Gönül Dağı

Gönül Dağı Dizisi

Gönül Dağı Reyting 1.’si

gonul dagi dizisi - Gönül Dağı Dizisi

İlk bölümü 17 Ekim’de yayınlanmaya başlayan “Gönül Dağı” dizisi geçen haftalarda performansı beğeni topladı. 7. bölümden itibaren reytinglerde birinci olan dizi “Türkiye Yazarlar Birliği” tarafından yılın dizisi seçildi.

Gönül Dağı dizisi nerede çekiliyor, Gedelli nerede? “Gönül Dağı” dizisi, ilkleri ve enleri ile Anadolu’nun eşsiz güzellikleriyle dolu Eskişehir’in kadim ilçesi olan Sivrihisar’da çekiliyor. Filmi seyreden seyretmeyen herkesi Sivrihisar’a bekliyoruz. Tarihi ve turistik ilçemizin filmde görünmeyen bir çok yerlerini göreceksiniz, mutlaka ziyaret ediniz.

Dizi Yozgatlı Mustafa Çiftçinin öykülerinden esinleniyor. Filmin konusu Gedelli ‘de geçmektedir. Gerçekte Gedelli Niğde’nin Ulukışla ilçesinde yer alan bir köydür. Ancak çekimler için Sivrihisar’ın daha uygun olduğuna karar verilmiş.

Cumartesi akşamları ekranlara gelen ve çekimleri Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde gerçekleşen TRT1’in sevilen dizisi Gönül Dağı, yayınlanan 7. bölümüyle reytingleri zorladı. Dizi, reyting sıralamasında üç kategoride de birinci oldu.

Gönül Dağı 12. bölümde işler karıştı. Ramazan’ın sevinci zirvede. Seferin hevesi kursağında kaldı. Kader ağlarını hep mi garibanlara örüyor. Cemile evlat hasretiyle yanıyor. Ne olacak bu Taner ile Dileğin hali, ciritçi Abdullah’ın sırrı ne?

DİZİ FİLMİN KONUSU

Bozkırda bir Anadolu masalı… Sapsarı toprakların, yıllarca dile gelen efsanelerin, unutulmaz aşkların hikayesidir Gönül Dağı. Küçük dünyalarında büyük hayaller yeşerten Anadolu çocuklarının hikayesidir Gönül Dağı.

Bozkırda hayallerinin peşinden koşan ve tüm engellere rağmen imkansızı başarmaya çalışan 3 Amca Çocuğunun hikayesidir Gönül Dağı.

Yazdığı tüm hikayelerde bozkırı ve bu coğrafyada yaşayan insanları samimi bir dille eserlerine yansıtan “Bozkırın kalemi” Mustafa Çiftçi’nin gün yüzüne çıkmamış öykülerinden esinlenilerek senaryolaştırılan Gönül Dağı, ilk bölümde izleyicilerin beğenisini kazanacak ekranlara kilitleyecek bir dizi.

dizi final - Gönül Dağı Dizisi

İzleyenlerin memleket özlemini giderecek görsel bir şölen. Berk Atan ve Gülsüm Ali İlhan’ın başrollerini üstlendiği dizi, bozkırın ortasında yer alan şirin bir kasabada yaşayan sıcakkanlı, sevecen Anadolu insanının öyküsünü anlatıyor. Efsaneleri, gelenekleri, şehirlerde unutulmaya yüz tutmuş değerleri gönülden yaşayan, alın teriyle kazanırken sevdasını yüreğiyle hisseden, umutları ve hayalleri uğruna yaşam mücadelesi veren insanların hikayesi…

Çocukluk aşkı Dilek’le bir gün buluşma hayali kuran Taner’in kuzenleriyle yaptığı müthiş icat… Düğüncüleri, ağıtçıları, gelenekleri, tüm samimiyetiyle Anadolu insanı. Bozkır topraklarının süsü özgürlük timsali Yılki Atları.

Nerde bir aşığın, bir yetimin kalbi kırılsa Gönül Dağından bir parça taş kopar derler ama büyük ama küçük. Sevdiklerine kavuşamayan aşıklara, savurduğu taşlarla kol kanat geren Gönül Dağı dizisinin yapım şirketi Köprü Film, yapımcılığını ise Ferhat Eşsiz üstleniyor.

Gönül Dağı Dizisi Oyuncu Kadrosu ve Karakterleri;
Berk Atan – Taner,
Gülsim Ali İlhan – Dilek
Ecem Özkaya – Zahide,
Ferdi Sancar – Dolmuşçu Sefer,
Erdal Cindoruk – Ağıtçı Hüseyin
Ali Düşenkalkar – Düğüncü Muammer
Yavuz Sepetçi – Ciritçi Abdullah,
Gülhan Tekin – Günşıl
Feyza Işık – Döndü,
Nuri Gökaşan – Dişçi Musa,
Cihat Süvarioğlu – Ramazan,
Semih Ertürk – Veysel,
Nazlı Pınar Kaya – Cemile
Ege Aydan – Belediye Başkanı Celal Bey,
Eser Eyüboğlu – Selami
Çiğdem Aygün – Keriman
Şebnem Dilligil – Halime
Hüseyin Sevimli – Rıfat
Zümre Meğreli – Hemşire Elif
Hazal Çağlar – Asuman
Utku Ateş – Serdar
Ulviye Karaca – Gülsüm Öğretmen,
Halil Balkanlar – Süleyman
Ruhi Sarı – Fikret – Zahide’nin eski eşi

***

SİVRİHİSAR mı GEDELLİ mi? yorumları için tıklayın !

Gönül Dağı Final Olacak mı ?

5 Aralık 2020

TRT1 ekranlarında ekranlara gelen Gönül Dağı dizisi ne zaman bitecek? Gönül Dağı dizisi bitiyor mu? Gönül Dağı dizisi devam edecek mi?

Dizinin ilk haftalarda performansı beğeni topladı. Ancak sonraki haftalarda reytingler düşerse, düşük reytingler ve izleme sayısında azalma devam ettiği sürece dizinin fazla uzun süre ekrana kalmayacağını düşünüyoruz. Gönül Dağı dizisinin izlenme sayıları yükselmezse yaklaşık 18-20 bölüm sonra sezon sonunda final kararı alması ve TRT 1 yayın akışından tamamen kaldırılması planlanıyor. Onun yerine reytingi ve izlenme sayısı daha fazla olan diziler yer alacağı açıklanmıştır.

Gönül Dağı dizisi önümüzdeki 2-3 aylık süreçte daha ekranda kalacak ve seyirci ile buluşacak. Dizinin izlenme sayılarında düşüşe rastlanırsa bu 3 aylık süreçten sonra yayından kaldırılacak ve dizi setlerinde çekimler durdurulacak. Dizide gözle görülür bir reyting artışı gözlemlenirse sezon boyunca yayınlanmaya devam edecek.

***

YORUM

Canım Sivrihisar’ımda çekilen gönül dağını takdir zevk ve memnuniyetle izliyorum. Hele Sivrihisar’da her adımında anılarımın olduğu mekanlarda çekilmesi beni çocukluğuma götürüyor. Karakterler mükemmel seçilmiş. Oyuncular bence mükemmel oynuyorlar. Ama daha öncede arz ettiğim gibi dizinin müzikleri konusunda eleştirilerim aynen devam ediyor. Yahya Bey maalesef aynı anlayışı yeşil deniz de de yaptı. Sanki gizli gizli sanat müziği düşmanlığı yapıyor. Maalesef seksenler dizisinde yapımcı Birol güvende bu düşmanlığı hem de açıkça yaptı. Yahya Bey kardeşime yürekten takdirlerimle birlikte bu çok rahatsız olduğum konuyu senden iletmeni istiyorum. Bunu şahsım adına değil. Madem sanat müziği dünyası bana bir duayen otorite adam payesini vermiş musikimizi korumak kayırmak benim görevim. Zaten bugüne kadar nerede olursa olsun kendim için değil hep sanat müziğinin geleceği için savaştım ve hep savaşacağım. Yahya kardeşim gelecek bölümlerde yeri geldiğinde konularına göre sanat müziği eserleri koymalıdır. – Hüseyin Erbay –

Eskişehir Sivrihisar Haberleri

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Gönül Dağı Dizisi