Sivrihisar'da Yetişen Ünlüler

Metin Yurdanur

Metin YURDANUR kimdir?

1951’de Sivrihisar’da dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını babasının demirci atölyesinde geçirdi. Sivrihisar’daki Frigya kalıntıları, onda heykele karşı ilgi ve merak uyandırdı. Lise öğrenimini Eskişehir’de tamamladıktan sonra Gazi Eğitim Enstitüsünde sanat eğitimi aldı ve heykele başladı.

1972’de mezun olduktan sonra öğretmen olarak Isparta’ya atandı. Ertesi sene Cumhuriyetin 50. yılı kutlamaları şerefine Isparta’ya bir beton döküm Atatürk anıtı yaptı. Öğretmenlik yaşamı 1978’e kadar Eskişehir’in Mihalıççık, Çifteler ilçelerinde devam etti.

1 Şubat 1980’de evlenen Eser – Metin YURDANUR çiftinin Aslı ve Gizem adında iki kızları var.

1978-1981 arasında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş bölümünde modelaj öğretmenliği yaptı. 1979’da Ankara Belediyesinin talebi üzerine kamusal alanlara heykel çalışmaları yapmaya başladı. Abdi İpekçi Parkı, Gar Meydanı, Batı Kent ve Kavaklıdere gibi birçok yer için heykeller tasarladı.

1985 yılında kendi atölyesini açan sanatçının atölyesinde yaptığı ilk eser Sivrihisar’ın girişine dikilen Nasreddin Hoca heykeli oldu. 1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

2005 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi yerleşkesinde “Ben Anadoluyum, Ben Cumhuriyetin, Ben Halkım” adlı bir yıl süreli ve elliden fazla heykel içeren sergiyi açtı. Sergi, her yıl farklı bir üniversitede tekrarlanmaktadır.

Sanatçı, genellikle bronz malzeme ile eserler üretmektedir . Yirmisi Ankara’da olmak üzere Türkiye’de 100, Macaristan’da üç, Almanya’da iki, Libya, Türkmenistan ve Japonya’da ise birer heykeli vardır.

Web Sitesi : http://metinyurdanur.com.tr/tr

VİDEO

Sanatçının Katkısı

1950 yılında Sivrihisar’da doğan Metin Yurdanur, ilçeye en çok katkıda bulunanların başında geliyor. Bugün ülkemizin önde gelen heykeltıraş sanatçılarından biri olan Metin Yurdanur, çocukluğunda Sivrihisar yöresinde var olan Friglerin kalıntılarından etkilenerek, güzel sanatlara yöneldi ve sonunda Türkiye’nin dünya çapındaki heykeltıraş sanatçılarından biri oldu. Türkiye’nin her tarafında başta Atatürk olmak üzere çeşitli konularda heykelleri olan sanatçı Metin Yurdanur belki de bir tek Eskişehir’de yeterince ilgi görmüyor. Sanatçının şehir merkezinde bir eseri yok. Eskişehir heykeller kenti olarak biliniyor. Ama kendi evladına yeterince sahip çıkamıyor. Demek ki, bu işlerden sorumlu olan kişi de bir yabancı hayranlığı var. Öyle ya, Eskişehir’in belediye binası bile iki üniversitemiz dururken, İTÜ’lülerin yapması isteniyor.

Ancak, Sivrihisar’ı yönetenlerin, Eskişehir’dekine göre daha memleketlisine düşkün olduğu görülüyor. Önümüzdeki Cuma, Cumartesi ve Pazar günü Sivrihisar’a gidenleri, Sivrihisarlı heykeltıraşın yaptığı Nasreddin Hoca heykeli karşılayacak. Devlet sanatçısı unvanına da sahip olan Metin Yurdanur, doğduğu Sivrihisar’da tarihi bir evin restorasyonunu yaptırarak, heykel müzesine çevirdi. Ev henüz açılmadı. 100 yıllık kiliseye yakın olan müzede heykeller yapan sanatçı Yurdanur, yaptığı eserleri kilisenin çevresindeki Sivrihisar ile bütünleşmiş kayaların çevresine yerleştirdi. Nasreddin Hoca etkinlikleri ile bu yerde hizmete girecek. Hemşerim sanatçının kayalık yamaçlara yaptığı kurtuluş savaşımızı canlandırdığı heykeller ile diğer heykeller ilçeye daha fazla turist gelmesine de neden olacak. Yakın gelecekte de bu eserler Sivrihisar’ın simgeleri arasına girecektir.

Yakında ilçe belediyesi 12 sokakta sokak iyileştirmesi yapacak. İyileştirme olmayacak sokaklarda oturan ilçe sakinleri, ilçeye gelmeye başlayan turist sayısını artırmak için evlerinin dış yüzeylerini boyadılar. Sonuç olarak Metin Yurdanur’un yurt dışındaki heykellerini saymıyorum. Türkiye’deki 100 heykeline yeni heykeller Sivrihisar’dan yükseliyor. Önümüzdeki dönemde bu heykeller Sivrihisar adı ile anılacak.

2 Eylül gazetesi – Can Hacıoğlu

widget logo - Metin Yurdanur
sivrihisar sehrengizi 1 - Metin Yurdanur