Gönül Dağı

Gönül Dağı Sevgi Bağı

Gönül Dağı Sevgi Bağı – Bir Sivrihisar Hatırası. 

Sivrihisar’da çekimleri yapılan “Gönül Dağı” dizisi Beni çocukluk yıllarımda siyah beyaz TV’lerin yeni, yeni çıktığı 70 li yıllarda Bütün bir aileyi hatta mahalleliyi bir arada toplayıp kestanelerin sobanın üstünde pişirildiği arabaşıların yutulduğu, çayların içildiği günlere götürdü.

Sırığın sinemadan sonra insanların beyaz perdeyi evinin içine girmesi o yıllarda büyük bir lüks ve ayrıcalıktı. İşte bizde o ayrıcalığa erken ulaşabilen şanslılardandık. O yılların popüler dizileri Kaçak, Dallas, Zengin ve yoksul, Küçük ev, Dolu dizgin gibi yabancı dizilerin ardından Bizimkiler, Perihan abla, süper baba gibi yerli dizileri ve Türk filmlerini adeta iple çeker, Hele Kaçak dizisi başladı mı bizim evde adeta küçük bir sinema gibi konu, komşu Hısım, akraba Heyecanla izlerdik o saat sokaklarda kimsecikler olmaz herkes ekran başına kilitlenirdi Sivrihisar’da.

Sosyal medya, akıllı telefon, İnternet vs. gibi günümüzde bizleri aynı odanın içinde birbirimizden uzaklaştıran yabancılaştıran eski sıcak sohbetli birbirimizin dertleriyle kederlenen sevinciyle neşelenen o günleri özlemle hasretle aradığımız günümüzde sayısız mafya dizileri ile şiddeti, kanunsuzluğu mubah sayan çarpık aile ilişkileri ile ahlaksızlığı teşvik eden, kolay para kazanma ve lüks yaşam özentileri ile gençlerimizin zihinlerini bulandıran abuk sabuk yarışmalarla aile ve toplum düzenini bozan dizeler ve yarışma TV programlarından sonra Gönül Dağı dizisi ilaç gibi geldi.

Saf temiz Anadolu insanını aşklarını, sıkıntılarını, sevincini, kederini, samimi ve yalın bir şekilde hayatın ta kendisini hatta Sivrihisar’ımızın insanını anlatıyor. İlk defa bizim evde 7 yaşında Torunumdan 77 yaşındaki anama kadar bir odada bu gönül dağı dizisini büyük bir zevkle ve eski günlerde olduğu gibi izledik.

Hiç kimse eline telefonunu almadı, kayın valide odasına çekilmedi, hanım mutfağa, kızım odasına kaçmadı Torunlarım bilgisayar oyunu istemedi, oğlum balkona çıkmadı. Sanki Rahmetli dedem pijamalarını giymiş sedirde gözlüklerini altından bakıyor çayı bitmiş kaşığını tıngırdatıyordu. Çayımı tazeleyen der gibi.

Babaannem Taner’in uçağını çalanlara beddualar ediyor, Seferin Zahide’yle, Taner’in Dilek’in kavuşmalarına bir yandan ağlıyor bir yandan seviniyordu.

Biz bu gün 70 li yılları büyük Bir huzur ve zevkle yeniden yaşadık. Dizinin çekildiği sokakları, evleri, caddeleri Sivrihisar’ın kayalarını her gördüğümüzde Gönlümüze Sivrihisar’dan esen seher rüzgarlarının ferahlığını, huzurunu hissettik. Teşekkürler Gönül Dağı teşekkürler Köprü film.

gonul dagi sevgi bagi - Gönül Dağı Sevgi Bağı

Yolu sevgiden geçen herkese Gönül dağında yer var…

https://www.facebook.com/groups/302256911163701

DAVACIYIM

Bir hemşehrimiz Sivrihisar’da çekimi yapılan Gönül Dağı dizisinden eğer adını değiştirmezse davacı olacağını yazmış. Aslında dün geceden sabaha kadar yolda olduğum için meslek icabı bu cevap biraz gecikti. Bu hemşehrimiz ve bunun gibi düşünen düşüncelerine saygı duyduğum hemşehrilerimizin hepsine toptan cevap niteliğinde paylaşmaya karar verdim…

Evet hemşehrimiz davacı olacağını söylüyor bende önce Sivrihisar’ımızın geçmişine bir bakmak lazım davacı olmadan önce. Sivrihisar’ın 947 yıllık Anlı şanlı geçmişine sahip çıkmayanlara ecdadın mirasını miras yedi gibi tüketenlere, Anadolu’da ilk kılıçla hutbeye çıkılan kılıç mescidini yıkıp kanı pazarında kapasını, penceresini satanlara, minaresinin dibinde bu caminin banisi Ahi büyüklerinin mezarı üstünde düğün yapıp göbek atanlara.

Yunus Emre’nin medresesini yıkıp sarı köyü Mihalıççık’a satanlara, ALİ imamlar camisini yakanlara, Kırkların toplandığı Ak camiyi yıkanlara, 500 senelik seydi hamamını yıkım kararı alıp imza atanlara, Anadolu’nun en büyük İrfaniye medresesini yıkanlara, Hamdi babanın, Türbesini yıkıp seyrine bakanlara, Peygamberimizin bahşettiği Şeyh Baba Yusuf’un Hicazdan getirdiği Asayı şerifi çalanlara, ulu camide Hızırbey in kütüphanesinde 1500 yakın eşsiz eserleri alanlara Nasreddin Hocanın kemiklerinin üstüne belediye binası yapanlara, Ulucami’nin, Yeni caminin, tarihi kilimlerini satanlara, Sivrihisar’ın önüne bu köprüyü dikenlere.

Bu memlekette zengin olup unutanlara, Sitsetaş’ın kapanmasına sebep olanlara, Tarihi, Manevi değerleri kültürünü hiçe sayanlara, tarihi hamamların, Hanların, Dükkanların, evlerin yıkılmasına harap olmasına sebep olanlara.

Bu memlekette yetişmiş siyasetçi olmuş oy almış vaatlerde bulunup unutanlara, Ecdadın kazma ile kürek ile suyunu getirdiği çeşmelere kör tapa takanlara kurumasına göz yumanlara, Bu memleketin gelişmemesi için elinden geleni yapanlara bunlara göz yumanlara.

HAKKIMI HELAL ETMİYORUM! HUZURU MAHŞERDE DAVACIYIM…

Ey Sivrihisarlı hemşerim biz önce kendimizden davacı olalım elimizi başımıza koyup şöyle bir vicdan muhasebesi yapalım biz ne yaptık?

1990 yılında Trabzon’a buğday götürdüm. Sıra beklerken kamyoncularla muhabbet esnasında Kamyoncunun biri Sivrihisarlı olduğumu öğrenince biraz yüzünün şekli değişti. Hemşerim hayırdır dedim. Vaktiyle arabasının Sivrihisar’da arıza yaptığını ve bir tamirci bulduğunu arızanın giderilmesinde sonra kendisinden iki misli fahiş bir ücret talep ettiğini ve üzerimde bu kadar param yok dese de itiş kakış darp edildiğini ve böyle bir haksız şiddete maruz kaldığını ve her Sivrihisar dan geçişinde beddua ettiğini, O sebepten Sivrihisar halkına karşı pek hoş bakmadığını söyledi.

Tabi ben bir Sivrihisarlı olarak utandım sıkıldım dilimin döndüğünce aslında halkımızın yardım sever hoş görüldü olduğunu anlatmaya çalışsam da yaşadığı olay ön yargılı olmasına sebep olmuş. Bu ve bunun gibi yaşanan olaylar bir kaç kendini bilmez aç gözlünün yüzünden bu memleket hep kötü olarak anıldı ve memlekete zarar verdi. Şimdi evvela biz kendimizi ve içimizdekileri bir düzeltelim.

Haaa!!! illa da ben memleketimi çok seviyorum bu dizi bu memleketin gelişmesine, tanıtımına daha önce siyasetçilerin, menfaatçilerin, hainlerin yaptığı gibi engel oluyor İlçemizin namusu elden gidiyor dersen hiç durma.

Nasılsa bütün dünyada izlenen reyting rekorları kıran diziye Sivrihisar dan bir vatansever davacı olmuş diye bütün basında çıkar. Ekip tasını tarağını toplar gider Sivrihisar’da bu illetten kurtulur sende ilçesini çok seven biri olarak tarihin sayfasında altın harflerle yerini alırsın. Hatta Metin Yurdanur abimiz kilisenin oraya heykelini bile diker…

(İstemeden birilerinin kalbini kırdıysam affola.) Saygılarımla, – Sadık Anılır –

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Gönül Dağı Sevgi Bağı