Necmi Günay Yazıları

Sevda Yolu Sivrihisar

SİVRİHİSAR SEVDASI

ALLAH herkesi Sivrihisarlı yapmaz, sevdiği kullarını Sivrihisarlı yapar, diğer sevdiği kulları da Sivrihisarlılara arkadaş, akraba ve dost yapar. F.C.

SEVDA: Güçlü sevgi, Aşırı tutku; istek, bağlılık, karşılıklı sevginin bir ruha sığmasıdır.

Klasik bir söylemdir “SİVRİHİSAR SEVDASI”. Sivrihisar’a sevdalı mıyız? Yoksa uzaktan mı seviyoruz? Bunları sormamın ve yazmamın nedeni şu: Sivrihisar’ın tarihi ve kültürel varlıklarını korumak amacıyla SİVRİHİSAR sevdalıları çıkmalı ve bende varım demelidir. Sivrihisar Sevdası kimsenin tekelinde olmamalıdır.

Sevdalı sayısı arttıkça ve ilçemize verilen değer çoğaldıkça orada yaşam kolaylaşacak ve Sevdalıların buluşma ve her şeyini paylaşma mekanı olmaya devam edecektir.

Bir avuç SİVRİHİSAR sevdalısı mı kurtaracak SİVRİHİSAR’I. Kimseyi suçlamıyorum, Kimse, içinde SİVRİHİSAR sevdası yoksa sevmeye zorunlu değildir, zorunlu da tutulamaz. Lafa gelince mangalda kül bırakmayanlar SİVRİHİSAR için bireysel getiri sağlamayacak işlerde ortada yoklar. Esas üzüntümde budur, yani hep o şirin ilçenin ismi üzerinden prim yapma peşinde olmuşlardır.

SİVRİHİSAR gelişemez, kalkınamaz diyenlere hep karşı çıkmışımdır. Sivrihisar’ın toprağından çömlek olmaz diyenlere ne buyurursunuz? Şu bir gerçek ki toplum olarak birlik ve beraberlik içinde Sivrihisar’ı yüceltme diye bir çabamız, gayretimiz ve düşüncemiz olmadı. Bencillikler ön plana daha çok çıkmaya başladı. Bunun sonucunda da Sivrihisar’ı ötekileştirdik, görmezden geldik ve hiç düşünmedik. Birileri bizim yerimize düşünsün nasıl olsa birileri bunu yapıyor dedik. Oysa en büyük hatayı burada yaptık.

Ata yadigârı tarihi, kültürel değerler gün ışığına çıksın, ilçemiz kalkınsın, işsiz, aşsız kalmasın, göç ve beyin göçü dursun diyorsanız ve vicdanınızda bunu istiyorsa buyurun beyler, bayanlar SİVRİHİSAR ve SİVRİHİSAR’lılık burada bir tarafından da siz tutun.

SİVRİHİSAR sevdasını anlaya bilmek için ilk önce SİVRİHİSAR tarihini bilmemiz gerekir. Görmek ve bakmak arasındaki farkı iyi anlamak!!! SİVRİHİSAR’a baktığında hiç bir şey göremezsin belki,

Kayalıklar, taş sokaklar, Yazıoğlu sırtları…
Eski terk edilmiş evler sıra sıra ıssız evler Boş sokaklar…
SİVRİHİSAR’ın güzelliğini gösteren o yörenin insanıdır.
Cömert, yiğit vatansever insanı, dilindeki duayla AZİZ MAHMUT HUDAİ,
Gönüllerdeki ilahisiyle, şiirleriyle asırlara miras bırakmış YUNUS EMRE.
Ünlü düşünür mizah adamı, gönüllerin dostu Nassrettin Hoca…
Kurtuluş savaşı, İnönü, Sakarya işte Sivrihisar tayyaresi.
İlmek ilmek mekik mekik dokunmuş sevdaları Sivrihisar kilimlerine.
Yıllarca sevdaları görmüş yaşamış, Şahit olmuş Sivrihisar saat kulesi,

Tek isteğim Sivrihisar’a sırtını dönenlerin yüzlerini çevirmeleridir. Ortak değerimiz SİVRİHİSAR’dır. Sivrihisarlılık bilincimizi ve sevdamızı geliştirmek ve ona sahip çıkmak adına hepimiz bir ve bütün olarak aynı saflarda buluşmalı ve gücümüzü birleştirip, bütünleştirmeliyiz.

Sonuç olarak bizler öneri getiriyor, kapıyı aralıyor ve sizlerin bu kapıdan içeri girerek SİVRİHİSAR için elinizi taşın altına koyun diyorum, önemli olan Sivrihisar’a sahip çıkmaktır.

***

Necmi GÜNAY

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sevda Yolu Sivrihisar