Sağlık

Korona ve Kalp

Korona ve Kalp
korona kalp - Korona ve Kalp

Korona geçirdikten sonra veya aşı olduktan sonraki birkaç gün içinde, sol kolunuzda ağrı, çarpıntı veya kalbinizde ağrı ve sıkışma hissederseniz, sakın ha ihmal etmeyin. Doktora gidin.

Çünkü bu virüs gizli kalbi olanlarda kronik kalp rahatsızlığı olanlarda ve ailesinde genetik kalp rahatsızlığı olup, kendinde olduğunu bilmeyenler de kalbi tetikliyor. Şu anda koronadan sonra kalp krizi geçirip ölenlerin sayısı bir hayli fazla. Adam koronayı atlatıyor. Ama kalp krizinden ölüyor. Herkes onu kalp krizinden öldü zannediyor. Ama asıl sebep korona virüsü…

İyi de öyleyse devlet neden herkesi aşılıyor’ diye düşünebilirsiniz. Hemen söyleyeyim. Bu virüsün kaçarı yok. Dünyada korona olmayan tek bir kişi bile kalmayacak. Herkes oldu belki de farkında olmadan atlattı bile. Ama olmayanlarda olacak. Ne kadar korunursanız korunun olacaksınız.

Devlet, sağlık hizmetleri aksamasın ve herkes özelliklerde kronik akciğer hastalığı olan hastalar iyi sağlık hizmeti alabilsin diye maske ve kısıtlamalarla sadece bu işi yavaşlattı ve zamana yaydı. Şimdilerde toplumun yarısından fazlası koronayı atlattığı için veya aşı ile bu mikrobu vücuduna aldığı için sıkıntı azaldı.

Hastaneler rahat toplumun geri kalan kısmı da bir an önce bu mikrobu vücuduna alsın. Hayat normale dönsün toplumda kısıtlamalardan kurtulsun isteniyor. En azından benim naçizane fikrim bu. Ecel saati değişmez. Kaderden kaçılmaz. Biz kaderimizin belli bir kısmına müdahale edebilme yetkisine sahibiz. Asıl karar verici ise Allah…

Nasıl ki, doğum anı değişmezse ölüm anıda değişmez. Alacağımız nefes sayısına kadar her şey belli ne bir eksik ne bir fazla. Taktir geldiğinde tedbirler hükmünü yitirir. Bu yüzden çokta her şeyi abartmamak lazım. Ama yine de kalp krizi meselesini göz önünde tutun derim. En azından neyi niçin yaşadığınızı bilin derim.

Şenay Tek

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Korona ve Kalp