Makale ve Yazılar

Sekiz Okka Yoğurt Dokuz Okka Dara

SEKİZ OKKA YOĞURTTAN – DOKUZ OKKA DARA HİKAYESİNİN DOĞRU ŞEKLİ BUDUR…

Köylerden yoğurtlar: toprak kaplar veya tahtadan yapılmış fıçılar içinde Sivrihisar pazarına gelirdi.

Köylümüz tahta fıçıyı akşamdan suya koyar, şişmesi için. Fıçı şişerse içine konacak yoğurdun suyu dışarı akmazdı. Sabah erken tahta fıçıya yoğurdu koyar. Arabasına atar Sivrihisar pazarına getirir. Bu arada bir müşteri çıkar, yoğurdu satar. Kantarda yoğurdu tar­tarlar. 17 okka gelir. Müşteri yoğurdu boşaltır. Fıçıyı tekrar tartarlar. Fıçı 9 okka gelir, (adam derki: sekiz okka yoğurdun 9 okka darası çıktı) Bu söz halk arasında yanlış anlaşılmış olup, zamanla, Sivrihisarlılar 8 okka yoğurttan 9 okka dara çıkartırlar şekline dönmüştür.

Sanki adam 8 okka yoğurt altmışta, nasıl yapmışsa yapmış, tartmışlar darası 9 okka gelmiş. Yoğurdu satan köylü Sivrihisarlıya 8 okka yoğurdu bedava verdikten sonra, bir okkada borçlu kalmış, olmaz öyle şey, Efendi­ler böyle bir olay ne görülmüş nede duyulmuştur. Bu tekerleme Sivrihisarlılara tamamen iftiradır. Bu iza­hımdan sonra inşallah bu iftirada Sivrihisarlıların üstünden kalkacaktır.

Alınan yoğurt Darası ile beraber 8 okka değil, 17 okkadır. Fıçının darasıda 9 okkadır. Darası çıkınca alı­nan yoğurt, tam tamına 8 okkadır.

Yoğurdun parası da ödenmiştir. Bu meselede burada bitmiştir. Kalın sağlıcakla!..

Ahmet KILIÇASLAN

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sekiz Okka Yoğurt Dokuz Okka Dara