Sağlık

Sağlık Semineri

 SİVRİHİSAR’DA ‘SAĞLIKLI BESLENME’ SEMİNERİ

Eskişehir Özel Sakarya Hastanesi Baştabibi Dr. Özer Oktay, Sivrihisar ilçesinde halka yönelik ‘sağlıklı beslenme’ konusunda bilgilendirme semineri verdi.

Toplantı salonunda yapılan seminerde yaptığı konuşmada, sağlıklı beslenmenin dengeli ve yeterli beslenmekle mümkün olduğunu ifade eden Dr. Özer Oktay, yağ, karbonhidrat, protein, vitamin ve mineralin yeterli düzeyde tüketilmesi gerektiğini söyledi. Dr. Oktay, ”Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitamin, mineral ve lif gibi önemli besin maddelerinden de almış oluruz.

Meyveleri aç karnına yemeliyiz. Meyveler yemeklerden 30 dakika önce veya 3 saat sonra alınmalıdır. Mide doluyken alınan meyveler midede kalarak besin değeri kayboluyor ve orada mayalandığı için bütün sindirim sistemimizi yoruyor. Aşırı şekerli gıdalardan kaçınmalı ve hatta çay, kahve gibi içecekler şekersiz içilmelidir. Gıdalardan aldığımız günlük tuz miktarı 6 gramı geçmemelidir. Bu miktara yemeklerden, ekmekten, içeceklerden aldığımız tuz miktarı da dahildir. Tuz tüketimi ile yüksek tansiyon arasında ilişki bulunmaktadır” dedi.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sağlık Semineri