Sivrihisar Haberleri

Şifreyi Söyledi Binlerce Lirasından Oldu

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde bir vatandaş, bankadan aradığını söyleyen şahsa cep telefonuna gelen şifreyi söyleyince binlerce lirasından oldu.

Edinilen bilgiye göre, Gedik Mahallesi Ay Sokak’ta ikamet eden T.K. (54)’nin cep telefonunu, 0850 no’lu bir hattan arayan dolandırıcı, bankadan aradığını belirterek “Hesaplarınızda tekrar hareket var, izinsiz çekim var” diyerek bankadan aldığı kredi kartlarının ve banka hesabının numaralarını okudu. Vatandaş, şahsın banka görevlisi olduğuna inanarak izinsiz hareketleri durdurabilmek için cep telefonuna gelen şifreyi söyledi.

Cep telefonuna yaklaşık 9-10 tane bankadan güvenlik şifreleri gelen T.K., bu şifreleri şahsa söyledikten bir süre sonra telefonuna ‘Tüketici Kredisi’ kullandığı yönünde bir mesaj geldi. Bu durumdan şüphelenerek karşı mesajın ne anlama geldiğini kendisini arayan şahsa soran T.K., “Bir saniye düzeltiyoruz, bu ön onaydı krediyi iptal ediyoruz” demesinin ardından kredinin iptal olduğuna dair bir banka mesajı geldiğini ifade etti.

DOLANDIRILDIĞINI GERÇEK BANKA GÖREVLİSİNDEN ÖĞRENDİ

Telefonu kapattıktan sonra kredi kartının arkasında yazılı olan bankaya ait numarayı arayarak olayı anlatan T.K., görevlinin dolandırıldığını söylemesi üzerine banka şubesine gitti. Görevliden aldığı bilgi ve dokümanlara göre, hesabından telefon numaralarına 180’er TL’lik yükleme yapıldığını, bankaya ait hesabından bin 500 TL para çekildiği, 4 bin TL kredi kullanıldığı, bin TL banka ATM’sinden para çekildiği, 800 TL 12 taksit ay sonu hesap kullanım 800 TL ve 800 TL 12 taksit ay sonu hesap eksi 800 yazılı işlemler yapıldığını öğrenince polise başvurdu.

Polis ekipleri T.K.’nın ifadesinin alınmasından sonra olayla alakalı tahkikat başlattı.

13 Nisan 2016

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Şifreyi Söyledi Binlerce Lirasından Oldu