Hakıklar

Hakıklar (Aşık’lar)

Aşık Mehmet, Hasan, Kemal

Hakıklar hepimizin bildiği gibi üç kardeş değil, gerçekte dört kardeşlerdir. Dördüncü kardeşlerini pek bilen yoktur. O kardeşleri de erkektir ve en küçükleridir. Son zamanlarında yanlarına gelmiştir. Anneleri (Zeliha) Zale Anadır. Babaları ise her birinin ayrıdır. Kardeşlerin en büyüğü Hasan, ortanca Kemal, Kemalin küçüğü Âşık Mehmet’tir. Hepsinin soyadı da değişiktir.

Zeliha SOYCAN: 01.07.1886 yılında doğmuştur. Zale ana 4 evlilik yapmıştır. İlk evliliğini Hasan’ın babasıyla, ikinci evliliği Kemal’in babasıyla, üçüncü evliliğini Aşık Mehmet’in babasıyla, son evliliğini ise Yenice mahallede oturan “Dörtgöz” emmi ile yapmıştır. Zale Ana 05.11 1976 günü 90 yaşındayken hakkın rahmetine kavuşmuştur. Mezarı Balaban mezarlığındadır.

FEDAKÂR KADIN ZALE ANA

Kısaltılmış ismi Zale (Zeliha) Anadır. Zale Ana çok fedakâr kadındı. Halkımız arasında Zale Ananın sütünden böyle olmuşlar dedikodusu üzerine, adeta üzerlerine titrerdi. Onların yolunca varır, bir dediklerini iki etmez, onları çok severdi. Zale Ana çok temiz bir kadındı. Ölene kadar Hakıkların elbiseleri tertemiz, giydikleri pırıl pırıldı. Zale Ana onlara tavuk yumurtası bile yedirmezdi, sebep olarak da tavukların çöplüklerde gezmesi ve oradan beslenmelerini gösterirdi. Yaygın kanı oralarda gezinen tavukların ve yumurtasının kirli ve pis olduğuydu. Zale Ana ölene kadar çeşit çeşit yemekler yaparak onların aç kalmaması için mutfaktan çıkmazdı, güzel yemekler yapardı. En güzel yaptığı yemek kelem dolması ve yaprak dolmasıdır.

Mehmet AYAŞ: 25.04.1937 doğumlu, baba adı Abdullah, ana adı Zeliha’dır. Mihalıççık ilçesi Yarıkçı köyündendir. Kardeşlerin içinde en küçük kardeştir. Âşık Mehmet’in İki ablası ve iki ağabeyi vardır. Ablaları Ayşe Hanım BİLİR 25.11.1908 doğumlu, diğer ablası Emine AYAŞ ise 11.11.1915 doğumludur. Ağabeylerinden İbrahim AYAŞ 01.01.1926,diğer Ağabeyi Yusuf AYAŞ ise 01.01.1927 doğumludur. Âşık Mehmet 29.11.2003 günü hakkın rahmetine kavuşmuştur. Mezarı Balaban mezarlığındadır.

Kemal KARA: 1928 yılında doğmuştur. Kemal kardeşlerin içinde ortanca olanıdır. Kemalin babası Sivrihisar ilçesi İlören köyündendir. 1997 yılında hakkın rahmetine kavuşmuştur. Mezarı Balaban mezarlığındadır.

Hasan Hüseyin VARİŞLİ: 1915 (1331) yılında doğmuştur. Herkesin sadece Hasan demesine rağmen asıl adı Hasan Hüseyin’dir. Kardeşlerin en büyüğüdür. Hasan’ın babası Sivrihisar ilçesi Siliban (İstiklal Bağı) köyündendir. 12.09.1999 yılında hakkın rahmetine kavuşmuştur. Mezarı Balaban mezarlığındadır.

hasan - Hakıklar (Aşık'lar)

kemal - Hakıklar (Aşık'lar)

mehmet - Hakıklar (Aşık'lar)

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014
dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Hakıklar (Aşık'lar)