Hakıklar

Kara Köpek

Âşıkların yürüyerek Mihalıççık İlçesi Yarıkça köyüne gittikleri herkes tarafından bilinir. Sebebi Aşık Mehmet’in kardeşlerinin burada yaşamasıdır. Yine böyle bir ziyaret sonrası bir köpek bizimkilere musallat olur. Aşık Mehmet ekibe “kaçın kara köpek bizi istemedi bu köyde” der. Köyden diğer köye geçerler bir ara kesilen köpek sesi yeniden duyulur. Köy yeri köpeksiz olur mu .Oradaki sesi de bizim kara köpek buraya da geldi bizi bulacak diye diğer köye kaçarlar, derken Mihalıççık ve Beylikova’nm tüm köylerindeki köpek havlamasını “kara köpek sanarak” bir gece, iki gündüz kah yürüyerek kah koşarak Beylikova sapağına kadar gelirler. Orada bitkin vaziyette yatar kalırlar. Sivrihisar-Eskişehir arası çalışan otobüslerden biri gelir ve bizimkileri görür. Şoför Yalçın Yalnız’dır. Hemen arabayı durdurur ve bizimkileri alır. Yalçın abi bizimkilerin bu yorgun, bitkin, tükenmiş hallerini görünce hayrola! nerden böyle diye sorar. Onlarda “sorma be Yalçın abi kara köpek Yarıkçı’dan buraya kadar bizi kovaladı” derler.

* * *

HORTU’DA DÜĞÜN

Hakıklar Hortu’ya bir düğüne okunur (davet edilir). Davet sahibi hem önemli mevkide hem de zengin biridir. Davet edilmişler gitmemek olmaz değil mi? Çıkarlar yola. Bir araba denk gelir, gelmezse de Hortu ne ki alt tarafı 20 km dir. Sonunda Hortu’ ya ulaşırlar.

Düğündeki adetlerini! Yaparlar, yemeklerini yerler, bahşiş vs işlerini de hallettikten sonra sıra düğün sahibiyle vedalaşmaya gelir. Bu sırada Hasan düğün sahibine “Abim çocukları (yeni evlenen gelin-damat)gece saat 24.00 da kontrol edin” der ve düğün evinden ayrılır Sivrihisar’a dönerler. Düğün sahibi koşturmalar arasında düğünü bitirir, davetliler ayrılır bu sırada çocuklar gerdeğe girmişlerdir. Gece olmuş düğün sahibi bizim Hakıklarm söylediğini hatırlamıştır. Hanımına Hanım bizim Hakıklar bana böyle böyle dediler. Aklıma kurt düştü der. Hanımı da yeni evlileri rahatsız etmeyelim der. Ama içindeki kurt adamı bitirmektedir. Hanımıyla beraber çocukları kontrol etmeye karar verirler. Kapıyı çalarlar açan yok. Seslenirler cevap yok. İyice kuşkulanan anne ve baba kapıyı zorlayarak açarlar gördükleri manzara ürkütücüdür. “Isınması için güğümü Aygaz’ ın üzerine koymuşlar su kaynayıp taşınca alevi söndürmüş ve içeriye gaz sızmış, sonuç olarak yeni evliler baygın vaziyette yatakta kalmışlar”.

Hemen müdahale edilmiş ve yeni evli çift ölümün eşiğinden dönmüştür. Bunun üzerine Düğün sahibi ertesi gün Sivrihisar’a gelerek Hakıkların adına adak kurbanı kesmiştir.

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Kara Köpek