Sivrihisar Haberleri

Medeniyetler Kavşağında Sivrihisar

– DÜNYANIN MERKEZİ SİVRİHİSAR –

Sivrihisar’ı Nasreddin Hocanın bu sözleriyle anlatan Belediye Başkanı Hamit Yüzügüllü, “Türkiye’nin neresinde olursanız olun ulaşımı en kolay yer burasıdır. Medeniyetler kavşağında olan bir ilçeyiz”  dedi.

gazetelerde sivrihisar - Medeniyetler Kavşağında Sivrihisar

Turizmin başkenti olacağız

♦ Sivrihisar, konaklama ve otel olarak da turizme hazır mı?
Şu anda vakıflara ve resmi kurumlara taleplerimizi ilettik. Butik otellerimiz var. Ayrıca yeni otel çalışmalarımızla yatak sayımızı hızla arttıracağız. Çalışmalarımız tamamlandığında Sivrihisarımız turizmin başkenti olacak.

Eğitime katkı yapıyoruz

♦ Turizmin dışında neler yapıyorsunuz?
Okullaşma açısından hiçbir sıkıntımız kalmadı. Üniversitemiz ve Anadolu Liselerimiz ile eğitim açısından bir çok ilçeden daha şanslıyız. Göreve başladığımızdan bugüne eğitime ciddi yatırımlar yapıyoruz. İlçeye bakın, park bahçe ve reakrasyon alanları ile yemyeşil bir Sivrihisar’ı hemşehrilerimizle buluşturuyoruz.

Eskişehir’in tarihi ilçelerinden birisindeyiz… Bugüne kadar tarihe ışık tutan çok önemli insanları yetiştiren Sivrihisar günümüzde ise tarihle turizmi iç içe tutuyor. Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’nün büyük uğraşları ve hayata geçirdiği projeler sayesinde Eskişehir’in en uğrak yerlerinden birisi haline gelen Sivrihisar denilince akla hiç şüphesiz olarak Nasreddin Hoca geliyor. Sivrihisar’ı turizmin başkenti haline getirmek için kolları sıvayan Yüzügüllü, projelerini ve gelecekle ilgili planlarını Milliyet gazetesine anlattı.
Dilerseniz sözü fazla uzatmadan Sivrihisar’ı en iyi tanıyan ve emeği geçen isimlerin başında gelen Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’den dinleyelim:

İLERİ TAŞIMAK İÇİN BURADAYIM

♦ Biraz kendinizi anlatır mısınız?
1973 yılında Sivrihisar Demirci Mahallesinde doğdum. 1993 yılında ağabeyimle ticarete başladım. Kuyumculuk, akaryakıt, inşaat nakliyat, otomotiv, gıda ve piliç üretimi gibi ticari alanlarda ticaret yapmaktayım. Sivrihisar’daki okul aile birlikleri, Sivrihisarspor Kulübü yönetimi, Eskişehir Ticaret Odası 17. Meslek Komitesi Başkan Yardımcılığı, Eskişehir Kızılay Şube Yönetim Kurulunda görev aldım ve halen Sivrihisar Belediye Başkanlığını sürdürmekteyim. Evli ve iki çocuk babasıyım Belediye Başkanı olmak gibi hiçbir fikrim olmadı. Bir sabah partiden arandım ve başkan adayımız sensin denildi. Doğup büyüdüğüm ilçemi ileri, en ileriye taşımak adına buradayım. Allah beni ve ekibimi başarılı kılacak inşallah.

HOCANIN DOĞDUĞU YER

♦ Sivrihisar denince aklınıza ne geliyor?
SİVRİHİSAR her şeyiyle tarih kokan bir ilçe… Buraya dışarıdan baktığınızda tablo, içeri girdiğinizde tarih kokar… Biz burada doğduk. Sivrihisar’a aşığım. Çocukluğumuz burada geçti, ticarete burada başladık. İstanbul, Eskişehir’de ticaret yaptığımız halde genel merkezimiz hala burada. Oralardan kazandıklarımızı buraya yatıran bir zihniyet taşıyoruz. Ama Sivrihisar’ın durumu şuan ki bulunduğu yer değil. Sivrihisar Nasrettin Hocanın doğduğu bir ilçe. Hızır Bey’in doğduğu bir yer. Aziz Mahmut Hüdai hazretlerinin doğup büyüdüğü bir ilçe burada medresesi, camisi olan bir zatın mekanı. Hocamızın da dediği gibi dünyanın merkezi Sivrihisar’dır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun en yakın en ulaşımı kolay ilçe burası. Medeniyetler kavşağında olan bir ilçe demek daha doğru.

Nasrettin Hoca’ya sahip çıkacağız

♦ Nasrettin Hocaya gerektiği kadar sahip çıkıyor musunuz?
Bugüne kadar çıkamadık.
Konya Akşehir Nasrettin Hoca Festivali yapıyor. Oysa hocamız ve kızının mezar taşı bizde çıktı ve onaylandı. Şu an Anadolu Üniversitesinde bekliyor kemikleri ve anıtını yaptırıyoruz. Biter bitmez yeniden defnederek burasını hizmete açacağız. Hocamız adına henüz önemli etkinlikler yapamadık Ama önümüzdeki yıl başlamak üzere ulusal bazda Nasreddin Hocamıza yakışan kültürel fikri icraatları olacak Sivrihisar’ın simgesi olan Nasreddin Hocanın heykeli de ilçenin meydanında bulunuyor.

OSB çalışmaları yeni yılda başlıyor
“Organize sanayi bölgemizi kurmak için girişimlerimize hız kazandırdık. Şimdiye kadar adı olan ama kendisi olmayan OSB’nin somut adımlarını attık ve 2016 yılının İlk ayında kazmayı vuracağız.”

♦ Başkan olduktan sonra ilk icraatınız ne oldu?
İlk olarak organize sanayi bölgemizi kurmak için girişimlerimize hız kazandırdık. Şimdiye kadar adı olan ama kendisi olmayan organize sanayimizin somut adımlarım attık ve nasip olursa 2016 yılının ilk ayında kazmayı vuracağız. Selçuklu dönemine ait Ulu Camimiz var. Surp Yerortutyun Kilisesi Anadolu’nun en ihtişamlı Ermeni Kilisesi olma özelliğini göstermektedir. Sivrihisarımız hem Selçuklu hem de Osmanlı dönemine ait eserleri, yapıları bünyesinde barındırmaktadır. Tarihi yapılarımızın restorasyon işlerine başladık hızla yapıyoruz. Şu anda Ulu Camii ve Ermeni kilisesinde çevre düzenleme çalışmalarımız devam etmektedir. Bugüne kadar tarihi doku ile alakalı hiçbir çalışma yapılmadığından; bir taraftan bu yapıların gün yüzüne çıkartılması, restorasyon ve sokak sağlıklaştırmalarıyla yeniden var etmeye çalışıyoruz.

900’DEN FAZLA BİNA!
Sivrihisarımız yakınımızdaki Beypazarı, Safranbolu gibi tarihi mekanlardan daha eski bir tarihe ve kültüre ev sahipliği yapmaktadır. O yüzden doğal yapısı, kültürü ve tabiatı ile bambaşka bir yerdedir. Bölgemizdeki Balıkdamı Kuş Cenneti ile ilgili; çalışmalarla yerli ve yabancı bir çok kuş gözlemcisini Sivrihisar’ımızda ağırlamaktayız. İlçemizde 900’ün üzerinde tescilli binamız var ve bizim tarihi sorumluluğumuzdan kaynaklı tüm bunların yeniden diriltilmesi asıl boynumuzun borcu. Bu dokuyu, bu gizli kalmış hazineyi hem ülkemize hem de dünyaya tanıtmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız.

31 Ekim 2015 – Milliyet Gazetesi Eskişehir Eki sh.19

widget logo - Medeniyetler Kavşağında Sivrihisar
sivrihisar sehrengizi 1 - Medeniyetler Kavşağında Sivrihisar