Sivrihisar Haberleri

Sibirya’dan Sivrihisar’a

Sibirya’dan Sivrihisar’a

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinin Babadat köyünde üretimine başlanılan ve asıl vatanı Sibirya olduğu için bölgenin iklim ve toprak şartlarına büyük uyum sağlayan ‘Altay Bosfor’ türü cevizin büyük ilgi gördüğü bildirildi.

Ceviz fidanların üretimini gerçekleştiren bir şirketin distribütörlüğünü yapan İbrahim Derince, satışlarının başladığını, Türkiye’nin her yerine kargo ile adetli olursa kendi araçları ile ulaşımı sağladıklarını belirtti. Derince, kıraç iklime uygun olan Altay Bosfor türü cevizin boyunun 1 metreye ulaştığında kökünün 2,5-3 metre uzadığını, dolayısıyla sökümde köklerinin çıkarılamadığını anlattı.

Ağacın boyunun 5-6 metre uzadığını, yerli cevizlere göre kısa, fakat yeterli erişkinliğe ulaştıktan sonra  cevizlerden fazla verim verdiğini vurgulayan Derince, “Ağaç, 5’nci yılda 10 ile 20 kilo, 8’nci yılda ise bakıma bağlı olarak ortalama 80 kilogram verime ulaşmaktadır. Tutmayan veya kuruyan fidanlarımızı yüzde 100 şartsız koşulsuz yenisini vermekteyiz. Tüp fidanları 12 ay boyunca dikilebilir. İç randımanı yüksektir. Kabuğu ince, içi tüm olarak parçalanmadan çıkmaktadır” diye konuştu.

Distribütör İbrahim Derince, üreticinin 4 yıl sonra elde edeceği büyük gelirin farkında olduğunu vurgulayarak, Eskişehir ve bölgesinde arazisi olan bir çok kişinin bu ceviz fidanlarına büyük ilgi gösterdiğini anlattı. Derince, Kütahya, Uşak, Afyon ve Bilecik illerinin ilçe ve köylerinden de bu talep olduğunu sözlerine ekledi.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sibirya'dan Sivrihisar'a