Hakıklar

Kaymakam Locada

Bizim Hakıklar yine bir gün Sırığın sinemada filme giderler. Filme izlemeye zamanın Kaymakamı da eşiyle birlikte gelir ve “loca”daki yerlerini alırlar. Tahir Amca sinemanın sahne kısmının sağ tarafına fazla sandalyeleri dizerdi. Hakıklar ön dörtlüdeki yerlerini alırlar. Film başlar ve arkalarında “Köfteci Dayının Osman” vardır. Osman elinde getirdiği leblebilerden Âşık Mehmet’e atar. Mehmet sinirlenir ve “Len Dayının oğlan atıp durma şunları” diyerek Osman’ı uyarır. Bu sırada Âşık Mehmet diğer kardeşlerini sessizce örgütler. Bir iki derken aynı anda hepsi kalkarak sahnenin sağında dizili sandalyelerin hepsini Dayının Osman’a fırlatmaya başlar. Osman sandalyelerin altında kalır. Filmi izlemeye gelen vatandaşlar “ya Aşık bak Kaymakam da var yaptığınız ayıp” der. Aşık Mehmet’in gözü dönmüş “seninde, Kaymakamında anasını, avradını …” diye küfürleri sıralar. Makinist ışıkları yakar ve film arası verir. Bu olayı duyan Tahir Amca hemen Sinemanın kapısından içeri o heybetli 2 metreye yakın boyuyla girip “ne oluyor burada” diye bağırır. Hakıklar Tahir Amcadan korktukları için hemen olayı bitirirler.

Ziyarertçi Rekoru

Aşık Mehmet felç geçirdiğinde Sivrihisar Devlet hastanesinde ziyaretçi rekoru kırmıştır. Ziyarete gelen herkes elindeki hediyeleri odaya getirdiğinde odası dolunca belediyenin hoparlöründen “hediye getirmeyin bunun yerine para getirin” demiştir. Seveni o kadar fazla ki gelen paralarla hastanenin etajerindeki çekmeceler dolmuştur. Aşık Mehmet’i hastanede binlerce kişi ziyaret etmiştir.

* * *

BOĞA

Olayımız yine sinemada geçer. Hasan filme o kadar kaptırmış ki bir boğanın karşıdan koşarak üzerine geldiğini görünce ayağa kalkarak boğanın üzerine gelmesini engellemek için ’’hoşt, hoşt” diye boğayı durdurmayı çalışır.

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Kaymakam Locada