Hakıklar

Jil Çorapları

Televizyonlarda “Atın atın eskimiş çoraplarınızı atın Jili geldi. JİLL Bayan kilotlu çorapları” ismiyle reklam yapılıyor. Bizim mizahı seven esnafımızdan biri bu çoraplardan Mehmet’e bir çift verir. Âşık da bunları içine giyer çarşıda pazarda ve seydi hamamında görene görmeyene herkese anlatır gezer. Sloganı da “bakın ben marka giyiyorum, televizyonlarda bile bunun reklamını yapıyorlar, sizde giyin!” der.

* * *

HASAN’A BİR SADAKA

Hakıkların Ulu camideki anıları da çoktur. Her Cuma namaz çıkışı manzara şöyledir. Âşık Mehmet ayakta, Hasan oturmuş önüne de mendil açmış, Kemal ise dışarıda ayakta ceketin önünü iyice kapatıp boynunu da sağa yatırarak klasik Hakıklar görüntüsünü verirler. Cemaat namazdan çıkarken sessizliği Âşık Mehmet’in sesi bozar. “Hasan garip, verin garibe bir sadaka… Hasan garip…” diye tekrar ederdi. Camiden çıkan her cemaat Hasan’ın bahşişini bırakır geçerdi. Eğer orada başka bir dilenci varsa Kemal devreye girer onu tahrik ederek oradan uzaklaşmasını sağlardı. Buradaki asıl amaç pastanın tamamına sahip olmaktır.

* * *

ÇORAP ÖRDÜRMESİ

Âşık Mehmet ipçi, orloncu esnafa her gün gider onlardan yün iplerden alır ve mahalledeki kadınlara bundan bana çorap örün diye götürürdü. Şerife Ana da Aşığın hatırını kırmaz ona kışın üşümesin diye örerdi. Âşık Mehmet üçüncü çift çorabı da ördürünce Şerife Ana dayanamaz ve Âşık Mehmet’e sorar. “Aşık sana ördüm üşüme diye diğer ikisi kime” der. O da “gardaşlarıma onlarda üşümesin ayakları sıcacık olsun” der. Şerife Ana hemen söze girer, “iyi de Aşık Zale ananıza neden ördürtmüyorsunuz” der. Aşık bu duramaz ve hemen lafı patlatır. “ZALE ANAMA KIYAMIYORUM” der.

* * *

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014
 

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Jil Çorapları