Hakıklar

Fötr Şapka ve Rayban Gözlük

Âşık Mehmet son zamanlarda modanın da etkisinde kalarak resmi olan polis ve asker şapkalarını çıkararak onların yerine “FÖTR” şapka giymeye başlamıştı. Bu şapka onun sosyete ve cemiyet hayatına açılmasını sağlaması açısından dönüm noktasıdır. Birde onun en vazgeçilmez aksesuarı “RAYBAN” gözlükleriydi. Bir şapkasız, birde gözlüksüz hayatta çarşıya çıkmazdı.

* * *

AŞIK MEHMET’İN KEDİSİ

Âşık Mehmet’in bir de kedisi vardı, kediyi kucağında severdi. Çarşıda gezerken güzel bir bayan gördüğünde sözüm ona kediyle konuşuyormuş, bazen de Haşanla konuşarak ona bir şeyler anlatıyormuş gibi yapıp, Kazanova bakışlarıyla kafayı hafif yana eğerek, ağzını da yaydırarak güzel sözcüklerle kadına laf atar, kadından gelecek tepkiye göre hareket ederdi.

* * *

ÂŞIK DENMESİNİN HİKMETİ

Âşık denmesinin iki sebebi vardı. Birincisi, tüm enstrümanları özellikle sazı, cümbüşü ve kemanı çalması ve divane gibi gezmesidir. İkincisi ise, sarışın ve yeşil gözlü hangi bayanı görse ona yanması aşık olmasıdır. Bundan en son nasibini alan da Nuriye ÜNLÜER Hoca’dır. Âşık Mehmet’in en son aşkıdır. Evlerinin önünde günün her saatinde kemanla serenatlar vermiş, aşkını ona her daim sazıyla, sözüyle dile getirmiştir.

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Fötr Şapka ve Rayban Gözlük