Blogspot

Kültür Başkenti Sivrihisar

Aslında bir aynadır Sivrihisar. Geçmişini içinde yaşatıp geleceğine yansıtan birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Hoca Nasrettin’in şenlendirdiği, “Dünyanın Merkezi Burasıdır.” sözüyle şereflendirdiği harikulade bir yerleşim merkezidir.

sivrihisar kaymakamligi yayin - Kültür Başkenti Sivrihisar

“Tarihi ve kültürel değerleri çok fazla olan ve Kurtuluş Savaşı döneminde işgale boyun eğmemiş, özgürlük için ölmeyi yeğle­miş, Vatanı, Milleti, Bayrağı için gerektiğinde canını, malını, feda eden kahramanların diya­rıdır SİVRİHİSAR. O dönem Tüm Anadolu gibi Sivrihisar da yokluk ve Yunan işgalinin altında ezilmiş, buna rağmen Sivrihisar halkı: dişinden tırnağından artırdığı ve aralarında topladığı 4.000 lirayla 1921 yılında Ordumuza bağışladığı uçak ve Kurtuluş Savaşında gösterdiği kahramanlıkla gurur ve sevinci birlikte yaşamışlardır. Uçak Sivrihisar’ın gururudur. “Sivrihisar Uçağı Anıtı”, o kahraman ecdadın evlatları olan bizlere gurur ve heyecan veriyor.” Bu olay Sivrihisarlıların maddi ve manevi anlamda hafızalardan silinmeyecek kadar fedakar ve Kuvay-i Milliye’ye ne büyük destek olduklarını göstermektedir. Kurtuluş Savaşında halkın orduya ilk uçağı alma şerefi Sivrihisar’ındır.

Sivrihisar, Ulu camisi. Tarihi Kilisesi, Zaim ağa Konağı, Tarihi hamamları. Saat Kulesi, Pessinus Antik Kenti ile tarih hazinesi. Bamya çorbası, kelem dolması, kapaması, ev baklavası, su böreği ve arabaşıyla eşsiz lezzet kültürü. Sivrihisar cebesi. İncili küpesi, kilimleri ile bütünleşmiş kültür deryasıdır.

Esasen bir başka ruhu var bu kültür şehrinin, her sokağında ayrı tarih kokan ve derinliklerini hissettiren mübarek yer. Sinesinde Türk düşünce tarihinin dehası Nasreddin Hoca, Gönüllerin sultanı, sevgi ve hoşgörü aşığı Yunus Emre. İstanbul’un ilk kadısı Hızırbey, Seçkin ve meşhur sahabilerden Selman-ı Farisi. Maneviyat sultanı Aziz Mahmut Hudayi Hz, Türk edebiyatının üstadlarından Mehmet Kaplan gibi önemli değerlere sahiptir

Doğal güzellikleri yönünden ise Eskişehir’in saklı kuş cenneti Balıkdamı, Kaya tırmanışı için ideal bir rotadır Sivrihisar kayalıkları. Anadolu’nun her yerinin ayrı bir güzel olduğunu vurgulamakla beraber: Sivrihisar, gerek kültürel yapısı gerek yetiştirdiği alimleriyle gerekse doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla keşfedilmeyi bekliyor.

Kaymakam
Erdinç Yılmaz – 2015

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Kültür Başkenti Sivrihisar