Sivrihisar Haberleri

Sekreterliği Bırakıp Bu İşe Başladı

– Sivrihisar Süt Evi –
selda karaduman 1 - Sekreterliği Bırakıp Bu İşe Başladı

Eskişehir’de Genç Kadın Sekreterliği Bırakıp Bu İşe Başladı! Siparişlere Yetişemiyor.

Selda Karaduman, Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesinde tıbbi sekreter olarak görev yaparken işini bırakıp 2012’de herkesi şaşırtan bir işe imza attı.

33 yaşındaki Karaduman, ailesiyle tükettikleri sütün kendilerine fazla gelmesiyle satışa başladı. Elde ettiği gelirle inek sayısını 6’ya çıkartan genç kadın, süt ürünleri de yapmaya başladı.

Sivrihisar Belediyesinin “Yerel Ürün ve Kadın Üretici Destekleme Projesi” sayesinde ilçede süt evi açan Karaduman, vatandaşların süt, yoğurt, tereyağı, kaymak, süt reçeli, yumurta gibi ihtiyaçlarını karşılıyor. 6 inek, 125 tavuk sahibi Karaduman, talepleri karşılamak için “gece gündüz” demeden siparişleri evlere de ulaştırıyor.

sut evi 1 - Sekreterliği Bırakıp Bu İşe Başladı

Karaduman, A.A. muhabirine, ilçeye geldiklerinde ahırı ve samanlığı olan bir ev satın aldıklarını ifade ederek, “İlçede büyükbaş hayvancılık yapan tek kadınım. Daha önce hayvancılıkla ilgili bilgiye sahip değildim. Zamanla öğrendim. Elimde daha önce çok süt kaldı. Peynir ya da tereyağı yapmayı bilmiyordum. Birkaç kez peynir denemesinde bulundum. Olmadı, atmak zorunda kaldım. Yavaş yavaş öğrendim. Bu kez de yetiştirememeye başladım. Süt paralarıyla inek satın alıyorum. ‘Sabah akşam’ demeden süt dağıtımı yapıyorum. Sipariş üzerine evlere de süt götürüyorum.” dedi.

selda aile - Sekreterliği Bırakıp Bu İşe Başladı

Karaduman, daha önce ineklerinin olacağı ve onları sağıp sütlerini satacağının aklının ucundan bile geçmediğini belirterek, “Yakınlarım bu işlerle uğraştığımı görünce çok şaşırıyor. Gönül isteyince her şey oluyor.” dedi.

selda karaduman 2 - Sekreterliği Bırakıp Bu İşe Başladı

Sivrihisar Belediyesinin teşvikiyle ilçede süt evi açtığını anlatan Karaduman, “Bana iş yerimi açmamda destek olan Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’ye teşekkür ediyorum. Aklımdan hiçbir zaman girişimci olmak geçmiyordu. İşlerimiz çok iyi. Burada süt, peynir, yoğurt, tereyağı, ağız, kaymak, yumurta gibi ürünler satıyorum. Kadınların ayakları üzerinde durması gerekiyor. Çalışmalarını istiyorum. Çocuklarının geleceği için hayatta çaba sarf etmeliler.” diye konuştu.

Karaduman, ineklerinin bakımı, yemlemesi gibi konularda eşinin kendisine destek olduğunu sözlerine ekledi.

selda karaduman 3 - Sekreterliği Bırakıp Bu İşe Başladı

Anadolu Ajansı – Sivrihisar Haberleri

Video:Eskişehir.net

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sekreterliği Bırakıp Bu İşe Başladı