Nasreddin Hoca

Nasrettin Hoca ile Düşünmeyi Öğrenmek

Nasrettin Hoca ile Düşünmek!

Ünü dünyaca kabul edilen, hemşerisi olmakla gurur duyduğumuz Filozof ve Düşünür Nasreddin Hoca hakkında, Fransız yazar Oscar BRONIFLER ve İsaballe MİLTON yayınladıkları NASREDDİN HOCA İLE DÜŞÜNMEYİ ÖĞRENMEK isimli eserlerinde. Hocamızı küçük düşürücü ve kendine ait olmayan sözde fıkralarıyla bizleri rencide etmişlerdir.

Örnek bir fıkrasında Hocamızın teyze kızları 15 ve 16 yaşlarında Leyla ve Ceren’in eşleri olduğunu onlarla ilgili gerçek olmayan ifadelerde bulunmaktaki konunun aslı. Hocamızın ilk eşi aynı köyden (Hortu) Hatice hanım olup, Hatice hanımın 55 yaşında vefatından sonra Akşehir’e göç eden Nasreddin Hoca, orada Duru Melek isimli hatunla evlenir ve tek eşli olarak hayatını sürdürür.

Benzeri fıkraların bulunduğu kitaptaki yazılımların pek çoğu Nasreddin Hocayla ilgisi yoktur.

Önemli gördüğümüz konu ise Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokul seviyesindeki çocuklarımıza tavsiye ettikleri 100 eserin içinde bulunan bu kitabın bulunması bizleri rencide etmektedir.

Konunun araştırılıp her önüne gelen insanların gerçekle alakası olmayan hayali görüşlerini Nasreddin Hocamıza mal etmelerini kınıyoruz. Bilgilerinize sunarız.

***

Sivrihisar Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Nasrettin Hoca ile Düşünmeyi Öğrenmek