Haber Arşivi

Haziran 2015 Gündem Yorumları

SİVRİHİSAR’IN ESKİŞEHİR MERKEZDE KURULMUŞ OLAN VE ” SİVRİHİSAR SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ” YÖNETİMİNİ YENİLEMİŞ SEÇİM PROGRAMI VE HEDEFLERİ İLE YAPMIŞ OLDUKLARI HEDEF VE PROJELERİ
1.Tüm Sivrihisarlıların kadın, erkek, çocuk ve engelliler dahil bir araya gelebileceği bir yere sahip olmak.
2.Dernek içinde etüt merkezi oluşturmak isteyen ve ihtiyaç sahiplerine ders vermek.
3. Derneğin; üye sayısını arttırmak, dernek gelirlerini büyütmek ve düzenli bir hale getirerek kendi ayakları üzerinde durmasını sağlamak.
4.Üyelerin derneğe gelmelerini ve uğramalarını teşvik edici girişimlerde bulunmak.
5.Sivrihisarlıların bulunduğu bir rehber hazırlamak, Broşür hazırlayarak dağıtmak.
6.Dernek üyelerine takvim, Sivrihisar’la ilgili rozet, anahtarlık, logolu bardak gibi karşılıksız hediyeler vermek.
7.Dernek üyelerine büyük katılımlı yemek vererek beraberliğin gelişmesini sağlamak.
8.İlimizde bulunan sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yaparak (üniversiteler dahil ) Sivrihisar’ın gücünü bir araya getirmek ve Sivrihisar lobisi oluşturmak.
9.Basında ilçemiz ile ilgili bilgiler ve ilçemiz ile ilgili belgesel düzenlenmesini sağlamak.
10.Üye olup ta derneğe gelmeyen, aidatlarını ödemeyen dargın olan hemşerilerimizi 3-4 kişilik gruplarla ziyaret etmek onları tekrar kazanmayı sağlamak.
11.Dernek yönetiminin içerisinde iş adamları, doktorlar, öğretmenler, hukukçular, fabrika temsilcileri vb. birimler oluşturarak her kişiye ulaşmaya çalışmak katılımcı olmaya ikna etmek.
12.Derneğimize ait site oluşturarak. (www.sivrihisarım.com) Sitede iş ilanları bölümü oluşturarak iş ihtiyacı olan ve acil ilanlar bölümü oluşturmak.
13.Derneğin hesap bilançosunu en az her üç ayda bir üyelere mail veya ilan yoluyla ulaştırarak şeffaf olmak bu konuda üyelere karşı her an hesap verebilmek.
14.Eskişehir’de Nasreddin Hoca, Yunus Emre, Aziz Mahmud Hüdai, Sivrihisar’ın tarihi ve Kurtuluş savaşında yapmış olduğumuz katkılar anlatan sempozyum ve tanıtımlar düzenlemek, paneller hazırlamak.
15.Sivrihisar ile ilgili resim ve fotoğraf sergisi düzenlemek.
16.Sivrihisar’a ve derneğimize hizmeti geçmiş büyüklerimizi ziyaret ederek onure etmek plaket vermek.
17.Eskişehir’deki belediyeler ile koordine kurularak tiyatroların Sivrihisar’da da sahne almasının sağlanması.
18.Sivrihisar’ etkin turizm faaliyetlerinin yapılabilmesi için çalışmalar yapılması.
YAPILAN FAALİYETLER
1.www.sivrihisarım.com isimli internet sitesi tüm Sivrihisar’la ilgili bilgileri içermektedir.
2.Şubat 2014 tarihinde yaklaşık 100 kişilik yemekli bir toplantı. (Kırıntı Yemek Salonu)
3.Çanakkale gezisi yapılmıştır. (3 otobüs ile kişi başı 50 TL.)
4.2014 Ramazan ayında geniş katılımlı iftar yemeği düzenlendi.Artan para ile Sivrihisar’da bulunan ihtiyaç sahiplerine gıda yardımında bulunuldu.
5.10 Kasım 2014 tarihinde Ankara’ya anıtkabir ziyareti gerçekleştirildi.
6.18 Mart 1015 tarihinde Çanakkale şehitleri için Reşadiye camiinde Mevlidi şerif okutuldu.
7.Düğün, sünnet şiir, konuşma ve tiyatro gibi sosyal amaçlı organizasyonlara devamlı olarak katılarak destek olundu, birlik ve beraberlik sağlandı.
8.Bozüyük’te bulunan (BOSDER) Sivrihisar’lılar Derneği ile tanışma ve destek için otobüs ve özel araçlarla yemek düzenlendi. İki defa arabaşı etkinliklerine katılarak destek olundu.
9.Her hafta halı saha maçlarına aralıksız devam edildi.
10.14 Aralık 2014 tarihinde Sivrihisar’da Belediye, Kaymakamlık ve diğer kuruluşların desteğiyle çalıştay düzenlendi.

* * *

SİVRİHİSAR ve 2015 SEÇİMLERİ

Hazıra dağlar dayanmaz derler ya işte, bizimkilerde hörgüçten yemeye devam ettiler. Sivil toplum kuruluşları ve yöneticileri tepedekinin kazançları üzerinden çıkar sağlarken tepedekilerde hep böyle gider dercesine rahat uyku halimiz ile devam ettik.

Yukarıdaki almış kılıcı kelle kesmeye devam ederken yerelde de makam ve mevki üzerinden kesmeye devam ediyorlar. Şimdi hız mı keserler yoksa park mı ederler zaman gösterecek. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Millet ve Demokrasi işleyecek görünümü devam edecek. Artık yeni Türkiye yerine gelişen Türkiye ve Toplumların devamı ve varlıkları kabul görecek.

Sivil Toplum Kuruluşları artık Sivrihisar için kendileri bir şeyler yapma zaman gelmiştir. Kaybettiklerimiz için değil yenileri için ne yapabiliriz. Bakınız birçok işletme ve Şehirlerin gelişimini sağlayan öğeler yok olurken Askeri ve Sivil Objeler Sivrihisar’dan giderken hayallerle kendimizi kandırmayalım. Bakanı olan bir şehirde yaşamaktayız ve gençleri barındıracak hiçbir alanımız yok. Artık Meslek liselerinin Staj yapacağı İşletmeler bile yok. Nüfusumuzun %90 emekli ve yaşlı. Üniversite Kapanmak üzere ve Siyasilerimiz TOKİ Peşinde. TOKİ dedikte hemen belirtelim metre karesi 1300 TL. Yani şehir dışında 100 metre karelik bir ev 130.000 TL. Bunun yerine iş yeri ve işletmeler yapsaydık.

Bakanımız var 6 Milletvekili var dedik ama ne normal zamanda ne de seçim zamanında bir kıyak görmedik. Bizde ayakçılık yaptık. Bir siyasi çıkıp şunu layık gördüm Sivrihisar’a diyemedi. Bir yurttaş Otoban sorusuna geç bunları ilgileniyoruz yerine yarın bu işin takipçisi olacağız diyemedi. Yinede Seçim kaybedildiği anda kazanılır denir bizim bildiğimiz ve Sivrihisar seçimi tamamen kaybetmiştir. Keşke seçim yatırımı alabilseydik. Millet bunun cevabını kendisi verdi.

* * *

SİVRİHİSAR VE SOKAK SERSERİLERİ

Artık Sivrihisar’da Sokak serserileri öyle çoğalmışsa benziyor ki yalnız yollarda yürümek bile zor olacak gibi. Ekâbir uyumakla meşgul olsun, babalar oğlumuz kızımız var derken dizinizi sonradan döversiniz. Sokaklar ucuz süslenmiş modifiye edilmiş araba eksoz, lastik sesleri ile seslendirilirken asfalt üstünde lastik izleri ve sesleri ekol olmuş durumda. Mobese kameraları ne işe yarar demiştik.

Kaymakam her sivil toplum konuşmalarında destek sözünü dile getirirken kendi kabuğundan dışarı çıkamadı. Mobeseler kararmış durumda. Sokaklar araçlarla gayet şenlikli, önce kaza yap sonra indir adamı yaka paça ve korkudan karakolda vazgeç şikâyet etmekten. Sıkıysa vazgeçme artık kanun sokaklar. Son bir ayda 5 kaza kayıtlara geçen ve hepsi serseri hareketler. Hepside kendi aralarında anlaşmak zorunda kalmışlar.
Amacımız sokak olaylarının kimselerin zarar görmeyeceği kadar azaltılması ile kazasız, belasız şehir içi yollar istiyor halkımız.  06.06.2015 – Yeni Gündem

* * *

Sivrihisar kendi halinde yaşam savaşı verirken hayat verecek siyasilerin selam verip geçmeleri ile devam ediyor.

• SİVRİHİSAR HUZUREVİ: Geçtiğimiz hafta Sivrihisar’ın kanayan yarası yaşlıların bakılamadığı ve sırası gelenlerinde başka şehirlerde kaldığı yaşlılar evi temeli atıldı. Sivrihisarlı yardım severlerin yıllar önce kurduğu bu dernek bu hafta ilk temelini atarak yüzleri güldürdü.

• ŞEHİR UZMAN ÇAVUŞ CEZMİ KAYA PARKI: Bu haftanın Sosyal beklentilerine bir cevap Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet ATAÇ’ın katkıları ile yıllarca önce söz verilmiş ancak unutulmuş Şehit anısına yapılacak parkın ilk düzenleme çalışmaları başladı. Alınan bilgilere gör bir hafta içinde tamamlanacak park Şehitlerimizin unutulmaması adına vefa borcumuzu ödemiş olacağız.

• HIZ LİMİTLERİ: Haftanın önemli olaylarından biriside halk girişimli bir imza toplaması yapıldı. Karacalar Mahallesi Süleyman DEMİREL Caddesi Otobüs garajından Sağlık Ocağına kadar olan bölgede araçların hız limitlerini düşürebilmek için önlem alınması için toplanan imzalar ilgili makama ulaştırıldı.

• ŞEHİR İÇİ YOLLARIMIZ: Her ne kadar yağmurlar sayesinde tozdan kurtulmuş olsak bile bu sefer yollarda oluşan kanalizasyon kanal üstlerinde büyük tehlikeli alanlar oluştu. Daha öncesinde ise sağlık sorunu olanların büyük sorunlar yaşayacağı şekilde toz bulutları oluşuyor. Bu konuda mahalle kadınlarının Sivrihisar Belediye nezdinde girişimde bulunduklarını izledik. Belediyenin ivedi olarak önlem alması konusunda umutlarımız olacaktır. Yine bazı alanlarda kanalizasyon ve telefon hatları için kazıldığında eski kanalizasyon bağlantılarının zarar gördüğü ve tamamen yollara akan ya da tıkanan hatların sorun oluşturduğu görülmektedir. Bu bağlantıların sorumlular tarafından çözüm olarak gözlenmesi ve çözüm için komisyon oluşturulması hakkında Sivrihisar Kaymakamı ve Sivrihisar Belediyesi ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesini göreve davet ediyoruz.

• SİVRİHİSAR’DA GENEL SEÇİM RÜZGARI: Sivrihisar sokaklarında AK PARTİ seçim arabaları turlarken CUMHURİYET HALK PARTİSİ ve MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ, DEMOKRATİK TOPLUM PARTİSİ, MİLLİ İTTİFAK, VATAN PARTİSİ milletvekili adayları dolaşmaya devam ediyor. 02.06.2015

widget logo - Haziran 2015 Gündem Yorumları
sivrihisar sehrengizi 1 - Haziran 2015 Gündem Yorumları