Genel

Sakin Şehir Sivrihisar

Sakin Şehir (Cittaslow)

sakin sehir sivrihisar - Sakin Şehir Sivrihisar

Sakin Hayattan Sahici Bir Turizm Hareketliliğine

Sakin şehirde yaşamak; yaşadığınız şehri, orada yaşayan veya ziyarete gelen insanları önemsemek, çevreyi korumak, yerel ürünleri öne çıkarmak, tüm şehirlerin aynılaşmasına karşı çıkmak ve bir şehrin özgünlüğü desteklemek demektir. Bir tür butik turizm şehri inşa etmek anlamına gelen bu hareket, mekânları, merak turizminin vahaları haline dönüştürüyor.

Turizmin kültürü yozlaştırıcı etkileri olduğu gibi, yerel kimliğin canlılığını sağlayıcı bir rolü de vardır. Yenileyici bir hareket olarak turizm, eskiye ‘dışarıdan’ ve yeni değerler katar. Bir şehrin fiziki özellikleri, mimarisi, tarihi, mutfağı, folkloru, üretimleri turizmin önemli araçlarındandır. Bu araçların korunması ve zenginleştirilmesi amacıyla Dünya Turizm Örgütü “Küresel Turizm Etiği İlkeleri” oluşmuştur.

Tüm dünyada turizm kırsal alanlarda, keşfedilmemiş mekânlarda, o mekânlarda hayat süren insanların kültürleri üzerinde yaygınlaşmaktadır. Oldukça farklı coğrafyalarda ilk deneyimleri yaşatan; ekolojik çiftliklerde, bağbozumunda, hasatlarda çalışmayı içeren sıradışı tatil seçenekleri, günümüzün turizm trendleri içinde yer alıyor.

Sivrihisar’ın Sakinliği

Sakin şehir felsefesi ülkemizdeki yerel lezzetlerin, tarihi dokunun, çevrenin ve doğanın daha çok korunması ve değer verilmesi anlamına gelmektedir. Ülkemizin yeni ve güçlü bir turizm potansiyelini de harekete geçirebilecektir. Bu bağlamda Eskişehir’in eşsiz ilçesi Sivrihisar, çok para harcamadan çok az çaba ile kriterleri gerçekleştirilebilecek, sakin şehir olabilecektir.

Sivrihisar evleri, camileri, çeşmeleri, türbeleri, hamamları ile cisimleşen bir kültürel hafıza barındırıyor. Ziyaretçilerinin ilgisini, zihnini ve midesini doyurabilecek varlığıyla miras turizmi potansiyeli bulunuyor. Sakin şehir vizyonu ile birçok zenginliği barındıran romantik bir rota olabilir. Ancak bunun için öncelikle yerel halkın farkındalığı sağlanmalıdır. Sivrihisarlıların hedef ve fikir birliği, ilgisi ve desteği, bilinç, kararlılık ve planlı kaynak kullanımı ile Sivrihisar, turistleri kendine çekebilecektir.

Yerel kalkınma, yerel imkânlar ve değerlerle mümkündür. Emsalsiz tarihi eserleri, yöresel yemekleri, el sanatları, doğal kaynakları gibi değerler Sivrihisarlıların gayretleriyle sakin şehrin enerjisini yayabilir. Örneğin; halkın gelirini artırmak için yerel üreticinin pazara ulaşımında “Yoğurtçu Pazarı” eski ağırlığıyla merkez olabilir. Evleri, sokakları güzelleştirme çalışmaları, tarihi eserlerin yenilenmesi, esnaf eğitimi vb. yapılabilir. Tarihi mekânlara yeni işlevler katılabilir. Eski kuşaklarla el ele kaybolan hafıza hatırlanabilir. Yeniden yaşatılabilecek gelenekler, özgün mimarisi ve doğal güzelliklerine eşlik edebilecektir.

Murat Küçük – ESKİyeni dergi, Ekim 2010

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sakin Şehir Sivrihisar