Sivrihisar Haberleri

Kilit Taşlar

İlçede hummalı bir çalışma olduğunu biten alt yapı çalışmalarından sonra hızla devam eden üst yapı çalışmalarını hepimiz görüyoruz. Öncelikle bu çalışmalardan dolayı Eskişehir Büyükşehir Belediyesine ve Sivrihisar Belediyesi’ne teşekkür ederim.

Şimdi yazacaklarımı okuyunca belki bu Belediyenin mühendisi, bilirkişisi yok mu sana mı kaldı bunları yazmak diyenleriniz olabilir. Fakat Sivrihisar’ın bir evladı olmadan önce bu Vatanın bir evladıyım. Bu nedenle 5 kuruş paranın boşa gitmesini istemem. Yıllar sonra ortaya çıkacak bir durumu şimdiden görerek uyarıda bulunmak istedim. Eminim bir çoğunuzda benim gibi aklınızdan geçirmişsinizdir.

kilit taslar - Kilit Taşlar

Yapılan yollar asfalt dururken neden kaldırımlarda kullanılacak kilit taşlarla kaplanıyor. Bu taşlar daha birkaç yıl geçmeden üzerinden geçen araçlardan (özellikle yük araçları) dolayı çeşitli yerlerde çökme yapacak. Sivrihisarlının su, çamur ve araçlarını perişan eden çukur çilesi yeniden başlayacak. Düzeltilmek istense, daha yeni yapılmış yerler için halkın cebinden yine bir sürü para çıkacak.

“Asfalta harcanacak parayla taş bir mi? “diye düşünenler olabilir. Bu ayrımı yapabilecek biriyim fakat yapılmışken dönemlik değil ömürlük bir iş yapılmasından yanayım. Taş döşenecekse araç girmeyen ara sokaklara ve meydanlara yine döşenebilir.

***

Daha önceki yaptığım paylaşım için kesme ve kilit taşlar tarihi dokuya daha uygun onlarla sokakların kaplanması daha iyi olur şeklinde yorumlar aldım. Bende böyle düşünüyorum ve trafiğe kapalı yerlerde bu uygulamanın yapılması gerektiğini savunuyorum. Bu yorumu haklı bulmakla beraber sormak istiyorum.

Nasrettin Hoca Kültür Evinin bulunduğu meydanın yenilenme haberlerini daha önce paylaşmıştım. Madem tarihi doku korunmak isteniyor o zaman ordaki 150 yıllık taşlar neden sökülüyor? Sökülen taşlar ne yapılıyor? Bu alan hiçbir tarihi olmayan taşlarla mı kaplanacak?

Bu meydanla ilgili bir başka konuda otopark sorunu. Malumunuz o alan aynı zamanda otopark olarak kullanılıyor. İlçenin otopark sorunu varken birde halihazırdaki yerler meydana çevrilerek inşallah trafiğe kapanmaz. Aksi taktirde ilçede araç park etmeye yer kalmayacak.

***

Yasin Doğan Çıldır

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Kilit Taşlar