Hakıklar

Keklik Avlama

KEKLİK AVLAMA

Aşık Mehmet elinde cümbüşüyle gezerken tanıdığı kişilere konser verip, cümbüşün tellerine sert vurarak gösteri yapmaya bayılırdı. Karşıdan gelen sevdiği ve hoşlandığı biri ise hemen oracıkta bestesini ve güftesi yapar ona mırıldanırdı. Hatta beğenip beğenmediğini sorar, onlardan onay beklerdi. En sıklıkla çaldığı bestesi ise “Gel senle kayalara çıkalım, cümbüşle keklik avlayalım”dı. Bu eseri ile top 10 listesinin zirvesini uzun bir süre kimselere bırakmamıştır.

AŞIK MEHMET’İN KENDİSİNİ YAKMASI

Kemal’e böyle kızan Âşık Mehmet, Hasan’a ise hep “kendimi yakarım” demekle tehdit eder, evdeki güçlülüğünü daha da perçinlerdi. Hasan ve Kemal de evin en zeki insanı olduğunu bildikleri Âşık Mehmet’i üzmezler ama kızdırmaktan da geri kalmazlardı. Yine bir gün Hasan’a çok kızan Âşık Mehmet kendimi yakacağım diyerek cebinde taşıdığı “nüfus cüzdanını” çıkararak altına “zippo” çakmağı tutar. Hasan nüfus cüzdanı yanarsa devlete karşı suç işlerim, alır bizi nezarete veya cezaevine götürürler diye Aşık Mehmet’ e yalvarır, “oh küçüğüm, oh paşam etme, ben ettim, sen etme, söndür o çakmağı “der.

TÜKÜRME

Hasan sevmediği ve hoşlanmadığı kişilere tükürmesiyle de tanınır en son nasibini alan da İsmail KONUKBAY’dır. İsmail de garajdan yukarı çıkarken ona kısasa kısas yaparak ödeşmiştir.

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Keklik Avlama