Makale ve Yazılar

Mehmet İsmetullah Öztürk

abdulhalim canko ve mehmet ozturk - Mehmet İsmetullah Öztürk

Milli mücadele yıllarında Sivrihisar Uluslararası Sivil Havacılık Merkezinin kurucusu Ali İsmet Öztürk’ün Dedesi, Atatürk’ün arkadaşı Mehmet İsmetullah Öztürk ün öngörüsü ve öncülüğü ile Sivrihisar halkının varını yoğunu ortaya koyarak topladığı 4 bin lira ile ordusuna 27 Eylül 1921 armağan ettiği Bereguet 14 B2 tipi keşif, avcı, bombardıman hizmeti veren Sivrihisar uçağının kahraman pilotu. Abdulhalim CANKO.

1889 yılında Manastırda doğmuş. 1914 te Yeşilköy(Ayaz tafunos) tayyare okulundan Asb. olarak mezun olduktan sonra Erzurum’a tayin edilerek
Kazım Karabekir paşan emrine verilir.

Irak cephesinde 1914 İngilizler petrol sahaların ele geçirmek için Bahreyn ve Basra’yı işgal ettikleri bu savaşta. Abdulhalim CANKO iki İngiliz tayyaresini düşürerek büyük bir kahramanlık gösterdi. Kendisine TBMM den beratı istiklal madalyası verildi.

Cumhuriyet döneminde Eskişehir Havacılık okullarında yıllarca Tayyareci öğretmeni olarak görev yaptı. Daha sonra Kayseri ve Eskişehir Tayyare fabrikalarında tecrübe (kontrol) pilotu olarak görev yaptı. İzmir Gaziemir eğitim komutanlığına emekli olan Canko 1 Mart 1968 yılında vefat etti. Kendisine bir vefa olarak Eskişehir şehitliğine defnedildi.

Babası gibi bir havacılık tutkunu olan Oğlu Coşkun Canko Eskişehir sanayisinde küçücük dükkanında bozulan Zirai ilaçlama uçaklarının tamirat ve bakımını yaparak havacılığa kendi çapında hizmet etmiştir. Bu bilgilerin size ulaşmasında Yardımını esirgemeyen torunu Murat CANKODA bir havacılık tutkunu olarak Sık sık Sivrihisar sivil havacılık Merkezini ziyaret ederek dedesinin ruhaniyetini yaşamaktadır. Kendisine teşekkürlerimi sunarım.

Bizler bu canı kanı pahasına al Sancağımızın dalgalandığı ezanların susmadığı bu güzel Vatanı bizlere emanet eden kahraman ecdadımızın kıymetini bilip vefa gösterelim. Bu kahramanlarımız adını yaşatmak için etkinlikler yapılmalı gelecek nesillere tanıtmalıyız bir caddeye, parka, bulvara vs. bu kahramanlarımız ismini vererek onlara vefa borcumuzu bir nebze olsun ödemeliyiz.

Başta Aziz şehitlerimiz olmak üzere, Vatan için hizmet veren bütün ecdadımızı rahmetle minnetle yad ediyorum.

Saygılarımla Sadık Anılır.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Mehmet İsmetullah Öztürk