Sivrihisar Haberleri

Kumacık Hamamı Hakkında

– KUMACIK HAMAMI HAKKINDAKİ SON GELİŞME –

Eskişehir İli, Sivrihisar İlçesi, Cumhuriyet Mahallesinde bulunan tescilli Kumacık Hamamının restorasyonu talebini konu alan ilgi başvurunuz incelenmiştir. Taşınmaz kültür varlığı yapıların restorasyon çalışmalarının yapılabilmesi için öncelikle projelerinin elde edilmesi gerekmektedir.

Bu doğrultuda. Bakanlığımıza tahsisli tescilli Kumacık Hamamının mimari ve mühendislik projelerinin yapım işi devam etmekte olup ilgili Koruma Bölge Kurulunca onaylanmasının ardından bütçe imkanları dahilinde restorasyon uygulama çalışmalarına başlanılacaktır. Taşınmaz kültür varlığı yapıların korunmasına yönelik duyarlılığınız için teşekkür eder, konu hakkında bilgilerinizi rica ederim.

İsmail KARAMAN – Genel Müdür Yard.

kumacik hamami hakkinda - Kumacık Hamamı Hakkında

6 Şubat 2020 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Sivrihisar Kumacık Hamamının acilen restore edilmesi talebiyle tekrar dilekçe il başvurmuştum. Bakanlığın Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden bir cevap geldi. Cevabı ekte okuyabilirsiniz.

Genel Müdürlük cevaben hamamın mimari ve mühendislik projelerinin hazırlanma aşamasında olduğunu; o bittikten sonra projenin Koruma Bölge Kurulunun onayına sunulacağını ve sonra bütçe imkanları dahilinde restorasyonun başlayabileceğini belirtiyor.

Vatandaş olarak ‘Adım Hıdır, elimden gelen budur’. Bu süreçlerin vakitlice işleyebilmesi için konuya siyaseten el atılması lazım. Sn. Başkan Yüzügüllü, top sizdedir kardeşim. Meselenin birinci sahibi ve sonuç alabilecek kişisi sizsiniz. Lütfen siyasi kanalları kullanıp ilgililerin daha hızlı davranmasını sağlayın. Ben bir vatandaş olarak konunun takipçisi olacağım. Tarihi Eserleri Koruma Derneği Başkanı Mustafa Altan hocam ve bütün Sivrihisarlılar, lütfen siz de takip edin ve talep edin.

Prof.Dr. Mustafa Kemal BİÇERLİ

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Kumacık Hamamı Hakkında