Akif Yaşar Yurtdaş

Mustafa Kılıçal

Biliyorsunuz, “Portreler – Hikayeler” başlığı altında, hizmetleri, eserleri ile toplum hayatına öncülük edenlere ve farklı kişilikleriyle iz bırakanlara yer vermeye çalışıyorum.

Daha önce, ‘Prof Dr. İhsan SARIKARDAŞOĞLU”, “Kimyager Ahmet KILIÇASLAN” , “İbiğin Kazım”, “Yalınkat Ana” gibi paylaşımlarım oldu.

Bu bölümde, Sivrihisar ve Ankara’da uzun yıllar doktorluk yapan hemşehrimiz, merhum Op. Dr. Mustafa KILIÇAL’ı hizmetleri ve eserleri ile bir kere daha anmak, tanımak ve onunla ilgili küçük ama benim için çok değerli bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
***
Op. Dr. MUSTAFA KILIÇAL KİMDİR

Mustafa KILIÇAL, 4 Haziran 1924′ de Sivrihisar’da dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaokul tahsilinden sonra, Lise tahsilini İstanbul Haydarpaşa Lisesinde tamamlıyor ve 1950 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp. Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, eşi Diş Hekimi Zehra KILIÇAL ile birlikte Sivrihisar’da muayenehane açıyor. Dr. Mustafa KILIÇAL ve eşi 13 yıl kendi ifadesi ile “tıbbın hazzını” duyarak Sivrihisarlı hemşehrilerine hizmet veriyorlar.

1963 yılında, Genel Cerrah olarak ihtisas yapmak üzere, Ankara’ya yerleşiyor ve ihtisasını yaptığı Numune Hastanesi’nde öğretim görevlisi olarak uzun yıllar süren hizmetten sonra emekli oluyor.

Op. Dr. Mustafa KILIÇAL’ ın bir doktor olarak önemli görevler ifa etmiştir. Onun bir başka önemli bir özelliği daha vardır ki, o tam bir Sivrihisar sevdalısıdır. Dr. KILIÇAL yurdun hangi köşesinde görevde olursa olsun, hiç bir zaman, gönlü Sivrihisar ‘dan kopmamış, duyduğu özlemle yazdığı kitaplarla Sivrihisar olan sevgisini, tutkusunu ve hatıralarını her daim yüreğinde yaşatmıştır.

Op. Dr. KILIÇAL, Sivrihisar’ın tarihçesi, tarihi eserleri, yetiştirdiği önemli kişileri, örf ve adetlerini ve Sivrihisar anılarını konu alan “Sivrihisar” adlı kitabının yanı sıra, “Hayat Ağacı” ve “Sivrihisarın Ünlü Yemekleri” adlı kitapları hazırlamış, ancak taslak halindeki bu kitapların basımı yapılamadan hayata veda ermiştir.
Sivrihisarlılar, bu aziz topraklara tutkusu olanları hiç bir zaman unutmaz… Sivrihisar sevdalısı Op.Dr. Mustafa KILIÇAL’ı da unutmayacaktır. Mekanı Cennet Olsun.
***
BİR ANI

Yıl 1965, Ankara Erkek İlköğretmem Okulu son sınıf öğrencisiyim, okulumuz yatılı. Şiddetli baş ağrıları nedeniyle bir haftadır okul revirinde yatıyorum, rahatsızlığım her geçen gün daha da ağırlaşıyor, durumu fark eden nöbetçi öğretmen, gece yarısı beni revir görevlisi ile birlikte Numune Hastanesi’ne gönderdi. Hastane doktoru bir süre beni muayene etti. Hastalığın seyri ile ilgili bir takım sorular sordu. Hastalarına karşı çok samimi, sevecen biri olduğu her halinden belli oluyordu, güven veriyordu. Yatılı öğrenci olduğumdan mıdır nedir bilmiyorum, doktorun bana daha şefkatle davrandığını düşündüm.

İlaçlarımı yazmakta iken “nerelisin” diye sordu. “Sivrihisarlıyım” dedim. “Oooo görüyormusun bir de hemşehri çıktık” demez mi, takılıyor herhalde diye düşündüm, kendimi toplayıp, yüzüne esaslıca bir kere daha baktım, evet, evet o idi, ortaokulda okuduğum yıllarda, Sivrihisar’da “Helecan”ın dükkanın yanında muayenehanesi olan Dr. Mustafa KILIÇAL’ ın ta kendisi idi. “Kusura bakmayın tanıyamadım” dedim. O anda ne kadar sevindiğimi anlatamam, dünyalar benim olmuştu, başımın ağrısı bile hafiflemişti sanki… Revir görevlisi de olup, biteni hayretle izliyordu. Doktor, bana “bu ilaçları kullan, geçmez ise bana tekrar geleceksin” dedi. O moral ile okula döndük, ilaçlar çok iyi geldi, tekrar eski sağlığıma kavuştum.

O gün yaşadığım bu güzel olayı hiç bir zaman unutmam, hemşehrimiz merhum Op. Dr. Mustafa KILIÇAL”ı rahmet ve şükran duygularıyla hep yad ederim.

Bu arada, yaptığım bu paylaşımda bana yardımcı olan, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. K. Kemal KILIÇAL’ a çok teşekkür ederim.
***
Ankara’da faaliyet gösteren Sivrihisarlılar Derneği’mizin başkanı Sayın Dr. Kasım ÜNALAN ve Sivrihisar Eğitim Vakfı Başkanımız (Allah’ın rahmeti üzerine olsun) Naci ŞAKAR abi ile işbirliği içinde Tepebaşı Belediyesinin katkısı sağlanarak, “Sivrihisar’ın Ünlü Yemekleri” kitabının 2013 yılında basımı gerçekleştirilmiştir.

Op. Dr. KILIÇAL’ın çok değerli olan diğer kitaplarının basımı henüz yapılamamıştır. Sayın Dr. Kasım ÜNALAN, bu kitaplardan “Sivrihisar” adlı kitabın bir taslağını da bana da vermişti. (Muhafaza ediyorum, basımı ile ilgilenenlere yardımcı olabilirim.)
***
Merhum Op. Dr. Mustafa KILIÇAL’a ve yine, uzun yıllar Sivrihisar’da tek hekim olarak görev yapan doktorlarımızdan, merhume Dr. Nedime YÜCELAY, merhum Nazım TOLA ve eşi merhume Zeliha TOLA, merhum Dr. Nurettin TUNCEL, merhum Dr. İHSAN SARIKARDAŞOĞLU, merhum Dr. Mehmet HASANÇEBİ’ye ve ismini hatırlayamadığım tüm merhum, merhume doktorlarımıza Allah’ tan rahmet niyaz ederim.

Ayrıca, uzun yıllar ilçemizde görev yapan Uzm. Dr. İlhan KIYIK’a ve onun şahsında diğer tüm doktorlarımıza sağlık ve saadetler dilerim.

Sağlıcakla kalın. Yaşar YURTDAŞ

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Mustafa Kılıçal