Hakıklar

Kemal’in Saati

“Kemal saat kaç” sorusu, en sinirlendiği sorudur. Bu soru sorulduğunda saati çıkarır yere vurur kırardı. Saati bilmediği için sürekli kırmanın önüne geçmek üzere birileri akıl verir. Saati soran kim olursa olsun “Saat 9 de” diye tembih edilir. Gece gündüz saati soranlara saat 9 deyince karşı taraf beklediği kırma olayı gerçekleşmeyince bir tuhaf olurdu. Kemal de bu durumdan oldukça keyif alırdı. Kemal bir süre bu taktikle saatleri kırmaktan kurtulmuştur. Ama olayı çözen cin gibi ilçemiz insanı kısa sürede Kemal’in bu zaafını keşfeder.“Kemal sen saati bilmiyorsun sana saat 9 diyen seni kandırmış deyince” ,Kemal yine eski günlerine dönmüştür.

* * *

GARSON KEMAL ve GÖLLEME

Kemal’in En çok kullandığı kelime ise “len gölleme” idi. Kemal Alemşah Çay Bahçesinde bir dönem takım elbise giyer, kravat takar ve ayakkabıları pırıl pırıl boyayarak garsonluk yapardı. Daha sonraları da Gran tuvalet giyinip “Sırığın Sinema”da garsonluk ve yer göstericilik yapmıştır. Hatta Sırığın sinemanın sahibi Rahmetli Tahir Amca tepsiyi güzel tutsun, düşürüp müşterilere zarar vermesin ve iyi bir garson olsun diye elini mengeneye sıkıştırarak çok mücadele vermiştir.

* * *

TİVİS VE FİDAYDA

Tivis ve Fidayda Kemal’in en çok istek yaptığı oyun havalarıdır. Düğünlerde bir kadeh alkolle dut gibi sarhoş olurdu. Rahmetli içlerinde zarar verecek tek kişi gibi görünse de alkolü alınca bir başka güzel olurdu. Kemal’de bir de gömlek hastalığı vardı. Ölen bir kimsenin elbiselerini ve özellikle gömleklerini cenaze evinden isterdi. Halkımız da onun bu huyunu bildiği için ona kızmaz kırılmazdı ve istediğini verirdi. Kemal evden sık sık kaçtığı için Zale Ana ölene kadar ona bağırır, kavga ederdi. Âşık Mehmet de anasına destek verir, bazen Kemal’in ellerini tutarken Zale Ana da Kemal’in kıçına tokaçla vururdu.

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Kemal'in Saati