Hakıklar

Koyacak Bir Şeyimiz Yok

Sivrihisar Devlet Hastanesinde hastaların geceleri içecekleri su, meyve suyu veya kahvaltılıklarını muhafaza ettikleri ortak kullanılan bir buzdolabı vardır. Herkes kullanmadıklarını bu buzdolabına koyar. Hülya Cesur hastasının başında refakatçidir. Hasan ve Kemal de Aşık Mehmet felç geçirdiğinde onun başında refakatçi olarak kalırlar. Hülya gece hastasının yemesi gereken meyveyi buzdolabından almak için gittiğinde Kemal’i orada buzdolabına poşetle bir şeyler koyarken görür. Bunun üzerine merak eder ve sorar: “Kemal Abi nedir bu koyduğun poşetin içindekiler” diye sorar. O da ”Herkes bir şeylerini koyuyor bizim koyacak bir şeyimiz yok, ben de kirli çamaşırlarımızı koyuyorum” der.

SADAKA MI VERİYON LAN?

Garaj bölgesinde gezisine devama eden Hakıklar bir taraftan gelenle geçenle sohbetlerini ederken diğer yandan da günlük hâsılatı toplama peşindedirler. Galip Kilci yanlarından geçerken üzerindeki bozuk olan 50 kuruşu Hasan’a verir. Hasan şöyle bir paraya, birde parayı verene bakar ve parayı yere fırlatır. “ Sadakamı veriyon lan” diye tersler.

ZEYTİN

Hülya Cesur rüyasında Kemal’i görür. Rüyasında Kemal Hülya’ya “yarın bana zeytin al, ben senden yolda alırım” der. Neyse ertesi gün köyü olan İlören’e gitmek için alışveriş yapmaya çarşıya gider. Fakat rüyasını unutmuştur. Kartallardan sebze, meyve, ekmek vs. alır. Tam marketten çıkarken kapının ağzında Kemal’i görür. Kemal “zeytini almaya geldim Hülya Abla” demez mi? Hülya şok olmuştur. O heyecanla hemen 1 kilo zeytin alır ve Kemal’e verir. Hülya bu olayın etkisinden yıllarca kurtulamamıştır.

TAKMA KAFANA OLUNCA VERİRSİN

Şadırvan meydanında nam-ı diğer Kambur Adilin oğlu Atilla Bitirgen’i görürler. Atilla onları çok sever, her gördüğünde onların harçlıklarını eksik etmez, karınlarını doyururdu. Yine günlerden bir gün çarşıda gezme turu yaparken Atilla’yı görürler ve ondan ekmek parası isterler. Atilla’nın da üzerinde o gün para yoktur. Âşık Mehmet’ e üzerimde para yok valla der. Âşık Mehmet bu duruma üzülür ve cebinden uzun Malbora çıkarıp” yak Hacı abi takma kafana paran olduğunda verirsin” der.

* * *

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014
 

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Koyacak Bir Şeyimiz Yok