Sivrihisar Haberleri

Kırsal Gençlik Değişimi Projesi

Kirsal Genclik Degisimi - Kırsal Gençlik Değişimi Projesi

KIRSAL GENÇLİK DEĞİŞİMİ 2021 PROJESİ SİVRİHİSAR’DA YAPILDI.

T.C Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından ülkemizde yürütülen Erasmus + Programı kapsamında PRODER Uluslararası Kamu, Belediye ve Sivil Toplum Kuruluşları Proje Destekleme Derneğinin kabul edilen gençlik değişimi projesi Sivrihisar Belediye Başkanlığı ortaklığında gerçekleştirildi.

Kırsal Gençlik Değişimi 2021 projesi PRODER, Sivrihisar Belediyesi, İspanya, Portekiz ve İtalya’dan sivil toplum kuruluşlarının ortak katkılarıyla gerçekleşti. Farklı kültürlerden 50 katılımcı Sivrihisar’da bir araya geldi.

İspanya, Portekiz, İtalya ve ülkemiz Türkiye’den katılan gençlerle 6 günlük proje kapsamında girişimcilik eğitimleri, yaratıcılık etkinlikleri, atölye çalışmaları, Sivrihisar kültürel ve turistik alan ziyaretleri, kültür geceleri gerçekleştirildi.

Proje süresince UNESCO Kalıcı Miras Listesinde yer alan Ulu Camii, Nasreddin Hoca Kültür Evi, Türkiye’nin İlk Açık Hava Heykel Müzesi, Seyir Terası ve Saat Kulesi, Sivrihisar Sportif Havacılık Kulübü Uzay ve Hava Müzesi ziyaret edildi.

***

Turizm, insanların sürekli olarak oturdukları ve çalıştıkları yerlerin dışına seyahat etmeleri, gezmeleri ve gittikleri yerdeki turizm işletmelerinin ürün ve hizmetlerini kullandıkları geçici konaklamalarından doğan olaylar, gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik faaliyetler ve ilişkiler bütünüdür.

Seyahate çıkan insanlar, gittikleri yerde, değişik eğlence, dinlenme ve benzeri etkinliklere katılmaktadır. Doğa ve sanatla beslenen göz alıcı güzellikleri tanıma isteği. Ulaşım araçlarının gelişmesi sonucunda toplulukların birbirlerine daha çok yaklaşmasına olanak veren modern çağa özgü bir olaydır.

Tarihin akışı içerisinde insanlar çeşitli nedenlerle sürekli yaşadıkları bölgelerden başka bölgelere seyahat etmiştir. Bu seyahatlerin nedenleri çoğu kez ticaret ve dini amaç taşırken, bazen de sağlık amacına yönelik olmuştur.

Kültür turizmi, bir bölgenin kültürel değerlerinin temel çekim öğesi oldu­ğu turizm çeşididir. Bu değerlerden biride bölgede oluşturulan sanat eserlerinin sergilendiği müzelerdir.

İnanç turizminde turistin seyahate katılma amacı dini yerler veya yapılar genellikle tarihi yerlerdir. Bu bakımdan, inanç turizmi kapsamında değerlendirilecek seyahatlerin ortaya çıkışında özellikle, kültürel çevre unsurlarının önemli yeri olmaktadır.

Kültürel çevre değerlerinin ürün oluşumunda çok ağırlıklı olduğu turizm çeşitlerinden biri de kent turizmidir. Kentler, toplumsal yaşamın sergilendiği yerlerdir.

Şehirleri gezip görmek, okumak ve incelemek keyif verir in­sana. Bir şehrin sokaklarım, meydanlarım, konaklarını ve tarihi yerlerini gezerken zamanı aşıp geçmişindeki yaşanmış­lık gözlerinizin önüne geliyorsa o şehir size kendini yazdırır.

Şehir ve kültür birbirini besleyen, destekleyen, gelişim ve medeniyeti çağrıştıran kavramlardır. Şehir ve şiir ise zarafet, incelik, derinlik, edebi ve medeni incelikleri içerisinde barındıran bir olgudur.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Kırsal Gençlik Değişimi Projesi