Ahmet Atmaca

Mezar Yerinin Tespiti İle İlgili Gerçekler

Ahmet Bican Atmaca’nın 15 Kasım 2017 tarih ve 1345 sayılı Sivrihisar’ın Sesi Gazetesinde yayınlanan yazısı.

Nasreddin Hocamızın Kızının Mezar Yerinin Tespiti ile ilgili gerçekler !

Nasreddin Hocamızın Kızının mezar yerinin tespiti ile ilgili çeşitli beyanlar yayınlanıyor. Ancak mezar yerini bulan kişinin ismi kapanıp, gizleniyor. Şöyle ki!.. Değerli hemşehrimiz Prof. Dr. Erol Altınsapan mezar yerinin tespiti için Sivrihisar’a gelmiş. Bazı kişiler kazı heyetine yardımcı olmamı istediler. Hocamızın Kızının mezarı ile ilgili Ankara Salnamesini yanıma alıp kazı yeri dispanserin önüne gittim. Erol Altınsapan’a, Hocamızın Kızının mezarını yanlış yerde arıyorsunuz, dedim. Orhan Keskin bey burayı tarif etti, dedi. Bunun üzerine yanımda getirdiğim Osmanlıca baskı Ankara Salnamesinde yazılı yeri okudum. Kazıya devam ettiler… Mezar çıkmadı. Dönemin Belediye Başkanı Fikret Arslan’la birlikte matbaamıza gelerek yardımcı olmamı istediler. Pazartesi günü yanıma AA Muhabiri Aydoğan Altın’ı alıp kazı alanına gittik. Şu alanı kazın dedim. Belediyenin kepçesi ile gösterdiğim yeri kazdılar… Mezar çıktı. Kemikleri Eskişehir’e götürdüler. Gerçekler böyle iken, mezar yerinin Ahmet Bican Atmaca tarafından bulunduğu söylenemiyor veya söylenmek istenmiyor !.. Saygılarımla. Ahmet Bican ATMACA

***

10 Ekim 2017 tarihinde Yaşar Yurtdaş hocamızın web sitemiz ile ilgili yazmış olduğu yazıda bu konuya yer verilmiştir.

Yıllardır Tarihi Eserleri Koruma Derneğinin korumasında bulunan Selçuklu dönemine ait taş sandukanın, Prof.Dr. Erol Altınsapan ve Doç.Dr. Mehmet Mahur Tulum’un çalışmaları ile Nasreddin Hoca’ya ait olduğunun tespit edilmesini ve Nasreddin Hocanın kabrinin Sivrihisar’da olduğunun tescillenmesini ve Prof. Dr. Erol Altınsapan tarafından yürütülen Nasreddin Hocanın kızı Fatma Hatun’un mezarını kurtarma kazı çalışmalarına Sivrihisar Belediyesi, Orhan Keskin ve Ahmet Bican Atmaca destek olmuş ve katkılarda bulunmuşlardır. Özellikle; mezar yerinin tespiti çalışmalarında Ahmet Bican Atmaca’nın yazılı kaynaklara dayandırdığı bilgiler doğrultusunda hareket edilerek mezara ulaşılmış ve yapılan kazı çalışmaları ile Fatma Hatun’un mezarı kurtarılmıştır.”

***

25.12.2017 tarihinde Prof. Dr. M. Erol Altınsapan tarafından web sitemize gelen mail:

2003 yılında yaptığım Nasreddin Hocanın kızının mezar kazısında, mezar yerini NET bir şekilde gösteren Sivrihisar’ın yetiştirdiği değerli kişilerden olan Sayın Ahmet Bican Atmaca dır. Kendisinin bu büyük katkısını 2011 yılında Eski Yeni dergisinde yaptığım yayında da zikrettim. Değerli büyüğümüze sağlık diler, hürmetler ederim. Saygılarımla.

Prof. Dr. M. Erol Altınsapan

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Mezar Yerinin Tespiti İle İlgili Gerçekler