Sivrihisar Haberleri

Onlardan Hiçbir Eser Yok

Sivrihisar’daki Pessinus kazıları sırasında çalınan çok sayıda tarihi eser ve başka iki ilçeden çalınan mezar stellerinin izine halen rastlanamadı. Eserlerin yurt dışına kaçırılıp satıldığı tahmin ediliyor

 
Eskişehir’de kayıtlara geçen tarihi eser olaylarından şu ana kadar sadece üçünün aydınlatılamadığı belirtildi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, bu olaylardan biri Sivrihisar’daki Pessinus Kazı evinden çalınan çok sayıda tarihi eserle ilgili olay

KAZI EVİ SOYULMUŞTU

Sivrihisar’da devam eden Pessinus tarihi yerleşimindeki kazılarda her geçen gün yeni eserler günyüzüne çıkarılıyor. Ancak kazı evinde yaşanan ve çok sayıda tarihi eserin kayıplara karıştığı olay henüz aydınlatılamadı. Çalınan eserler arasında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre, antik dönemden kalma heykel torsosu, aslan pençesi parçası, kantar topuzu, balta, kandiller, sikkeler, heykel parçaları, pişmiş topraktan eserler, bilezikler, küpeler, yazıt taşlar gibi çok sayıda eser yer alıyor.

MEZAR STELLERİ BULUNAMADI

Eskişehir’de halen aydınlatılmamış diğer iki olay da İnönü ve Mihalgazi’de mezar stellerinin çalınması. Roma ve eski Bizans dönemlerine ait mezar stelleri halen bulunamadı. Mihalgazi’nin Bozaniç ilçesinde çalınan iki mezar stelinin, mermerden yapılmış, kare formlu, iki yanında birer boğa başı kabartması mevcut olduğu belirtiliyor.

SAĞLIK TANRIÇASI VE ÇAN KURTARILMIŞTI
Eskişehir’de son dönemde gerçekleşen en önemli tarihi eser hırsızlıkları 2006 ve 2007 yıllarında yaşanmıştı. Eskişehir Arkeoloji Müze Müdürlüğü bahçesinden 26 Şubat 2006’da kırılarak çalınan Hygieia (Sağlık Tanrıçası) heykelinin baş kısmı, 20 Mart 2006 tarihinde bulunmuştu. Sivrihisar’daki tarihi saat kulesinin çanı da 2006 yılında çalınmış, yapılan çalışmalar sonrasında 19 Ekim 2007 tarihinde bulunmuş ve tekrar yerine konulmuştu.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Onlardan Hiçbir Eser Yok