Sivrihisar Haberleri

Hayalini Kurduğumuz Sivrihisar’ı İnşa Ediyoruz

Esgündem – Sivrihisar –

Eskişehir’in en önemli ve en hızlı gelişen ilçesi olma özelliğini elinde tutan Sivrihisar’da, son yıllarda adeta değişim rüzgarları esiyor…

Sivrihisar’ın sosyal, ekonomik ve kültürel alandaki hu hızlı değişimi ve gelişiminin arkasındaki isim ise; İnançlı, çalışkan, azimli ve mücadeleci kişiliği ile tanınan, halk tarafından 7’den 70’e herkes tarafından son derece sevilen, bir isim. Sivrihisar’a hizmet yolunda yürüyen genç Belediye Başkanı Hamid YÜZÜGÜLLÜ…

Sivrihisar Belediyesi sıradan belediyecilik anlayışının dışında yaptığı çalışmalar ile bir kurumdan çok daha fazlası ve bir belediyeden ötesi olmuştur. Belediyelerin asli göresi olan hizmetlerin yanı sıra sosyal belediyecilik anlamında da Sivrihisar’da ilklere imza atarak, öncü olmuştur. Sosyal kültürel etkinlikler, sanat ve spor etkinlikleri ile hizmet anlayışına yeni bir soluk getirmiştir. Bununla da yetinmeyip tüm imkanları ve kaynakları değerlendirip ilçe halkına istihdam yaratıp, kalkınma sağlamak amacıyla bir çok proje yapılmıştır ve İlçe Halkına Kosgeb Desteği ile 7.500.000. TL kaynak imkanı, Sivrihisar Çiftçisine yaklaşık 1.000.000 TL hibe desteği sağlanmıştır. Yeni iş yerleri açılmış olup Sivrihisar ilk kadın girişimcilerini kazanmıştır.

Kadınlara destek verilerek iş hayatında yer almaları sağlanmıştır. Düzenlenen Nasreddin Hoca Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali ile Her Yıl Dünyanın her yerinden Yerli ve Yabancı Binlerce İnsan Sivrihisar’da buluşmuştur. Sivrihisar ve Değerleri herkes tarafından tanınmış. İlçe ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlanmıştır. Modern bir belediye hizmet binası yapılmıştır. İlçenin tarihi yapısına uygun sokaklar restore edilmiş, Sivrihisar’a yeni bir çehre kazandırılmıştır. Bunun yanında Türkiye’nin ilk Açık Hava Heykel Müzesi Sivrihisar’da kurulmuş olup, Sivrihisar’a Kent Tarihi Müzesi, Kültür Evi, Kilim Müzesi, Seyir Terası kazandırılmıştır. Tüm parklar yenilenip yeşil alan sayısı arttırılmıştır. Doğal Gaz getirilmiş ve bir çok alt yapı çalışması gerçekleştirilmiştir. Birçok bilimsel platformlarda çalışmalar gerçekleştirilmiş ve çok sayıda fuarlarda tanıtımlar yapılmıştır. Son olarak da Eskişehir’in 4. Ürün tescili Sivrihisar Belediyesi başvurusu ile Sivrihisar Muska Baklavasına alınmıştır. İlçe halkına ve ekonomisine katkı sağlayacak Tescilli baklava üretimi için çalışmalar başlamıştır.

Sonucunda ilçe bir cazibe merkezi haline gelmiş olup, yaşam kalitesi artmış, sosyal ve ekonomik faaliyetler gelişip, çeşitlenmiştir. Sivrihisar’da birçok ilke imza atılarak, başarılı bir belediyecilik örneği sergilenmiştir.

Sivrihisar Magazin

sivrihisar esgundem 2018 300x200 - Hayalini Kurduğumuz Sivrihisar'ı İnşa Ediyoruz
ESGÜNDEM Dergisi – Aralık 2018 Sayısı

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Hayalini Kurduğumuz Sivrihisar'ı İnşa Ediyoruz