Ülke Haberleri

Sarıkamış Harekatının 107. Yıl Dönümü

TARİHİN EN SOĞUK GÜNÜ

22 Aralık 1914 Sarıkamış Savaşı’nın başladığı tarih, 5 Ocak savaşın bittiği tarihtir. Sarıkamış savaşı 18 gün devam etmiş 30.000 Rus askeri telef olmuştur. Sarıkamış’ın içindeki savaş zafere kavuşmak üzere iken Ruslara giden istihbarat sonucu kaçan askerleri Kara kurutan geri dönmüş bizim aleyhimize savaş sonuçlanmıştır.

Sarıkamış harekatının 107. yıl dönümünde şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyoruz. Ruhları şad mekanları cennet olsun.

1914-1915 SARIKAMIŞ HAREKATI BİR DRAM DEĞİL KAHRAMANLIK DESTANIDIR

Milletlerin hafızalarında bazı yer adları Âdeta mermere kazınmış gibidir. Yıllar geçip gitse de o adlar milletlerin hafızasından silinmez. Her an hatırlanarak, nesilden nesile aktarılır. Bu yerlerden bazıları Galiçya, Yemen, Sarıkamış, Çanakkale, Dumlupınar ve Sakarya’dır. Bunlardan birini veya birkaçını duyduğumuzda gönül telimiz titrer.

Tarihimiz nice zaferlerle doludur. Zaferlerimizin yanında yenilgilerimiz de vardır. Bir millet, zaferleriyle övünürken, yenilgilerden de gerekli dersleri çıkarmaya çalışır. Balkan Savaşları, Sarıkamış bu tür ders alınacak belli başlı yenilgilerdendir.

Sarıkamış Harekatı, her türlü imkansızlıklar içinde, kırık bir ümidi gerçekleştirmeye yönelik, sonu hüzünle biten bir harekâttır. Bu harekatta askerimiz Rus’tan çok soğuk ile mücadele etmiştir.

Harekatın başarısızlığı, harekatı planlayan komutanların hataları ve doğruları, tarihçiler tarafından tartışılmaktadır ve bundan sonra da tartışılacaktır. Tarih hiçbir zaman 90 yıl sonra yargılanamaz ama şehitler anılmalıdır.

O günün koşulları nedeni ile yapılan siyasi hatalar sonucunda Almanlar ile ittifak eden Osmanlı Devleti, Anadolu nüfusunun 12 milyon olduğu bir dönemde 60 bini donarak olmak üzere 78 bin evladını Kafkasların kapısı olarak isimlendirilen Sarıkamış’a ulaşmak için Allahu Ekber ve Soğanlı Dağları’nda şehit vermiştir.

Bu demektir ki o gün bu harekatta evinden şehit vermemiş aile hemen hemen yoktur. Bu harekatta savaş tarihlerinde görülmemiş bir emre itaat yaşanmış ve -45 derecede aç ve çıplak olan askerler, tereddütsüz mücadele ederken şehit olmuştur. Şehadet şekli donmak ise herhalde en kutsal olanıdır…

Sarıkamış bir avuç asker ile zapt edilmiş, ancak bir gece elde tutulabilmiştir. Eğer Sarıkamış tamamen alınsaydı işte asıl felaket o zaman yaşanacaktı: Ocak ortasında biten harekat karşısında Ruslar Orta Avrupa’dan asker çekerek baharda inanılmaz bir ordu ile tüm Anadolu’yu işgal edeceklerdi.

Bilindiği gibi Ruslar geçirdikleri büyük sarsıntı nedeni ile 1915 yılında toparlanamamışlar, Çanakkale’de savaştığımız müttefiklerine yardım edememişler ve planladıkları gibi İstanbul Boğazı’na saldırmamışlardır.

***

sarikamis 107 - Sarıkamış Harekatının 107. Yıl Dönümü

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sarıkamış Harekatının 107. Yıl Dönümü