Hakıklar

Reflektör Kamil

Hakıklar Eskişehir’e giderler. Öğle saatleri olmuş, karınları iyice acıkmıştır. Lokantanın adı “Reflektör Kamil Lokantası”dır. Lokantaya girerler, lokantada hiç müşteri yoktur. Bizimkiler kimse olmadan ve onları kimse kızdırmadan rahatça yemeklerini yiyecekleri için sevinirler. Fakat lokanta sahibi kıyafetlerinden olsa gerek bir an önce yeseler de kalkıp gitseler diye içinden geçirir. Hakıklar yemeğe başlarlar ve bu esnada olmayacak bir olay gerçekleşir. Lokanta dolar taşar, oturmaya yer kalmaz. Gelen giden Âşıkların hal hatırını sorar. Lokanta tarihinde bir ilk gerçekleşmiş, tüm yemekler öğlen saat 14.00 itibarıyla bitmiştir. Lokanta sahibi bu olay karşısında hikmetin bizim Hakıklar tarafından gerçekleştiğine inanır ve kendince pişmanlık duyar. Bizimkilerin her Eskişehir ziyaretinde yemeklerini yedirir ve ceplerine harçlıklarını koyar.

RUHİ GÜL

Terzi Ruhi GÜL amcanın acilen Eskişehir’e gitmesi gerekmektedir. Dörtyol’a iner, ancak vakit geç olmuş, hava kararmış, Sivrihisar’dan Eskişehir’e kalkan arabalar bitmiştir. Yaklaşık bir saat geçmiş ama hiçbir otobüs durmamış hepsi transit geçmiştir. Âşık Mehmet yine trafik polisi kıyafetiyle Ballıhisar tarafından Sivrihisar’a gelirken Ruhi Amcayı görür. Ruhi Abi ne oldu hayrola der. O da Eskişehir’e acil gitmem lazım Âşık fakat otobüsler durmuyor der. Aşık Ruhi Amcanın düştüğü durumdan etkilenir ve hemen yola çıkar, Ankara yönünden “ANKA” seyahatin otobüsü görünür. Araba süratini almış hızlı şekilde gelmektedir.

Aşık Mehmet trafik polis kıyafetiyle elini yukardan aşağı sertçe indirerek otobüse “DUR” işareti yapar, otobüs kazıklama frenle yanlarına gelir ve durur. Otobüs şoförü ehliyet, ruhsat soracağını sanarak ön kapıyı açar. Aşık şoföre, “Kaptan kardeşim abimizi Eskişehir’e at” der. Kaptan da uygulamadan sağlam! geçtiği için “Derhal abi” der. Ruhi Amca otobüse geçer boş koltuklardan birine oturur. Muavin arkalara doğru ilerleyince Ruhi Amca cebine elini atar ücret ne kadar ödeyeyim der. Muavin Ruhi Amcaya “Olmaz Abi sen Trafik Polisi abinin bize emanetisin, senden para alamam” der.

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Reflektör Kamil