Sivrihisar Haberleri

Kumacık Hamamı Acil Restorasyon Bekliyor

Sivrihisar’da Çarşı İçinde Eski Belediye Binasının Hemen Alt Kısmında Hafuziddin Kızı Safiyetullah Adına 1407 Yılında Vakfedilmiş 350 m2 Büyüklüğündeki Tarihi Kumacık Hamamı Yıkılmak Üzere

609 yılık tarihi eser evvel emirde Vakıf malı iken sonradan özel şahısların eline geçti. Yaklaşık 30 yıldır işletilmeyen hamam hissedarlarının miras yoluyla sayısı çoğaldığı ve hamam  yıllardır işletilmediği için tarihi yapı sahipleri tarafından adeta kaderine terk edilmiş halde.

Zaman içinde sahipsizlik ve bakımsızlık hamamı iyiden iyiye yıpratmış, hamam bu mezbelelik haliyle tehlike oluşturmaya başladı. Kumacık Hamamının ve Yeni Hamamın restorasyonu ile ilgili Orhan Keskin tarafından bir girişim başlatıldı.

BAKANLIK KORUNMALI DEDİ

Küttür Bakanlığı 09.10.2012 tarihinde resmi yazı ile talebi değerlendirmiş ve her iki hamamın korunması gereken tarihi yapılar olduğunu kabul ederek Eskişehir Valiliği’ne ‘Hamamların istimlak edilerek taşınmaz kültür vakıflarının korunmasına ait katkı payları kullanılarak restorasyon işlemlerinin başlatılması talimatını verdi.

Eskişehir Valiliği başvuru sahibi Orhan Keskin’e 30.11.2012 tarihinde resmi yazıyla cevap vererek hamamın korunmasında katkı paylarının kullanılmasının reddedildiğini bildirdiği iddia edildi.

VALİ İNCELEMEDE BULUNDU

Sonrasında ilgili dosya Bakan Nabi Avcıya iletilirken, Vali Tuna’nın da bu konuyla özel olarak ilgileneceği ifade edildi. Ardından ise Vali Tuna Sivrihisar’ı iki kere ziyaret ederek hamamı inceledi. Ancak yapılan incelemenin ardından da konuya dair herhangi bir somut adım atılmaması Sivrihisar’da üzüntü yarattı.

Bu restorasyon yapımının kolay olduğunu ancak mutlaka kamu desteğinin olması gerektiğini söyleyen Sivrihisarlı vatandaşlar ise “Yapılacak iş basittir. Valilik bu amaçla bir dava açar mülkün değeri belirlenerek kamulaştırma yapılır. Mülk değeri bir kamu bankasında açılacak hesaba yatırılır. Hissedarlar veraset ilamları ile müracaat ettiklerinde onlara hisseleri nisbetinde ödeme yapılır. Bu arada restorasyon işlemleri hemen başlatılabilir. Hamamım duvarları yıkılmakla birlikte kemerleri ve iç yapısı henüz onarılabilecek kadar sağlamdır. Duvarların ana maddesi Sivrihisar granit ka­yasıdır. Kolaylıkla onarılabilir. Seyyide Hamamı restore edildiğinde ondan daha kötü durumdaydı” diyor.

RESTORASYON KOLAY AMA…

Dernek ve vakıfların da konu ile ilgili halkı bilgilendirme faaliyetlerinin hamamın restorasyonunda önemli bir hizmet olacağını anlatan Sivrihisarlılar “Sivrihisarlı olarak Eskişehir’deki sayımızın çokluğu ile övünmekteyiz. Ancak öz-eleştiri yapmak gerekirse bu kadar büyük kitlenin siyasi partilerin aday belirleme ve karar alma süreçlerinde hemen hiç bir karşılığının olmadığını söyleyebiliriz. Sivil Toplum Kuruluşlarımız müdahale eden, öneren, talep eden ve gündem belirleyen olmadıkları müddetçe siyasi bir ağırlığımızın bundan sonraki yıllarda da olması mümkün gözükmemektedir. Bunun Sivil Toplum Kuruluşlarımız için de trend değiştirme adına bir fırsat olduğu düşünülmelidir. Anlaşılan o dur ki biz zorlamazsak ne siyasi ne de bürokratik aktörler Sivrihisar’ımız ile ilgili meselelere istediğimiz ölçüde duyarlı davranmayacaklardır. Bu zorlamanın şimdiye kadar yeterince yapıldığını söylemek mümkün değildir.” Diye konuşuyorlar.  Murat TAŞKIN – İstikbal Gazetesi

* * *

Yorum: Duyarlılığından dolayı İSTİKBAL GAZETESİ’ne ve Sevgili Murat Taşkın kardeşime teşekkür ederim. Haydi Sivrihisarlılar, kıpırdayın biraz… Mustafa Kemal Biçerli

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Kumacık Hamamı Acil Restorasyon Bekliyor