Yazarlar

KORAY FAYDACI

– KORAY FAYDACI –

koray faydaci - KORAY FAYDACI

Koray Faydacı Sivrihisar Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde görev yapmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Pessinus Ören Yeri’nde 23 yıl görev yaptı. Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi ve Kültürel Miras Uzmanlığı okudu. İlçemize gelen yerli ve yabancı turistlere yılların birikimi ile hizmet vermektedir. KORAY FAYDACI aynı zamanda web sitemiz editörüdür.

KİBELEDEN KIBLEYE TEVAFUK:

Frigler Kibele’ye tapmadan önce Müslümanlar gibi yaşayan ikinci hayata bu dünyadan öbür dünya ya geçişe inanan ve öbür tarafa geçişi ifade eden kapı mezar stelleri yapan domuz eti yemeyen yaratıcı inancı olan bir Toplum Hatta Kibele’ye tapmaya başladıktan sonra bile ikinci hayata İnanç devam ediyor. Bunu Her dönem yapılmaya devam eden mezar stellerinden anlıyoruz.

Pessinus adını Göktaşından alır. Pess; düşmenin kökü Pessinus düşen demek. Kutsal kabul edilen bu Göktaşının Bir rivayete göre Mekke’ye götürüldüğüne inanılmaktadır.

Hatta Sivrihisarlı Alim Şeyh Baba Yusuf’un Eseri Mevhûb-ı Mahbûb adlı eserinde Mekke’nin taşının Sivrihisar’ın taşı gibi olduğu yazılıdır. Sivrihisar dan kıbleye dönüldüğünde Pessinus’ta ki Kibele anısına yapılmış olan Tiberrius Tapınağı tam kıble yönündedir.

Sadece buda değil Sivrihisar’dan kıbleye dönüldüğünde sırasıyla Pessinus’ta ki Tapınak, Kuzey Kıbrıs’ın tam ortası, Akdoğan Mescidi, Mescidi Aksa, Ramallah, Lut Gölünün tam ortası ve Kabe aynı çizgi üzerindedir.

Bunlardan başka detaylarda vardır. Bütün bunlar sanırım tesadüf olamaz. Sivrihisar İlahi anlamında çok önemli bir yerdir. Dört dönem bütün Dünyanın Din Merkezi olmuştur. Frigler de Magna Mater, Roma’da Kibele, Bizans’ta Hristiyanlığın, Selçuklu ‘da İslamiyet’in Dini Merkezi olmuştur.

48 Seyyid ve Sahabe Kabri, Aziz Mahmut Hüdai’nin memleketi, Selman’ı Farisi’nin Hz. Muhammed’e kavuşmadan önce en son yaşadığı yer olması, Yunus Emre ve Nasrettin Hoca’nın memleketi olması ve daha pek çok Alim ve Ulemanın yaşadığı yer olması, Şeyh Baba Yusuf, Hamdi Baba, Şınşırak Evliya ve daha nicelerinin yaşadığı yer olmasıyla İlahi manada çok değerli bir yerdir. Maalesef İlahi anlamda bu kadar önemli yer olmasına rağmen İnanç Turizminde adı geçmemektedir.

Koray Faydacı

https://www.facebook.com/koray.faydaci.7

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - KORAY FAYDACI