Mesut Akdağ

Hayırda Yarışmak

Hayırda Yarışmak

Otizm engelliler Olimpiyatı düzenlenmiş, final koşusu yapılacak. Stadyum tıklım tıklım dolu. Otizmli gençler başlangıç çizgisinde sıralanmış, startı bekliyorlar.

Start verilir verilmez otizmli gençler koşmaya başlıyorlar. Stadyum, sessiz gençlerin koşmasını izliyor. Yarışın ortalarına gelindiğinde otizmli bir yarışmacı düşüyor. Bakıyor ki arkadaşları ilerliyor kendisi gidemiyor. Ve ağlamaya başlıyor. Stadyum ağlama sesi ile çınlıyor. Stat bir anda hüzne boğuluyor.

Düşen otizmli yarışmacının ağladığını duyan en öndeki yarışmacı bir anda duruyor ve ona bakıyor. O bakışı sevgi ve merhamete dönüşüyor. Düşen arkadaşına doğru ilerliyor. Bunu gören diğer yarışmacılar da onu takip edip düşen yarışmacının yanına varıyorlar. Hepsi onu kucaklıyor ve onu kaldırıp el ele tutuşarak var çizgisine beraberce varıyorlar.

Neticede hepsi birinci olmuştur.

Evet, burada yarışmanın galibi sevgi, merhamet, safiyet, güzellik olmuştur. Otizm tam bir safiyettin, temizliğin, ferahlığın ta kendisidir. Zira Otizmli insanların kalplerinde hiçbir şekilde kötülük, art niyet bulunmaz. Otizmli yarışmacıların yarışmayı el ele bitirdiler yarışma bunun en güzel örneği. Evet bu otizmli gençlerin saf ve temizlik yarışmasında olduğu gibi bizde son bir aydır hayır yaşına girdik.

Son hilalin görünmesi ile yani Ramazan ayının başlangıcı ile hayır yarışına başladık. Adından da anlaşılacağı gibi hayır yarışı, yarışın birincisi olmayan yarış. Bu yarış, birbirimize hayır yapmak, güzellik, iyilik, yardım, paylaşma ve paylaşımda bulunmak. Yarışın bitiş çizgisi olan bayramda da hep beraber bitişe varmanın huzurunu mutluluğunu birlik ve beraberliğin tadını doyasıya yaşamak.

Aynı Otizmli çocukların beraberce bitiş çizgisine vardıklarında ki o mutluluğu ve sevinci yaşadıkları gibi biz de bayrama ulaştığımız Ramazan’ın ayının rahmetini, bereketini ve Ramazan’ın bütün güzelliklerini daha ötesinde Allah’ın affına nail olmanın huzurunu beraberce yaşamak. Allah “Herkesin yüzünü ona doğru çevirdiği bir yönü vardır.

Öyleyse hayırlarda yarışın. Nerede olursanız olun, Allah sizin hepinizi bir araya getirecektir. Şüphesiz Allah her şeye kadirdir. (Bakara 2/148) ayetinde hayırda yarışmamızı emrediyor.

Bu hayırda yarışın ayetini Ramazan’da yerine getirmeye çalıştık. Oruçlarımızı tuttuk, zekatlarımızı verdik, sadaka-i fitrelerimizi verdik, teravihlerimizi kıldık, birbirimizi iftara davet ettik, hatta sahur davetleri verdik. Bu ibadetler ile olabildiğince birlik ve beraberlik ve yardımlaşma içerisinde olduk.

İşte bu yaşadıklarımız, birbirimizle iyilik ve güzellik yarışı en sonunda varış çizgisi olan bayram, asıl bayram ve birliğin beraberliğin hakim olduğu güzelliklerin doyasıya, ortaklaşa paylaşılarak yaşandığı güzel günlerin olması hayır yarışının sonucudur. Bu hayır yarışı bitti bitmek üzere. Bayrama ulaştık bayram sevinci, huzuru, mutluluğunu yaşıyoruz.

Ama, şunu da unutmamak gerekir yine gelecek sene önümüzdeki Ramazan ayında birbirimizle yarışacağız. Birbirimizle sevgi, birlik ve beraberlik yarışında bulunacağız. Bu sebeple yarışmaya hazırlıklar yapalım.

Nasıl yarışmacılar müsabaka öncesi hazırlık yapmak için durmadan antrenman yapıyorlar. Yarışma esnasında bekleneninin üstünde efor sarf ediyorlar. Biz de o zaman o hayır yarışmasında daha çok rahmet ve affa nail olmak için yarışmaya hazırlıklar yapalım, antrenmanlar yapalım.

Bu Ramazan ayında yaptığımız yarışmadaki sevgiyi, paylaşımı devam ettirelim ki gelecek Ramazan ayında da Allah’ın rahmetine daha çok, daha fazla nail olalım. Bayramınız mübarek olsun hayırlı günler, iyi günler.

***

Mesut AKDAĞ

mesut akdag - Hayırda Yarışmak

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Hayırda Yarışmak