Genel

Kahramanlar Diyarı Sivrihisar

Sivrihisar Kahramanlar Diyarıdır

Kurtuluş Savaşının tüm evrelerine tanık olmuş, 35 gün kadar kısa bir sürede olsa düşman işgalinde kalmış Sivrihisar, var olma savaşında pek çok ilklere ev sahipliği yapmıştır.

Türk ordusunun; işgalcileri Anadolu’dan atabilmeleri ve kesin zafere ulaşmaları için ciddi şekilde savaşa hazırlanması gerekiyordu. Bunun için milletimiz büyük gayret ve fedakarlıktan kaçınmıyordu. Cihan savaşında yedi cephede savaşan Anadolu yiğitlerinin, yurtlarında kalan ana, babaları ve çocuk denecek yaştaki gençleri varını yoğunu kendisini düşmandan kurtaracak kahraman ordumuza vermeye hazırdı.

1921 yılında, fedakar Sivrihisar halkı aralarında topladıkları 4000 TL ile bir uçak satın alıp, kahraman ordumuza armağan etmişlerdir. Yine 1922 yılı Mart ayının 24’ ünde Ankara Hükumetinin Bakanlar Kurulu ilk kez Ankara dışında Sivrihisar Zaimağa Konakta toplanmış. Sakarya Savaşının galibi olan ordumuza İngiliz, Fransız ve İtalyan Hükumetinin ateşkes çağrısı görüşmelerine ev sahipliği yapmıştır.

Sivrihisar ve Sivrihisar halkı Milli Mücadelenin birçok aşamasına tanıklık etmiş, bağımsızlığımızın kazanılmasında Anadolu insanının vatanperverliğini, din, vatan, millet ve bayrak sevgisini gayretleri ile ortaya koymuştur. Milli Mücadelenin her safhasında kadınıyla-erkeğiyle, yaşlısıyla-genciyle, maddi ve manevi yardımını esirgememiş bilfiil savaşa katılmıştır. Sivrihisar Vatanı, Milleti ve Bayrağı için gerektiğinde malını, gerektiğinde canını feda eden kahramanlar diyarıdır.

Bizlere böylesine güzel bir memleket hediye eden kahraman ordumuzu, dedelerimizi, ninelerimizi, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı, rahmet ve minnet ile anıyor, sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

***

Muhitsin tarihte çok eskiden nam bırakmış bir belde

İlim, irfan vücudunda bilgilerle değerlenmiş bu ilde

Çevreleyen köylerinle şehirlenmiş merkezinde

Ağniyalar, evliyalar, âlimler, Hızır, Yunus, Nasrettinler Çok yetişmiş nezdinde

Ramazanda zekât, fıtra, iftarlarda bol aşın

Sahavetler sofrasında ikramlarsın kardeşim

Sırma çepken al şalvarlı gelinlerle güveylerin beylerin

Düğünlerde davul, zurna, cirit oyun meydanları köylerin

Hanedanlık Ağaların sofrasında bal baklava doluydu

Gelen geçen yer, içerdi köylerimiz kervansaray yoluydu

Erkeklerin, kadınların, seferlerde hudutlara koşardı

Koç yiğitler göz kırpmadan yakar yıkar siperleri aşardı

Vatan için çeker kılıç gazilerin kükrerler

Şehit düşer zafer yapar kahramanız biz

***

AHMET COŞKUNTÜRK
Sivrihisarlı Baca Yapan Oğlu

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Kahramanlar Diyarı Sivrihisar