Haber Arşivi

Nisan 2015 Gündem Yorumları

GÜNDEM YORUMLARI

Belediye Başkanımız Hamid Yüzügüllü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’u makamında ziyaret etti.
Turizm bilincini geliştirmek ve iç turizmi canlandırmak, halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacı ile geliştirilmekte olan projeler görüşüldü.  27 Nisan 2015

* * *

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlçemizde Coşku ile Kutlandı.

Kutlamalar saat 10.00’da İlçemiz Endüstri Meslek Lisesi Konferans Salonu’nda Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Kaymakamımız Erdinç Yılmaz, Hava Meydan ve Garnizon Komutanımız Hv. Albay İsmet Ünlen, Daire Amirleri ve Halkımızın katılımı ile gerçekleşti. Programa katılan öğrencilerin şiir dinletisi, halk oyunları, yarışmalarla devam etti. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile kutlamalar son buldu.

23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Hızırbey İlkokulu öğrencilerimiz Başkanımız Hamid Yüzügüllü’yü makamında ziyaret etti.
Başkanımız Hamid Yüzügüllü, 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Belediye Başkanı olan öğrencilerimiz geleceğe umut dolu bakmak adına bizleri onurlandırdığını ifade etti.

HAYIR İŞLERİ
Sivrihisar Hızırbey Mahallesi Küme Evler (Toplu Konutlar) Mevkisinde Cami yapılmasına başlandı. Temel kazma çalışmaları sonrası Temel Radyal Beton atıldı. Hayırlı olsun. Hayırsever vatandaşlardan yardım beklenmektedir.

Nasreddin Hoca Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği temel kazma çalışmalarını tamamlayarak malzeme tedarik işlemini tamamladı. Bir hafta sürede temel atacak. Hayırlı olsun. Halkımızın yaptıkları yardımlar sayesinde yapılacak olan bu Bina toplanan yardımların yanında oldukça güçlü halk desteğine muhtaç. 1000 M2 inşaat alanı ve 3 katlı görkemli tam teşekküllü bir bina düşünülmesi ile başlanan teşekkül yönetimini hayır sever vatandaş ve yetkililerle güçlendirerek hızlı bir sürede bitirmeyi hedefliyor.

Şehrimizde iz bırakan ÇAMOĞLU, ATIŞKAN, SIDIKA HANIM Vakıfları ve Sayın FAHRİ KESKİN’E ve isimlerini Gönlümüzde yaşattığımız hayır severlerin Sivrihisar’da yapmış oldukları eserler için kendilerine Minnet Teşekkürlerimizi sunarız.

* * *

YATIRIM TEŞVİKLERİNİN SİVRİHİSAR’A GETİRİSİ
Ülkemizin birçok ili Siyasilerin temsil ettikleri bölgeler kıyak ya da seçildikleri bölgeleri unutmadıklarını ve bir sonraki seçimlerde oy istemeye gittiklerinde yüzleri olsun diye kendi Şehirlerini teşvik kapsamına aldırıyorlar. Yani yatırım yapmak isteyen girişimcilere çeşitli öncelikler sunuyorlar. Bu teşvik illerinin sayısı 2015 yılında Ulusal bazda 41 il olarak kayıtlara geçti. Biz Eskişehir olarak baktığımızda Bu haktan mahrum kalmışız. Türkiye haritasında ADA durumundayız. Çevremizde Bilecik, Kütahya, Bursa, Afyon, Konya, Ankara Teşvik kapsamında olmaktadırlar. Eskişehir ne Hikmetse teşvik kapsamında parmak yalamakla meşguller.

Eskişehir ilçelerinden Sivrihisar Geçim kaynağı ve kapasite olarak Tarım ve Hayvancılık bakımından üretim yapan en büyük sayıya sahip. Şehrimizde bulunan Mezbaha kapatılmış ve artık et kesim işleri hayvancılık olmayan ilçelere gitmiştir. Teşvik olsaydı Et entegre tesisi yapılabilirdi. Çevremizde yatırımcıların kendi olanakları ile kurmuş oldukları 20 ye yakın TAVUK üretim çiftliği kurulmuştur. İsteriz ki teşvik olsun daha fazla yatırımcı gelsin. Eskişehir’in STK ve Siyasilerinde Eskişehir’in teşvik kapsamına alınması için şimdi tam fırsat diye düşünülmeli.

Sivrihisar’da ve bütün ilçelerde BEBKA bir çalışma yaptı ve teşvik edilecek alanlar ve sınırlarını anlattı. Toplantıda soruların en dikkat çekeni ek tesislerin finanse edileceği anlatıldı, sermaye destekli katkı yok yani. Soğan paketleme, Çelik silo, Et işleme, Sera ısıtılması gibi vb. alanlar. Halbuki ana teşvik Sıfırdan kurulacak yatırımlara % 65 katkı sağlıyor.

* * *

”SİVRİHİSAR ORGANİZE SANAYİİ YATIRIMI

”Bugün Sivrihisar da belediye başkanı ve her yıl Valinin katıldığı ama bu sefer yardımcısını gönderdiği ve ilgililerin katıldığı bu OSB yatırımı toplantısı yapılmış.

Türkiye de 15 yıl adı var ve parası yatırılmış ama kendisinin olmadığı sadece hayallerimizde olan yani bir varmış bir yokmuş gibi anlatılan masallar gibi bir durumdur.

13 Yıl önce eski maliye bakanı Kemal Unıkıdan tarafından 500.000 TL bu yatırım için para yatırılmış o günden bu güne kadar görev yapmış Valiler Kadir Çalışıcı, Mehmet Çalışlar, Kadir Koçdemir ve şu an ki vali Güngör Azim Tuna her yıl ilçemize gelirler yemek yerler söz vererek temeli atılacak başlanacak diyerek giderler bizlerde Başbakan, bakan, milletvekili valileri alkışlanır ve bu sözler her yıl tekrarlanır. Ayrıca bu iş için bir mühendis aylık maaş almakta kim ve ne kadar maaş aldığı belli değildir bu para bitmiş ama sonuç ortada.

Bu yatırımın %30 u Eskişehir Ticaret Odası, %30’u il genel meclisinin (şu an bu birim kapatılmıştır) herhalde bu hakkı Büyükşehir Belediyesine aittir. % 40 i ise Sivrihisar belediyesinindir.
Ayrıca 2 dönem iktidar belediye başkanları ve bir dönem ilçemiz bir milletvekili görev yapmıştır.

Son durum geçen yıl devlet hazinesi tarafından 600.000 TL yatırıldı. Bu para da harcandıkdan sonra tekrar para yatırılır işte böyle gelir gider.

İlçemizin neden 7000 kişi kaldığı işte böyle yatırımlara OSB yatırımı ve DOĞALGAZ gibi yatırımlara sahip çıkmadı. Şu an görev yapan öğretmen, hemşehriler, doktorlar, memurlar subay ve astsubaylar ilçemizde ikamet etmediğindendir. Tesadüf konuştuğum hastane görevlisi 8 yıldır görev yaptığını ve daha şadırvan ı görmediğini söyledi.

Maalesef Osmangazi Üniversitesin de 20 Sivrihisar’lı profesör ve dekan olduğu halde Meslek Yüksek Okulu öğrenci sayısı bir kişi artıramadılar kapanmasını bekliyorlar.

170 000 kişiyiz diye övündüğümüz Eskişehir de bir belediye başkanı adayımızı kazandıramadık.
İşte ÖVÜNMEK GİBİ OLMASIN SİVRİHİSAR’LIYIM diyenler bir daha ki seçimler de mahalle olabiliriz…  16 Nisan 2015 – Yunus YERLİKAYA

* * *

Sivrihisar’ın ihtiyacı olan YAŞLILAR BAKIM EVİ İnşaatı Toplu Konutlar Mahallesinde temel atma çalışmalarına başlandı. Temel açma işlemi Sivrihisar’da iş yapan Hayırsever firma tarafından açılarak yakın zamanda temel atılacak. Sivrihisar’ın yerli yatırımcı firması KAYTAN GROUP tarafından İnşaatı yapılacak olan Yaşlılar Evi yaklaşık 1000 m2 Kapalı ve Sosyal taban alana sahip olacak. İnşaat firması bu işi kar gözetmeksizin Sivrihisar’a böyle bir Sosyal Kurumun kazandırılması en büyük kazancımız demektedir. Halkımızın da Maddi katkıları ile hizmete açılmasını en kısa zaman olarak düşünmekteyiz demektedir.

Toplu konutların yapılmasından bu yana burada Cami Yaptırma Derneğine bağışlanan alanda Cami yapılma çalışmalarına başlanmış yine buradaki inşaatı Sivrihisar’ın yerli Firması ALTIN ÇAKI üstlenmiş kar etmeksizin işi yürüteceğini belirtmiştir. Her iki firmamıza da katkılarından dolayı teşekkür ederiz.  13 Nisan 2015 

* * *

ESKİŞEHİR (AA) – Sivrihisar Devlet Hastanesinde görev yapan Dahiliye Uzm. Dr. İlhan Kıyık’ın emekli olması nedeniyle boşalan Dahiliye Polikliniğine İç Hastalıkları Uzmanlığına Zeliha Temurer Afşar atandı.
Ankara ‘nın Polatlı ilçesinde 1983 yılında doğan Afşar, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde İç Hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladı. Afşar, evli ve 1 çocuk annesi.
Devlet hizmet yükümlülüğü kurası ile Sivrihisar Devlet Hastanesine atanan Afşar, Dahiliye Polikliniğinde hasta kabulüne başladı. 06 Nisan 2015

* * *

SİVRİHİSAR’a SİLO
Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin (Pancar-Koop) 64’üncü Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Alpu, Bursa Yenişehir ve Sivrihisar olmak üzere birer tonluk 4 tane çelik silo kurulacağı projesinin müjdesini veren Halil Ünal, paketleme, mısır silaj makinelerinin de Yenişehir ve Alpu bölgelerinden başlamak üzere bütün bölgelere hizmet vermeye başlayacağını söyledi.  05 Nisan 2015- 2 Eylül gazetesi

* * *

Dünya çapında bir girişimcimiz. Sivrihisar’lı Hülya Aydın Cesur. Sivrihisar’ın markalı gelinlikçi bayan girişimcisi.

hulya aydin cesur - Nisan 2015 Gündem Yorumları

* * *

Belediye Başkanımız Hamid Yüzügüllü 7-14 Nisan Dünya Sağlık Haftasında İlçemiz Sağlık Çalışanlarıyla Biraraya Geldi.
İlçemiz Sağlık Ocağı ve Sivrihisar Devlet Hastanesi’nde ziyaretlerde bulunan Başkanımız, tüm sağlık personelinin özel günlerini kutladı. Sağlığın öneminin altını çizen Başkan Yüzügüllü, İlçemiz Sağlık Ocağı ve Sivrihisar Devlet Hastenesi’nde bulunan vatandaşlarımıza da sağlıklı ve huzurlu bir ömür temennilerinde bulundu.

* * *

hatira orman - Nisan 2015 Gündem YorumlarıSivrihisar Emniyet Müdürlüğü personelinden hatıra ormanı
ESKİŞEHİR (AA) – Sivrihisar İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli, hatıra ormanı oluşturdu.
İlçe Emniyet Müdürü Emre Bostan ile müdürlük personeli, hatıra ormanı olarak belirlenen yere 300 sedir fidanı dikti.
Bostan, burada yaptığı konuşmada, personelle daha çok fidan dikmeye ve ormanları koruma altına almaya çalıştıklarını belirterek, ağaçları susuz bırakmamaya devam edeceklerini bildirdi.

* * *

KURŞUNLU CAMİİ SİVRİHİSAR BELEDİYESİ TARAFINDAN IŞIKLANDIRILDI.
Kurşunlu Camii kitabesine göre inşa tarihi 898/1492’dir. Tarihten günümüze önemli bir yapı olan Tarihi Kurşunlu Camii Sivrihisar Belediyesi Ekipleri tarafından ışıklandırma çalışmalarının tamamlanmasının ardından güzel bir görünüme kavuştu. Belediye Başkanımız Hamid Hamid Yüzügüllü, “Sivrihisar Belediyesi olarak bu çalışmalarımıza ilçe genelinde devam edeceğiz” diye konuştu.

* * *

Sayın yetkililerin Sivrihisar’ın Dünyanın Merkezi olmakla övündüğümüz ve yine Dört yol Nasreddin Hoca Parkının düzenlendiği bu günlerde Şehirler arası İZMİR, yol kenarında otobüslerin yolcu indirme ve bindirme yapabileceği bir alan oluşturulması hatta bir kaç taksinin Köprü yukarısında bekleme yanında yapılacak baraka veya çeşitli ihtiyaçların karşılanacağı bir büfe yapılmalıdır. Bir çok Öğrencimizin Ege Bölgesinde okuduğu ve işleri yüzünden gelip gitmeleri zor olduğu ve hiç bir otobüs Firmasının indirme ve bindirme yapmak istemediği gibi Polatlı, Afyon için maliyetin arttığı bilinmektedir. Gelişme yönünde dikkate alınacak bir girişim hem Sivrihisar için yapılan kötü düşüncelerin değişmesine sebep olacak Öğrencilerinde Sivrihisar okullarına tercihlerini yapmalarını sağlayacaktır.

Yine Sivrihisar Belediye Başkanı Sayın Hamid YÜZÜGÜLLÜ’den çalışmaya başlanan ve geçici kaldırılan Nasreddin Hoca Heykelinin yerinin İzmir, Ankara ve Bursa yönüne giden araçlardan rahatça görülecek bir zemin üzerine yapılmasının ve tüm Şehirler arasına yolculuk yapan insanların bir resim fonu oluşmasını ve yaklaşık 1100 adet tarihi anıtın kayıtlı olduğu Sivrihisar’ın cazibe alanı hale gelmesini sağlayacaktır.

Sivrihisar’da bulunan tüm Sosyal Parkların düzenlemesinin yapılması çalışmaları devam ederken her mahalle yaz dönemine temiz bir dinlenme yeri olarak başlayacaktır. Dört Yol Sivrihisar girişi ATATÜRK Bulvarı yol bölmesinde bulunan Hasarlı ve temizlik sorunları olan tellerin kaldırılması olumlu olarak değerlendirilirken Ebeveynlerin ve tüm yayaların yol geçişlerinde daha dikkatli olmaları, geçişlerde aceleci olmamaları gerektiğini hatırlatalım.
Sivrihisar’da ışıklandırma yapılan tarihi anıtların güzel gözüktüğü ve diğerlerininde ışıklandırma yapılmasını dileriz.

Tarihi Zayım Oğlu Konağının sağ ve solunda bulunan binaların Restorasyon çalışmaları başlamış olması Tarihi konaklara sahip çıkılması anlamında takdir edilenler arasındadır.
Arz olunur.

* * *

İlçemizde Çarşamba günleri kurulan Halk pazarına ilçeden ve Mahallelerden (köylerden) bir çok insan geliyor. İlçede oturup ta pazara evleri uzak olan insanlarımıza belediyemiz otobüs gönderiyor. Fakat köylerdeki insanlara böyle bir imkan sağlanmıyor . İnsanlarımızın bir çoğunun arabası yok ve her çarşamba köyden birileriyle yada yollara düşüp yürüyerek, yolda bekleyip otostop çekerek pazara gidiyorlar. Bunun yerine belediyemiz en azından sabah ve akşam olmak üzer günde iki sefer otobüs gönderse halkımız için iyi olur.”

* * *

Bütün kamu kuruluşları kendi üstüne düşeni yapmaya çalışırken ve Üniversite sonuçları 4 günde açıklanırken biz hale 1990 yılların kontenjanları ile devam ediyoruz. İyi ki o yıllarda Sivrihisar’a laik görülen 4-5 bölüm açılmış. Evet, Sivrihisar’da bulunan Osmangazi Üniversitesi Sivrihisar Meslek Okulundan bahsediyoruz.

Bölüm kontenjanı 30 öğrenci. Bunun Analizini yaparsak 10 kişilik kısım Sivrihisar’ın 10 kişilik kısım ilk yıl okul bırakıyor, geriye kalan beş kişi sınıf geçerek devam ederken kalan 5 kişide sınıf tekrarı yaparak elveda diyor. O zaman ne yapalım mı diyelim. Okul hiç kendini geliştirmemiş ise kusur bakmayın, Hükumette burasına verdiği önemi ne kadar ciddiye alır bilinmez. Ne yapmalı derseniz verilen bölüm kontenjanları iki katına çıkarılır ve yeni açılacak Hayvancılık ve Madencilik gibi bölümler açılırsa olur diyelim.

Meslek Yüksek Okulundaki Kapalı Spor Salonunu düşünülürse kocaman bir hiç. Bir defa Rüzgar’ın azizliğine uğramış sonra tamir edilmiş ve yine yırtılan çadırı bir türlü tamir ettirilmemiş nerede ise yıkılmaya ya da yıkılma programına alınmış. Hepimiz bir şeyler yapmaya çalışırken Eskişehir Türkiye’deki Üniversiteler içinde en iyisi iken burası için bunları söylemeye dilimiz varmıyor. Sayın Sivrihisar ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi yetkilileri bir sağduyu ile hareket ederlerse bizim takdirlerimizi kazanmış olurlar.

Her ne kadar basit baksanız da Hükümet Sivrihisar’da birçok yurt ile ve Kredi Yurtlar Kurumunun Yurdu ile Türkiye’nin en çok öğrenci potansiyeline sahip. Fakat atanan yeni kadroların kendilerini ispat için çalışkanlıkları Maalesef Yüksek okulda yok ve köhnemiş halinde elindekine şükreder gibi kavram içeriyor. İçimizden bir ses derki bu yüksek okulu Milli Eğitime Bağlayalım ve Bakın neler oluyor. Milli Eğitim şimdi yeni yurt peşinde ve gerçekleşmesine ramak kalmış. Her Lisenin bir yurt kompleksi varken olmayanlara da yaptırmaya çalışıyor. Bu konuda katkıda bulunan yöneticileri ve Siyasileri kutluyoruz.
Konumuzu toplamak gerekirse, Sayfamıza gelen Mesajların tamamı gelişmiş bir Üniversite ile Sivrihisar Ekonomisine katkıda bulunacak kontenjanların artırılması ve Okul Binasına bütünlük sağlayacak Kapalı Spor Salonunun güzelleştirilmesi ile Üniversite Kadroları ve Öğrencilerinin Sosyal Aktivitelerle Sivrihisar’da Eskişehir Osmangazi Üniversitesine Yakışır çalışmaların geliştirilmesi ve yapılması.  facebook.com/sivrihisar.gundem.7

*  *  *

Geçen günlerde Sivrihisar CHP’de yaşananların ardından artçı sarsıntılar ve etkileri geliyor. Bazı parti yöneticilerinin her ne kadar istifalara ihtiyar temizliği olarak bakmış olsa da Otuz yıldır partinin yükünü taşıyan İdeolojik insanların Merkeze Tepki olarak Partisinden istifaları bir birini takip etmeye başladı. Bu işlem 2014 yerel seçimlerinde kendini hissettirmiş ve İlçe Başkanının İstifası ile başlamıştı. Ancak o vakit ile bu zaman arasında büyüyen yara bir Ata Sözünü dile getirdi. ” Dağdan Gelip Bağdakileri Kovmak ” denilen şey bu olsa gerek. Kendi geldiği yerden İdeolojisi olmayanlar geldikleri yerdeki Prensipler yadırganması ile bitmesini algılanması gelecekte tabanı ve temelini sarsarken Kapıya kilit vurup gitmek olarak kendini hissettirecektir. Sivrihisar bu seçimde 2014 yerel seçiminde göstermiş olduğu farklı tercihini Sivrihisar’da yeni tercih olarak kullanacaktır. Sokak bunu göstermektedir. Yani bu tip görünüş 2000 yıllara dönüyor. Sivrihisar bu seçimde Sivrihisar oy dağılımı daha çok sürprizlere açık olacaktır.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Nisan 2015 Gündem Yorumları