Makale ve Yazılar

Memleketim Sivrihisar

Eskişehir ve Sivrihisar Yöremiz

yasin dogan - Memleketim Sivrihisar

İlkokul 2.sınıfta yazmış olduğum “Memleketim Sivrihisar” adlı yazım..

Eskişehir ilimizi kısaca tanıttıktan sonra şimdi geldi benim ve ailemin memleketi olan Sivrihisar’a… Bağlı olduğu Eskişehir’e 100, Ankara’ya 135 km uzaklıkta bir orta Anadolu kenti. Sivrihisar sanayinin pek gelişmediği geçimini daha çok verimli tarım topraklarından sağlayan ilçenin merkez nüfusu 11.000 civarında, belde ve köylerinde ise yaklaşık 22.000 kişi yaşıyor. İlçe merkezinin güneyi hariç Sivrihisar Dağları çevirmektedir. İlçenin tabanı kayalıktır.

Sivrihisar ilçemize bağlı Ballıhisar köyü antik Pessinus harabeleriyle tarihi ve turistik bir köydür. Bazılarının kurutulsun ve tarıma açılsın diye uğraştığı ama kuş dili de bilen bazı duyarlı insanların desteğiyle yüzlerce kuş türünün ötüştüğü Balıkdamı Kuş Cenneti de Sivrihisar’da. Zamanın önemli bir uç beyliği olduğu için Selçuklulardan kalan camiler ve Sivrihisarlı kadınların acılarını, düşlerini, masallarını anlatan meşhur kelimeleriyle memleketim Sivrihisar.

Anadolu Selçuklularının 13.yy’da yaptığı ahşap direkli bir mimarlık şaheseri Ulu Camii ilçenin zengin tarihinin en büyük tanığı.Yine Yeni Camii, Haznedar Camii, Kurşunlu Camii, Alemşah Kümbeti, Zaimağa Konağı ve Kılıçpaşa Mescidi tarihe ışık tutuyor ve sizi geçmişe bir yolculuğa sürüklüyor. Her köyün ünlü bir ürünü var. Kepen kelemi, Koçaş patlıcanı, Olçu fasulyesi, Hortu kabağı vb.

Arabaşı:

Sivrihisar ve köylerinde meşhur bir yemek de arabaşıdır. Bir büyük tepsiye yada siniye hamur dökülür ve bu hamur soğumaya bırakılır. Hamur aynı baklava dilimi gibi kesilerek sininin ortası açılır. Tavuk, horoz gibi kümes hayvanlarından biri pişirildikten sonra bunun suyu bir büyük ve derin tabağa konulur. Bu suyun içine acı biber, limon suyu ve tuz eklendikten sonra sıcakken hamurla beraber yutulur.

Yasin Doğan Çıldır

***

Yukarıda tepede bir saat kulesi, Ulu bir cami, cami etrafında kümbet, kümbet çevresinde ağaçlar ve çay-evleri, biraz ötede bir kilise, sağa sola serpiştirilmiş çeşmeler, camiler, az ilerde bir antik kent, ona yakın bir kuş sazlığı, arkada sırtını yasladığı yerde görkemli sıradağlar, gökyüzünde bulutlar, bir şehir ama üstünde yayla havası, yemyeşil bir tabiat… Memleketim Sivrihisar…

Ülkemizin en güzel köşelerinden biri Sivrihisar. Eskişehir’in en büyük ilçesi. Nasrettin Hoca, Yunus Emre, Aziz Mahmut Hüdai, Hızır Bey gibi çok önemli isimlerin kiminin doğduğu, kiminin eğitim aldığı, kiminin vazife yaptığı kültürel bir merkez aynı zamanda. Ankara’ya 120 km, Eskişehir’e 90 km uzaklıkta. Yapılan restorasyon ve düzenlemelerle Safranbolu, Taraklı, Beyşehir gibi hem tarihi dokusunu korumuş, hem doğal güzelliklerine sahip çıkmış örnek bir merkez olma yolunda ilerliyor. 1289 tarihinde Osmanlı hâkimiyeti altına giren şehirde beylikler ve Selçuklu mimarisi özelliği taşıyan tarihi eserler, birer cazibe merkezi ve davetkâr bir ev sahibi olarak ziyaretçilerini beklemekte. Memleketim Sivrihisar…

***

widget logo - Memleketim Sivrihisar
sivrihisar sehrengizi 1 - Memleketim Sivrihisar