Haber Arşivi

Nasrettin Hoca Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali

Nasreddin Hoca Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali – 2018

Felsefi mizahımızın en büyük temsilcisi, düşünür ve gönül dostu Nasrettin hocamızı bir kez daha anmak, hatırlamak ve hatırlatmak adına 29 Haziran – 1 Temmuz 2018 tarihlerinde Nasreddin Hoca Sivrihisar Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali yapıldı. Detaylar bu linkte >

Ayıp olmasın diye

Net bir şekilde Sivrihisarlı olan Nasreddin Hocamıza bugüne kadar sahip çıkamadık. Nasreddin Hoca ile ilgili önemli etkinlikleri düne kadar hep Akşehirliler yaptı. Akşehirliler Nasreddin Hoca etkinliklerini kendileri bıraktı. Bu arada Sivrihisar Belediye Başkanı seçilen Hamid Yüzgüllü’nün, en çok üzerinde durduğu konuların başında Nasreddin Hoca geldi. Başkan Yüzgüllü, Nasreddin Hocayı sahiplenerek, onun adına her yıl festival düzenlemeye başladı. İlk festival geçen yıl yapıldı.

Binlerce insan Sivrihisar’da buluştu. Sivrihisar’da Kilisenin arka tarafında oluşturulan Heykel Park da, etkinliğe bakanlar, Nasreddin Hoca sevdalıları katıldı. Milletvekilimiz Nabi Avcı, festivalde Nasreddin Hocanın eşeğe neden ters bindiğini sordu. Bu konunun Kültür Bakanlığı desteği ile bir deneme yarışmasına dönüşmesini istedi. Nasreddin Hoca yaşadığı dönemde gerçekten eşeğe ters mi binmişti? Yoksa öyle mi yansıtılıyordu? Acaba bu işte bir hikmet var mıydı?

KİMSEYE SIRTINI DÖNMEZDİ?

Şimdi Sivrihisar Belediyesinin Kültür ve Turizm bakanlığının desteği ile düzenlediği ‘Nasreddin Hoca eşeğe neden ters biner?’ konulu deneme yarışmasına katılacaklar bakalım neler yazacaklar. Deneme yarışmasından çok güzel, mizah öyküleri ortaya çıkacak. Bence, Nasrettin Hoca eşeği ile çekip giderken de, arkasındakilere sırtını dönmek istemezdi. Yani, hocanın bu davranışı insan sevgisinden kaynaklanıyor. Hortu’dan Sivrihisar’a giderken de, dönerken de geride kalanları selamlardı. Can Hacıoğlu 22.4.2018 – 2 Eylül gazetesi –

***

YORUM: 2017 yılında Sivrihisar’da yapılan “Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali” hakkında bir kişi yorumda, Akşehir’de yasayan, türbesininde burada bulunduğu Nasrettin Hocamın festivali Sivrihisar’da neden yapılıyor anlamadım 😐 diye yazmış.

CEVAP: Hocamızın doğup büyüdüğü ve yaşadığı yerdir Sivrihisar. Bütün tarihçilerin kabul ettiği ortak görüş, Nasrettin hocanın doğduğu yer Sivrihisar ilçesinin hortu köyüdür. Nasreddin hoca üzerine araştırma yapan Konyalı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu “Bana göre Nasrettin Hoca, Sivrihisar doğumlu” demiştir. Sizin doğduğunuz yerin hiç bir kıymeti yok mudur anlamayan kardeşim?

Son zamanlarda yapılan akademik araştırmalar neticesinde Nasrettin hoca ömrünün son zamanlarında Sivrihisar’a gelip burada vefat ettiği tespit edilmiştir. Sadece Sivrihisar değil, Türkiye’nin değişik yerlerinde, hatta yurt dışında bile sahip çıkılmaktadır Nasrettin hocaya. Sonra, isteyen istediği yerde şenlik, festival yapabilir. Neden anlamakta zorlanıyorsunuz? Biz Sivrihisarlılar Akşehir’de yapılan etkinliklerden rahatsızlık duymuyoruz. Bir çok yerin Nasrettin hocayı sahiplenmesi onun büyüklüğünü gösterir. Biz bundan mutluluk duyuyoruz.

Bazı Allah dostu zatların, Bast-ı zaman, Tayy-ı mekan sırrı ile aynı anda bir çok değişik yerlerde bulunması rivayet edilmiştir. Buna göre hocamızın da hem yaşarken hemde vefatından sonra (türbesinin de) birden fazla yerlerde bulunması makuldür. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: “sadece bir yere hasredilmeyecek kadar büyük bir kişiliktir” demiş Nasrettin hoca için.

Bir zamanların Osmanlı coğrafyası sınırları üzerinde, özellikle Yunus Emre gibi Köroğlu gibi bazı isimlere her yörenin kendince sahip çıkması benzeri bir sevgi ve sahiplenmenin onuruna da sahip olan ve bütün insanların gönlünde taht kuran Nasreddin Hocanın gerçekten yaşayıp yaşamadığı Sivrihisarlı mı, Akşehirli mi, Özbek mi yoksa Arapların Cuha’sı mı olduğu hiç önemli değil… Anadolu’nun, asırlardır gülegelen yüzüne, Nasrettin Hocamıza da günümüzde en az Mevlânâ kadar, Yunus kadar, hacı Bektaş-ı Velî, Hacı Bayram-ı Veli kadar ihtiyacımız var… En sert konuları bile “Nasreddin Hoca bir gün…” tadıyla konuşabildiğimiz gün ülke olarak da millet olarak da yüzümüzün daha fazla güldüğünü göreceğiz…

Add Comment

Click here to post a comment

logo

Facebook Sayfa