Sivrihisar Haberleri

Kültürümüze ve Tarihimize Sahip Çıkalım

Kültürümüze ve Tarihimize Sahip Çıkalım!

irfaniye medrese yeri - Kültürümüze ve Tarihimize Sahip Çıkalım

– Sivrihisar İrfaniye Medresesi ve Hızırbey Konağı –

İrfaniye Medresesi daha önce Hızır Bey medresesi adı ile anılıyordu. Bu medrese Nasrettin Hoca’dan oğlu Celal Beye, ondan da oğlu Hızır Beye intikal ettiği, medresenin bitişiğindeki konağın Hızır Bey Konağı olduğu bilinmektedir. Medrese 1870 yılında konağı ile beraber Osman Afif Efendi tarafından Vakıf idaresinden satın alınıp, İrfaniye Medresesi adı ile kendi vakfına bağlanmıştır.

Aynı zamanda Şeyh Osman Afif Efendi bu Medresede Müderrislik yapmıştır. Kendisinden sonra Müderrisliği oğlu Şeyh Ahmet Şemseddin Efendi devam ettirmiştir. Bina, fotoğrafta görüldüğü gibi yürekler acısı bir durumda.

Bu konak Kurşunlu Cami yanında İrfaniye Medresesinin bulunduğu yerin yanında bulunmakta. Medresede Müderrislik yapan nice alimler burada ikamet etmiş ve İslam alemine ilim irfan dağıtmışlardır. Temennimiz bu tarihi ecdat mirasının şu anki mirasçılarının biran evvel bir araya gelerek bu tarihin yok olmasına duyarsız kalmamalarıdır. Kültürümüze ve tarihimize sahip çıkan Sivrihisar’ımızın önemli değerlerinin korunması konusunda duyarlı davranan saygıdeğer kardeşime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Devletimizin resmi korumasında Tescilli bulunan Sivrihisar’ımızın önemli şahsiyetlerinden olan Seyyid şeyh Osman Afif Sivrihisari Hz (Ks) ile oğlu Seyyid Şeyh Ahmet Şemsettin Sivrihisari ile ilgili İrfaniye Medresesi, Osman afif Efendi Konağı, Hamdi Baba Türbesi, Osman Afif Efendi Mahalle Meydan çeşmesine sahip çıkacak ve bu Tarihi ve Kültürel yapıları sahiplenerek 2863 Sayılı Yasa gereği ihya etmesi gereken Makam Sivrihisar Belediye Başkanlığı Makamıdır.

Sivrihisar’ımızın topyekun bütün değerleri Önemli Kültürel Şahsiyetleri bizlerin başımızın üzerlerinde yerleri vardır. Gelmiş geçmiş tüm Sivrihisarlı Hemşerilerimizin Ruhları ŞAD olsun. Yunus Emre’miz Nasreddin Hocamız Şeyh baba Yusuf’umuz oğlu Şeyh Hamdi Babamız Şeyh Osman Afif Efendimiz ve oğlu Şeyh Ahmed Şemseddin Efendi ve oğlu Kurşunlu mahallenin Üstadı Baha Efendi Hocası ve daha Nice Büyüklerimizin Mekanları CENNET olsun

İnşallah. Bir konuyu Arz etmeden geçemeyeceğim. Kurşunlu Mahallede Yer alan Kurşunlu (Şeyh Baba Yusuf) Camisinin Etrafında KÜLLİYE şeklinde Dört Adet Tarihi Ve Sosyo-kültürel Taşınmaz Yapı 2003 Yılına kadar MEVCUTTU. Bu Tarihi Yapı Kampüsü;

1- Kurşunlu Cami

2- Hamdi Baba Türbesi

3- İrfaniye Medresesi

4- Asayı Şerif Mübarek’e Evi

Bu dört yapı 6 asır boyunca tüm Sivrihisarlı ECDADA hizmette bulunmuştur. Cami’sinde Namazlar kılınmış türbesinde dualar edilmiş Medresesinde Yüksek ilimler öğretilmiş ve Dünyaca Meşhur Alimler yetiştirilmiştir. Asayı Şerif Mübarek’e Evinde Şeyh Baba Yusuf Hazretlerinin Kutsal Topraklardan getirdiği Sevgili Peygamber Efendimize ait Asayı Şerif Mübareke hem muhafaza edilmiş hem de tüm Müslümanlara ziyareti sağlanmıştır.

Bu dört tarihi ve korunması gereken yapı, 2863 Sayılı Yasa gereği kesinlikle koruma altına alınarak korunması gerekirken 2003 yılında 2276 Sayılı Koruma kurulu kararı ve Sivrihisar Belediye Başkanı’nın da imzasıyla Hamdi Babanın 6 Asırlık Türbe binası ile kökeni Selçuklulardan kalan İrfaniye Medresesinin MEVCUDİYETİ YOK sayıldı, yani tescilden kaçırıldı. 2004’de Hamdi Baba Türbe binası 2006 da ise İrfaniye Medresesi yapıları yıkıma uğratıldı. Asayı Şerif Mübarek’e Evi ise 1950 de yıktırılmıştı.

Şimdi ise geriye sadece Cami yapısı kaldı. Şayet bundan sonra Sivrihisar Belediye Başkanı İLGİLENİRSE yakın tarihte yıkıma uğratılan bu 3 Tarihi ve Kültürel yapılarımızda 2863 Sayılı Yasa ve de 660 ile 664 Sayılı Koruma Yüksek Kurulunun İLKE KARARLARI uyarınca kesinlikle yeniden İHYASI sağlanır ve Kurşunlu Camisi yeniden KÜLLİYESİNE kavuşur. TÜM SAYGIDEĞER SİVRİHİSARLI KARDEŞLERİMİN BİLGİLERİNE ARZ OLUNUR.

***

Teşekkürlerimi Sunarım

Arif Dinçer – 4 Mart 2019

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Kültürümüze ve Tarihimize Sahip Çıkalım