Sivrihisar Haberleri

Lara Başçı

Lara Başçı

lara basci - Lara Başçı

Türkiye’nin en popüler yarışmalarından biri olan ve TV8 de yayınlanan Masterchef programında Sivrihisar’ın Çullu köftesini yapıp, 3 jüriden de puan alıp elemeyi geçen Lara Başçı kardeşimizi, kızımızı canı yürekten kutlarız.

Asırlardır var olan ve de günümüzde çoğunun yapılmaya yapılmaya unutulan lezzet kültürümüzü baba-annesinden öğrenerek gelecek kuşaklara taşıdığı ve de çoğu Sivrihisarlının bile bilmediği bu lezzeti tanıttığı için.

Sivrihisarlı hemşerilerimizden bir ricamız olacak, alaycı ve üzücü yönde yapılan yorumlar Lara kızımızı ve bizleri rencide edecektir. Evet kültürüne, büyüklerinden öğretisi ile sahip çıkan ve üstüne basa basa Sivrihisarlıyım diyen Lara Başçı ile, babasının annesinin Eskişehirli olduğunu söyleyen jüri üyesinin, Sivrihisar’ın nereye bağlı olduğunu söylemesinde aradaki kültür farkını ortaya koymaktadır.

Zira jüri üyesi, kendisi Kadıköy’de yaşadığını söylüyor. Kadıköy’ün ismini İstanbul’un ilk kadısı olan Sivrihisarlı Hızırbey den aldığını bilemiyor. Bizler ‘Lara’ kızımıza sahip çıkıp destek olmamız gerekir. Teşekkürler Lara Başçı

Baba Engin Başçı

Lara Kızım, Masterchef’te 1.turu bir Sivrihisar yemeği, 2. turdaki üçlü elemeyi de bir İtalyan tatlısıyla geçti. Bir sonraki turda 16 kişiyle final grubuna kalabilmek için mücadele edecek. Kendi turunda 8 kişi arasında girmeye çalışacak. Rakipleri güçlü, hemen hepsi mutfak eğitimi almış yarışmacılar, çoğu da profesyonel. Laracığım ise elinin lezzetine güveniyor…

Bir çevirmen olarak hep merak ettiği bir işi, o işin profesyonelleri arasında ve popüler bir TV programında deneyleyecek. Bir hafta süreyle kızımın heyecanına ortak olacağım. Lara’nın bir haftalık maratonu birkaç gün sonra başlıyor. Kazansın kaybetsin önemli değil, mutlu olsun yeter. O da bunun farkında, keyif alıyor. Bakalım ne olacak…

VİDEO

ÇULLU KÖFTE

Sivrihisar’ın çullu köftesi, yabancıların kadınbudu dedikleri köfte ile benzese de; bizim çullu köfte farklıdır, tadı ve nefaseti başkadır.

Malzemesi: 

– 500 gr yağsız koyun veya dana eti

– 1 çay bardağı kırık pirinç

– 1 adet ince kıyılmış kuru soğan

– Maydanoz, tuz, karabiber

– Yarım kaşık kimyon

– 1 yumurta

– 2 çay bardağı un

– Sıvı yağ

Yapılışı: Pirinç bir miktar su ile ateşte haşlanır. (uzun süre haşlamayın.) Suyu varsa süzülür. Ayrı bir tavada soğan yağ ile pembe olasıya kızartılır. Üzerine mevcut kıymanın dörtte üçü (3/4) ü konur. Kıymanın suyu çekilesiye kavrulur. Ateşten inince sıcağı ile kıymanın geri kalan dörtte biri (1/4) çiğ olarak eklenir ve kavrulmuşu ile karıştırılır ve üzerine (tuz + karabiber + maydanoz + kimyon ve pirinç) ilave edilir. Hepsi tekrar karıştırılır. İç hazırdır.

Her biri çay bardağı ağzı genişliğinde köfteler yapılır. Geniş bir tabağa yan yana dizilir. Sonra buzdolabında en az yarım saat bekletilir.

Diğer bir kapta ( 1 yumurta + un + su + tuz ve çok az, çay kaşığının ucu ile karbonat ) ilave edilerek bulamaç olacak şekilde boza kıvamında karılır.

Köftelerin kızartılışı: Tavaya köftelerin boyunu aşacak kadar sıvı yağ konur. Yağın etrafa (kızartma yaparken) sıçramaması için içine az tuz veya un katılır. Köfteler tek tek önceden hazırlanan yumurtalı un bulamacına batırılarak, kızgın yağa atılır. Köfteler pembe olasıya iki tarafı da pişirilir. Sonra isteğe bağlı sunum hazırlanarak servis edilir.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Lara Başçı