Sivrihisar Haberleri

Geleneksel Aşure ikramı

1443 asure - Geleneksel Aşure ikramı

Sivrihisar’da Geleneksel Aşure İkramı…

Muharrem ayı münasebetiyle Sivrihisar Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen aşure ikramı bu senede gerçekleştirilmiş olup, Sivrihisar Ulu Cami önünde kurulan kazanlarda pişen aşureler, ilçemiz halk pazarında vatandaşlarımıza ikram edildi. Muharrem ayının ülkemize, milletimize, ilçemize ve tüm İslam alemine hayırlar getirmesini Cenâb-ı Allah’tan diliyoruz.

Muharrem hürmet edilen manasına gelmektedir. Büyük peygamberlere verilen lütuflar, Muharrem ayının onuncu gününde olduğu için hem Muharrem ayı hem de onuncu günü yani aşure günü bizler için tabi ki hürmet edilen, mübarek olan bir ay ve gün olması gerekir.

Muharrem ayının Allah’ın ayı olması ve aşure gününde de büyük lütuflarda, ihsanlarda bulunulduğu için bugünde oruç tutarak Allah’ın peygamberlere ihsan ettiği lütuflara bizler de nail olabiliriz. Yalnız orucu Muharremin 9, 10, ve 11. günlerinde tutmamız gerekir.

1443 Hicri Yıl

Muharrem Ayının diğer bir özelliği de Hicri Yılbaşının olmasıdır. Bilindiği üzere Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye hicret etmiştir. Bu tarih esas alınarak Hz. Ömer zamanında Müslümanların kullanacağı bir takvim düzenlenmiştir.

Muharrem de kameri ayların başlangıcı olduğu için hicri yılbaşını Muharrem ayının birinde başlatmışlardır. Görüldüğü gibi hicret İslam’ın dönüm noktasıdır. İslam’ın dönüm noktası Hicret olduğu gibi bizim de dönüm noktamız olması gerekir.

Kerbela Hadisesi

Yezit tarafından zulme uğrayan Küfe halkının daveti üzerine yola çıkan Hz. Hüseyin kerbela da acımasızca şehit edildi, kardeşi Abbas da çocukların feryadı üzerine onlara su taşırken Şehit edildi. Bu acı İslam coğrafyasında kıyamete kadar sürecek bir acı ve aynı zamanda ZULME direnişin sembolü olarak tarihe kara bir leke olarak geçti.

Hz Hüseyin ‘gitme Küfelilere güvenme’ uyarılarına rağmen Medine’den yola çıktı ve eğer bugün ben bu zulme karşı çıkmazsam kıyamete kadar hiç kimse zulme karşı çıkmaz sözü ile gelecekteki Müslümanlara şehadeti ile mesajını vermiştir. Rabbim efendimiz (s.a.v) ve ehli Beytin şefaatine bizleri Nail etsin sancağı altında buluşmayı nasip eylesin. Aşure günü İslam ümmetine mübarek olsun.

***

Aşure Günü neden önemli? İslam inancına göre peygamberlerin hayatına dair birçok önemli hadisenin yaşandığı, bereket, paylaşma ve birliğin simgesi aşure tatlısının yapıldığı muharrem ayının onuncu gününe denk gelen “Aşure Günü” bugün idrak ediliyor. Arapçada on anlamına gelen “aşara” kelimesinden türeyen Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı muharremin onuncu gününe denk geliyor.

10 Muharrem Aşure günü Rivayetlere göre;

Hz. Nuh’un (A.S) gemisi tufandan kurtulup Cudi dağına oturması,

Hz. Adem’in (A.S) tövbesinin kabul edilmesi,

Hz. İbrahim’in (A.S) Nemrut’un ateşinden kurtulması,

Hz. Yakup’un oğlu Yusuf (A.S)’a kavuşması,

Hz. Musa (A.S) ve İsrail oğullarının Firavun ‘un zulmünden kurtulmaları, bu günde oldu.

Ayrıca, Hazreti İdris’in (A.S) diri olarak göğe yükseltilmesi, Hazreti Eyüp’ün (A.S) hastalıklarının iyileşmesi, Hazreti Yunus’un (A.S) balığın karnından çıkması ve Hazreti İsa’nın (A.S) doğumu ve ölümden kurtarılarak göğe yükseltilmesi gibi hadiseler de bugün yaşanmıştır.

Hazreti Nuh (A.S) ve onun çağrısına uyarak gemiye binenlerin, aşure aşı tüketmeleri dolayısıyla Müslümanların aşure yaparak paylaşma geleneği bugün de yaşatılıyor.

Peygamberimiz Sallellahü aleyhi ve sellem: “Ramazanın ayından sonra tutulan oruçların en hayırlısı, Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz ise geceleyin kılınan namazdır” buyurmuştur. “(Müslim, Sıyâm, 202,1,821)

Bu vesileyle Muharrem ayınızı ve Aşure gününüzü tebrik eder, sağlık, huzur ve bereketler getirmesini ve Ümmeti Muhammed’in kurtuluşuna vesile olmasını Rabbimizden niyaz ederim.

***

Eskişehir Sivrihisar Haberleri

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Geleneksel Aşure ikramı