Belediye

Hamid Yüzügüllü

SİVRİHİSAR BELEDİYE BAŞKANI

HAMİD YÜZÜGÜLLÜ KİMDİR ?

hamid yuzugullu - Hamid Yüzügüllü

Biyografisi

1973 yılında Sivrihisar Demirci Mahallesinde doğdu. 1993 yılında ağabeyi ile ticarete başladı. Kuyumculuk, akaryakıt, inşaat nakliyat, otomotiv, gıda ve piliç üretimi gibi ticari alanlarda ticaret yapmaktadır. Sivrihisar’daki okul aile birlikleri, Sivrihisarspor Kulübü yönetimi, Eskişehir Ticaret Odası 17. Meslek Komitesi Başkan Yardımcılığı, Eskişehir Kızılay Şube Yönetim Kurulunda görev aldı. 2014 yılından itibaren Sivrihisar Belediye Başkanlığı yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

***

Değerli Hemşehrilerim;

Geçmişine sahip çıkmayan uluslar ve milletler geleceğini sağlam temeller üzerine kuramazlar. Toplumlar için kültür ve tarih bilinci aynı öneme sahiptir. Tarih ve kültür et ile tırnak gibidir. Bu iki kavramı birbirinden ayrı düşünemeyiz. Geçmişin değerlerine sahip çıkan toplumlar geleceklerini daha sağlam temeller üzerine kurarlar.

Toplumlar yaşamlarını devam ettirebilmek için geçmişlerini geleceğe taşırlar. Bu aktarma işlemi ise tarih ve kültürel miras ile gerçekleşir. Tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkılması, korunması sorumluluk sahibi her ferdin ve kurumun temel görevlerindendir.

Anadolu coğrafyasında pek çok devlet ve uygarlık kurulmuştur. Bu uygarlıklar bulundukları coğrafyaların kültürlerine, yaşayış şekillerine, maddi ve manevi değerlerine etki etmişlerdir.

Çeşitli devlet ve uygarlıklara beşiklik eden, bugün tüm ihtişamıyla ayakta kalma mücadelesi veren şehirlerin başında hiç şüphesiz Sivrihisar gelmektedir.

Sivrihisar’ın kuruluşunun Anadolu’da ilk Türk uygarlığı olan Hitit’lere kadar dayandığı görülür. Hitit uygarlığının yanı sıra Frig Krallığına, Romalılar ve Bizanslılara ev sahipliği yapan Sivrihisar Büyük Selçuklu İmparatorluğu ve İlhanlıların gözbebeği şehirlerinden olmuştur.

Sivrihisar, gelenek ve görenekleri, yerel dilinde barındırdığı kendine has özlü sözleri ve deyimleri, yöresel yemekleri, el sanatları, yöresel kıyafetleri, inançları, bayramları, doğum – düğün – ölüm – sünnet – askerlik adetleri, ninni, mani, türkü, bilmece, tekerleme, masal, efsane gibi edebi ürünleri, Hızır Bey’i, Nasreddin Hoca’sı, Yunus Emre’si, Mehmet Kaplan’ı vd. gibi alim, bilgin ve bilim adamları, evliyaları ve onlara ait menkıbeleri, hanları, hamamları, çeşmeleri ve tarihi evleri ile unutulmaması ve yaşatılması gereken tarihi bir kültür hazinesidir.

  Hamid YÜZÜGÜLLÜ
Sivrihisar Belediye Başkanı

Eskişehir İli Sivrihisar İlçesi (Merkez) Folkloru, 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Hamid Yüzügüllü