Foto Galeri Nasreddin Hoca

Nasreddin Hoca Anıt Parkı

– NASREDDİN HOCA’NIN TAŞ SANDUKASI VE ANIT PARK –

nasreddin hoca anit park levha - Nasreddin Hoca Anıt Parkı

Sivrihisar Ulu Cami Kütüphanesinde saklanmaktayken daha sonra Sivrihisar Belediye binasına taşınan taş sandukanın uzun yıllar Nasreddin Hocanın oğlu Ömer’e ait olduğu bilinegelmiştir. Prof. Dr. Erol Altınsapan’ın özel arşivlerindeki filmler arasında gördüğü bu taş sanduka hakkında bilimsel şüpheye kapılan Prof. Dr. Mehmet Mahur Tulum, söz konusu filmi incelemek üzere teslim almış ve Nasreddin Hocanın kızı Hatun’a ait olan mezar kitabesi ile karşılaştırarak yaptığı filolojik incelemenin sonunda Nasreddin Hocanın adının Nasreddin Nusrat olduğunu ispatlamıştır. Böylece Prof. Dr. Mehmet Mahur Tulum, taş sandukanın Ömer’e değil Nasreddin Hocanın bizzat kendisine ait olduğunu tespit ederek, yapılan keşfi 16.05.2013 tarihinde ETİ ARKEOLOJİ MÜZESİNDE yapılan bir konferansla kamuoyuna duyurmuştur.

Söz konusu yazılı veriler ışığında Nasreddin Hoca’nın doğum ve ölüm yeri Sivrihisar ilçesidir diğer şehirlerde ve ülkelerde olan mezar, makam ve anıtları temsilidir.

nasreddin hoca mezar tasi - Nasreddin Hoca Anıt Parkı

Türk kültür dünyasının kuşkusuz en büyük isimlerinden biri, bilgeliğini nüktedanlığı ile süsleyen Nasreddin Hoca’dır. Ulusumuzun yetiştirdiği büyük insanlardan biri olan Nasrettin Hoca tarihsel kişiliği ile o kadar benimsenmiş ve sevilmiştir ki, geçmişte ve bugün onun adı yaşatılmak için bir çok etkinliğe isim olmuştur.

Nasreddin Hoca bir çok yerli ve batılı kaynağa göre, 1208 yılında Eskişehir iline bağlı Sivrihisar ilçesinin Hortu (bu köyün ismi şimdilerde Nasreddin Hoca olarak değiştirilmiştir) Köyünde dünyaya gelmiştir. Doğum yeri konusundaki yaygın ihtilafa karşın özellikle son yıllarda yapılan ilmi ve arkeolojik çalışmalarla, özellikle eski sicillerinden elde edilen bilgiler ve Hocanın kızına ait mezarın bulunması ile Hoca’nın Sivrihisarlı olduğu kesinleşmiştir. Fuad Köprülü ve Pertev Naili Boratav gibi bir çok ünlü bilim adamı bu konuda hem fikirdirler.

ANIT PARKI FOTO GALERİ

nasrettin hoca heykeli - Nasreddin Hoca Anıt Parkı

nasreddinhoca park 1 - Nasreddin Hoca Anıt Parkı

nasreddinhoca park 2 - Nasreddin Hoca Anıt Parkı

nasreddinhoca park 8 - Nasreddin Hoca Anıt Parkı

nasreddinhoca park 4 - Nasreddin Hoca Anıt Parkı

nasreddinhoca park 3 - Nasreddin Hoca Anıt Parkı

nasreddinhoca park 9 - Nasreddin Hoca Anıt Parkı

nasreddinhoca park 5 - Nasreddin Hoca Anıt Parkı

nasreddinhoca park 6 - Nasreddin Hoca Anıt Parkı

nasreddinhoca park 7 - Nasreddin Hoca Anıt Parkı

Kaynaklar: Eskişehir Valiliği ve Sivrihisar Belediyesi yayınları.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Nasreddin Hoca Anıt Parkı