Haber Arşivi

Ocak 2016 Sivrihisar Gündemi

2015 – 2016 SİVRİHİSAR
Soğuk hava Sivrihisar’ı bir kere daha üşütüyor. Sivrihisar Ekonomisi soğuk havalara dayanılmaz bir hale gelmesini sağlıyor. Son bir hafta için köy halkının pazara gelmediği ve harcayacak parasının cebinde boşaldığı ayların olduğu günlerdeyiz. Paralar suyunu çekti ve çarşı birkaç Öğrencinin yediği ucuz Market Bisküvileri ve Tekel ürünleri ile devam etmektedir. Geçtiğimiz haftalarda yağışlı geçirdiği Halk Pazarında Mahallelerden gelen üreticiler yerlerde satmaya çalışacakları Ürünler için Yağmur kaçmaya çalışarak Pazara gelmeyen alıcıların yokluğunu soğukla birlikte hasta olarak yaşadılar. Kazanç beklerken üç beş kuruşu ilaç ve yol parası olarak alıp gittiler. Sivrihisar Belediyesinden Pazarcı Bayanların dileklerini ileterek devam edelim. Pazarcı Bayanların dileği Tezgâh ve Kapalı bir alan talep etmektedirler. Gereği Sivrihisar Belediyesinden arz olunur.

7 Ocak 2016 Tarihinde Eskişehir’de Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği Bakanı ve Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımıyla Sivrihisar Kaymakamı, Daire Müdürleri katılımı ve Sivil toplum kuruluşu Sivrihisar Eğitim Geliştirme ve Kalkınma Halk Derneği Başkanı, 1000 – 1500 temsilcinin hazır bulunduğu “Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci” konulu Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı düzenlendi.

*Sivrihisar Eğitim Geliştirme ve Kalkınma Halk Derneği Başkanı Yaptığı konuşmasında; Sayın Bakanım ve Vekillerim biz ilçemiz Sivil Toplum Temsilcisi olarak İlçemizin İstihdamının artırılması ve bu göç belasının Frenlenmesi ile Vatandaşın bilinçlendirilmesi için yaşayan Vatandaşlar ve Gelecek kuşaklarımızın kendi işini kendin kur, kendi göçünü kendin durdur Projemizi desteklenmesine yardımcı olun. Bizi derdimizle yalnız baş başa bırakmayın. Diyalogun kesilmemesini sağlayan Hizmetler Şahıs çıkarcılığına değil Ülke Menfaatlerine, Yaşayan Vatandaşların refah bulmasına yardımcı olacak Projelerin hayata geçirilmesine yararlı olsun.*

Sivrihisar’ın Sivil Toplum Kuruluşları ve Yatırımcıları yoktu. Yatırımcılar yoksa Kaymakam ve Daire Müdürleri de yatırımcı olmadığına göre burada da sınıfta kaldık. Daire Müdürleri Sivrihisar Esnafı ile arasında Mesafe var zaten. Çok yaşa Belediyemiz sadece size sözümüz geçiyor. Sayın Kaymakamımız size ricamız Yatırımcıları oraya götürmeniz veya Ankara’ya taşıyarak Suların Önünü açınız. Yoksa Elinizi yıkadığınız Sabunu dahi Başka Şehirlerden alırsanız yakında bu Şehir ıssız İnsanların Şehri olacak.

Sayfamızda başka İllerde Pancar Kotası ve Yatırım Teşviklerinden vurgu yaptık. Altındaki yorumlarda Eskişehir Kapsam Dışı yazılmış ve doğru. Bizde söylemek istediğimizi Sayın Bakan ve Milletvekillerimiz okusun Ankara Makamlarında 41 İlde uygulanan Teşvikler Kapsamına Eskişehir’inde dahil edilmesi için çaba göstermelerinin yararlı olacağını söylemek istedik.

Erasmus + Programı ve Türkiye-AB Mali İşbirliği Programı kapsamında S.T.K verilen destekler sunumu yapıldı.
Sivrihisar Belediyesi Önderliğinde Tarihi Evlerin Restorasyonu devam ederken Sivrihisar Muhteşem görünüşlü yapılar kazanıyoruz. Her Turistin resim çekine bileceği yer ve Göreceği güzellikler vardır. 16.01.2016

Şehrimizin güzellikleri arasında eleştirilere de açık olacak yaşam etkilerini yaşamaktayız. Daha çoğalacak nüfus yoğunluğu yerine azalan istihdam ve yan etkileri nedeniyle can çekişmekte olan yerleşke esnafı kurtuluşu eleştiri yapmakta buluyor.

Sivrihisar’da yeni dönem Belediye Başkanlığı şehrin çehresini değiştirmeye kendi çabaları ile devam etmekte ve başarıya adım daha atarak artık gezilecek alanlar oluşturmaya başlamıştır. Hükümet dışında sağlanamayan destek yoksa da yaşamaya birlikte devam edeceğiz.

Yaptıkları ve yapacakları çalışmalar için Sivrihisar Kaymakamı Erdinç YILMAZ, Belediye Başkanı Hamid YÜZÜGÜLLÜ ve ekibine teşekkür ederiz.

Eskişehir ve Bozüyük ilçesinde faaliyet gösteren iki Sivrihisarlı Sivil Toplum Dernek Yönetici Yusuf ÖZEY ve Suat ERBAY ile ekiplerine şehrimizin tanıtımı için yaptıkları çalışmalar için teşekkür ederiz.

Öncelikle Sivrihisar Belediye binası harika bir şehir mizanı ile süslenen duvarları ve daha halkımızın anlamakta zorlansa da ana caddelerde düzenlemesi turizm açısından anlaşır bir değişikliğe devam etmesi gerekmektedir. Bina açılışa devlet erkânın katılımı ile yeni teşviklerin alınması ve Organize Sanayi Bölgesine verilecek teşviklerin yatırımcılara davetiyesi sunulması anlamında istihdamı canlandıracaktır. İstihdam denilinde Sivrihisar’ın Kamu adına en çok istihdamı sağlayan Sivrihisar Belediyesi ve Milli Eğitimi Halkın tabanına ulaşımı ve esnafın geliri kadar Sivrihisar’ın mali gelirlerini etkileyecektir. Bu anlamda Kamu Yöneticilerinin Sivrihisar’ın mali harcamalarında Sivrihisarlı esnafı tercih etmeleri kanun gereği kadar etik olarak ta bakılması bütünlüğün iyi gün kadar kötü günlerinde geleceği manasındadır.

Kilise yanında düzenlemenin devam etmesi, Dört yol Nasrettin Hoca Parkının teknolojik aydınlatması ve Mahalle arasındaki park ve terk edilmiş arsaların temizlenmesi, Eskişehir caddesi üzerinde havuzlu parkın yapılması Sivrihisar’ın resim tabloları üzerinde etkileri gözle görülür bir şekilde fark atacaktır. Sivrihisar kayasını ışıklandırılması gündeme alınması uzaktan görünümü sağlayacaktır.

Sivrihisar ÇAMOĞLU Öğrenci Yurdu yerine İmam Hatip Binası Bahçesine yeni Yurt ( Yatılı Pansiyon ) yapılması ihale yapılmış ve eski olacak ÇAMOĞLU pansiyonu kendi ismi verilerek Üniversiteye verilmesi düşünülmektedir. Pansiyon adını vefa olarak kendi ismi ile yazdık. Yöneticilerden de ismin iadesi için gereğinin yapılmasını arz ederiz.
Sivrihisar Belediyesi Çalışmalarına başladığı Eski Askerlik Şubesi restorasyonu ve ULUCAMİ ile tarihi PESSİNUS şehrinin Dünya mirasına kazandırılması çalışmaları sevindirici. Bu konularda hepimiz destekçi olduğumuz kadar Halkımızın da destek olmalarını istiyoruz.

Meslek Yüksekokulunun daha geliştirilmesi, Sosyal Güvenlik Kurumu iş veren kısmının tekrar açılması ve Sivil Toplum Kuruluşları ile Kamu Yöneticilerinin genç kadrolara yer açarak daha aktif olmalarını temennimizdir. Sivrihisar’da kırk tane Sivil Toplum Kuruluşu olduğunun bilinmesinde fayda var ve sadece kâğıt üstünde eylemsiz duruyorlar.

Sivrihisar’ın içme suyu sorunu çözümsüz devam ediyor. Eskiden Yazın kesilen suyun kuraklık bahanesi şimdi kışın donma bahanesine sığınacak olduk. Büyükşehir yasası ile şehir su kesintileri ile çözümsüzlüğe devam ediyor. Büyük yöneticileri ise işçiler ile uğraşa dursun. Şimdi bir çalışması daha söylentiler arasına girdi. Halk Otobüsü ile hizmet vereceğini düşünüyormuş, biten Ekonomi ve Devlet Memurlarını Eskişehir taşıma sevdası boşalan evleri ortaya çıkardı. Hava Meydanı. Milli Eğitim ve Sağlık personeli zaten Eskişehir’e gittiği gibi bunun yanında artık Öğrencilerde gidip gelmeye başladı.

Biz yinede Kamuoyuna ve tüm yönlendirici ve yöneticiler “Dimyata Pirince Evdeki Bulgurdan Olmak’’ Atasözünü hatırlatalım.

Mahallelerimizde (Köylerimizde) artık her gün artan hırsızlık olaylarının artarken emeklerin çalınmamasını, emek sahibi insanların üzülmemesini dileriz. Yetkililerden uyuşturucu madde kullanılmasının sakıncalarının gençlere anlatılması gerektiğini ve serseri sokak hareketlerinin engellenmesi çalışmalarını yapmalarını dileriz.

Sivrihisar Sosyal Kültürel ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail ARSLAN ve Ekibinin Sivrihisar’da yapmış olduğu ÇALIŞTAY ve Sergiler dikkatleri Şehrimize çekmiştir. Dernek üyeleri Bakanlık ve Valilik düzeyinde yapılması gereken Önerilerde bulunmuş yaptığı çalışmaların içinde Kültür evinin yapılması çalışması devam etmektedir. ÇALIŞTAY yapıldığında Rapor haline gelen istekler yeniden gündeme gelmesi içimizden geçen güzel temenniler içindedir.

Başbakan R. TAYYİP ERDOĞAN Sivrihisar Ziyaretinde kendisinden talep edilen Kültür Evi için söz vermiş ancak Ankara düzeyinde talep olmayınca hayata geçirilememişti.

Sivrihisar için Faaliyet gösteren HUZUR EVİ YAPMA VE YAŞATMA DERNEĞİ Sayın Belediye Başkanı Hamid YÜZÜGÜLLÜ Başkanlığında çalışmasına devam etmekte ve sadece belli hayırsever İnsanların katkıları ile devam ederken Şimdiden içinde kalmak için ve çalışma kadrosunda yer almak isteyen talepler varken kimin orada olacağını düşünmeden duyarsız davranmak yöneticilerini yormaktadır.

Sivrihisar için ivedi olarak Çalıştay raporunda da kaleme alınan Dört Yol Şehirlerarası yolcu indirme ve bindirme ile Otogar düzenlemesi yapılmalı. Otogarı olmayan tek şehir Sivrihisar olmalı. Bu arada Bir Şehirde her iki pazarın aynı yerde kurulduğu tek yerleşim alanıyız. Belediyemiz bu konu hakkında girişimlerde bulunacaktır diye düşünüyoruz. Belediye Binasının taşınması ile Garaj mevkiinde düzenlemeler ile Esnaf yer değişimini tamamlamıştır.

Önceki yazılarımızda vurgulanan Sivrihisarı hiç bilmeyen ve Sivrihisar için tanınmayan, tanıtılmayan insanlar yerine Gündemde olan Hayırsever katkı sağlayan Bürokrat ve siyasilerin adını verilmeli. ÇAMOĞLU Örneğinde olduğu gibi; Vatandaş en zor anda size bir Pansiyon yaptırsın siz onun adını silin. Bilen varsa anlatsın, Prof. Dr. Mehmet Kaplan ACABA Sivrihisar’ın nerede olduğunu biliyor mu? Şimdi görevde olan birçok Bürokrat (göreve olduklarından isimleri verilmemiştir.) daha faydalı ve vefa örneği sergilemekte.

Sivrihisar’da dikkati çeken önemli faktörlerden biri ise Şehirde 5 Otel olması. Avcılar ve Şantiyelerde çalışan insanlar önemli bir gelir kaynağı oluşturmakta. Dağcılık ve Balık Damı Spor alanları ilgi çekici bir hale gelmiştir. 10.01.2016

Facebook Sivrihisar Yeni Gündem

İbrahim Eren Karaburhan: Toryum madeninin son sondajlari yapılmakta ve ikametgah olarak Beylikova ilçesi düşünülüyormuş, bir lobi oluşturup bu 500/600 çalışacak kişileri ilçemize kazandırmalıyız. Askeri yerleşkeler zaten Polatlıyı tercih eder veya bununda yarısını ilçemiz almalı bir bakanımız var bu konuyu acil olarak gündeme getirmeliyiz. Otoban yapıldığında şimdiki yolu zaten fazla kullanan olmayacak ve yol boyundaki tesisler birer birer kapanacak buda ekonomik açıdan Sivrihisarımız için felaket olur. En azından maden veya yerleşkeler olursa biraz ilçemiz nefes alır tek temennimiz o.s.b . nin bir an önce faaliyete geçmesidir

Mustafa Kemal Biçerli: Çamoğlu’nun hakkını korurken RAHMETLİ Prof.Dr. Mehmet Kaplan hocamıza haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Kaplan hoca son dönem Türk Edebiyatının yetiştirdiği çok önemli bir şahsiyettir. Sivrihisar’ın yolunu elbette çok iyi biliyordur. Çoğunuzun kütüphanesinde Orhan Keskin büyüğümüzün ‘Bütün Yönleriyle Sivrihisar’ adlı kitabından Kaplan hocanın çocukluk dönemi Sivrihisar’ını şiirsi bir dille nasıl anlattığını okuyun lütfen. Daha iki ay önce Kilise’de yapılan Sempozyumda Doç.Dr. Muharrem Dayanç’ın Mehmet Kaplan ve Sivrihisar üzerine yaptığı harika sunumu da izleyebilirsiniz. Dayanç hoca bu konuda birde kitap neşretti bildiğim kadarıyla.

Sivrihisar Yeni Gündem: Mustafa Kemal Biçerli Hocam Sivrihisar için bir çivi çakanın kölesi oluruz. ÇAMOĞLU, Fahri KESKİN, SIDIKA Hanım, gibi İnsanların İsmini bir defa daha altın harflerle yazalım. Prof. Dr. Mehmet Kaplan veya soyundan bir çivi gelmişse ellerinden öpelim. Asıl ÇAMOĞLU İsmini silenlerin vefadan yoksun olduklarını düşünüyoruz. Saygılar.

Mustafa Kemal Biçerli: Sevgili kardeşim ben de farklı bir şey söylemiyorum. Fakat bazı büyük şahsiyetler Sivrihisa’da yatırım yapmasalar bile topluma verdikleri katkı sebebiyle değerli kabul edilmelidir. Dar düşünmemek gerekir. Ona bakarsanız Mülazım Ahmet Bey de Sivrihisar’a mahsus belki bir şey yapmadı ama Kurtuluş Savaşımıza önemli bir katkı sağladı. Özetle, Sivrihisar’a yatırım yapanları o sebeple, Sivrihisar’a mahsus bir şey yapmasalarda ülkeye katkı sağlayan hemşehrilerimizi bu toprakların yetiştirdiği değerler olarak ayrıca sevip değerli görmemiz gerekir. Birini sevmek diğerini sevmeye mani değildir vesselam.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Ocak 2016 Sivrihisar Gündemi