Haber Arşivi

SEV’den Kültür Hizmeti

belgeler bu kitapta toplandi - SEV’den Kültür Hizmeti

SEV’den Bir Kültür Hizmeti Daha, Sivrihisar Tarihi Yeniden Yazılıyor. Osmanlı Belgeleri Günyüzü’ne Çıktı

Sivrihisar Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı ile İstanbul Osmanlı Arşivleri Kurumu paydaşlığında, Sivrihisar’a ait Osmanlı döneminde yer alan tüm belgeler bir kitapta toplandı.

Kısa adı SEV olan Sivrihisar Eğitim Vakfı, yaptığı kültürel ve sosyal çalışmalarına bir yenisi daha ekledi. 5 aylık titiz bir çalışma neticesinde meydana getirilen “Osmanlı Belgelerinde Dünyanın Merkezi Sivrihisar” adlı eser, Sivrihisarlılar la buluştu.

Geride sadece yarım bir yüzyılı değil, verdiği burslarla bin 274 kişinin okuyarak geleceğe güvenle kucak açmasında büyük bir rol oynayan Sivrihisar Eğitim Vakfı, Sivrihisar’ın tarihini gün yüzüne çıkardı. Sivrihisar, bu çalışma ile Türkiye’de Osmanlı belgeleri kitaplaştırılan 4. ilçe oldu. Sivrihisar’ın tarihi ve kültürünü belgeleyen kaynakları bir kitap halinde derleyip özellikle de gelecek kuşaklara kalıcı eser bırakmak amacıyla 17 Nisan 2016’da çalışmalara başladıklarını ifade eden Vakıf Başkanı Naci Şakar, eserin özellikle akademik yapısının üniversitelerde kaynak eser olarak ilgi göreceğine inandıklarını savundu.

SEV Başkanı Naci Şakar “Varlığıyla gurur duyduğumuz Sivrihisar Eğitim Vakfının kuruluşunun 25. yılı nedeniyle çeşitli konularda etkinlik düzenlerken kalıcı ve anlamlı bir eser yaratmak düşüncesiyle, İstanbul Osmanlı Arşivlerindeki Sivrihisar’la ilgili binlerce belge ve bilgileri bir kitap haline getirme girişiminde bulunduk.

Arşiv müdürlüğü çalışanları, tarih bölümü hocalarımız ve SEV tarafından, titiz, uyumlu ve etkili bir çalışma sonucu 5 ay gibi kısa bir süre içerisinde bu muhteşem eseri meydana getirerek Sivrihisar tarihine kazandırdık. Eserde; Selçuklu, Osmanlı ve yakın tarihimizde ilgili pek çok belgenin yanında özellikle coğrafyamızda yetişen ünlülerin bilinmeyen yönlerini bulacaksınız.

1520- 1920 yıllar arasındaki tarih dilimize ait Sivrihisar ve çevresinin ekonomik, siyasi, askeri, sosyal, kültürel, ticari, özellikle eğitim konuları hakkında heyecan verici bilgiler sunduğunu belirten Başkan Şakar “Dünyanın Merkezi Sivrihisar” isimli eserin var olmasını sağlayan ve emeği geçen kıymetli hemşehri ve dostlarımıza teşekkür ederiz” dedi.

Şakar, kitabın içeriği ve basım aşaması ile ilgili yapılan çalışmaları ise şu sözlerle aktardı:

“İstanbul’da Başbakanlığa bağlı Osmanlı Arşivleri diye bir kurum var. Bu kurumda da Eskişehir’de eğitimini almış bir bayan kardeşimiz, oradaki belgeleri incelerken Sivrihisar ile ilgili binlerce belgeye rastlıyor. Bize ulaştı bu arkadaşımız buraya geldiler. Kendileri ile bir protokol imzaladık ve bu belgelerin gün yüzüne çıkması için çalışmalara başladık. Bu belgeler 348 sayfalık bir kitapta toplandı ve hepsi de orijinal şekilleri ile yayınlandı. Bu kitapta Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden başlayarak günümüze kadar Osmanlı döneminde Sivrihisar’ın askeri, ekonomik, sosyal ve bünyesinde yetiştiren devlet büyüklerini tanıtan belgeler var. Düşünün ki Eskişehir bile daha böyle bir esere sahip değil. Türkiye genelinde sadece 4 ilçe bu esere sahip olmuş bunlardan biri de Sivrihisar oldu. Eser özellikle Selçuklu, Osmanlı ve yakın tarihimizin ilginç konu ve kişilerini derlemiş olup, hiçbir şekilde kurum ve kişilerin ilave bir hususu yoktur. Kitabı temin etmek isteyen vatandaşlarımız vakfımıza gelerek alabilirler.”

KİTAP HAKKINDA ÖNSÖZ YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN >

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - SEV’den Kültür Hizmeti