Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar Açık Hava Heykel Müzesi

– TÜRKİYE’NİN İLK AÇIK HAVA HEYKEL MÜZESİ –

Tarihi canlandırmak ve ilçemizi tanıtmak amacıyla 2011 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eskişehir Valiliği ve Sivrihisar Belediyesinin destekleriyle, Sivrihisarlı heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından, Ermeni Kilisesi civarında Türkiye’nin ilk Açık Hava Heykel Müzesi oluşturuldu. 2017-2018 yıllarında Sivrihisar Belediyesi tarafından Müze alanına çevre düzenlemesi yapıldı. Türkiye’ye mal olmuş heykeltıraş Metin Yurdanur’un Türkiye genelinde ve yurt dışında toplam 200’ün üzerinde eseri bulunmaktadır.

Heykel müzesi, kayalıkların eteklerine yaslanmış şekilde dizayn edilmiş. Tarihi Saat Kulesi de bu tabloya eşlik ederek ayrı bir güzellik katmış.

Heykel nedir? Heykeltıraş August Rodin’e göre heykel, “uzayda (boşlukta) girinti ve çıkıntı oluşturma sanatıdır. İnsan düşünce ve imgeleminin bir sonucu olan üç boyutlu bir biçime heykel denir.” Her sanatçının kendine göre bir heykel tanımı olabilir. Bu, onun yaklaşımının bir sonucudur. Heykeltıraş, boşlukta üç boyutlu bir biçim oluşturup bu oluşturduğu biçimle boşluğa biçim veren ve boşluğu yeniden tanımlayan bir sanatçıdır. Heykel sanatı resimden daha çok mimari tanıma yakındır.

Murat Atikel -13.03.2019- Sivrihisar Belediyesinin öncülüğünde, Sivrihisarlı dünyaca ünlü heykeltıraşımız Metin Yurdanur’un, büyük bir emekle, Sivrihisar’ın o kayalıklarına dizdiği devasa 100’den fazla heykelin yer aldığı Açık Hava Heykel Müzesi Eskişehir’e kazandırılmış en önemli müze. Değil Türkiye’de olması, dünyada örnekleri çok az. Bu müzede Metin Yurdanur enfes sanatıyla kimlere hayat verdi? Mustafa Kemal Atatürk, Kazım Karabekir, Nene Hatun, Yaşar Kemal, Yunus, Karacaoğlan, Abidin Dino, Bektaşi Dervişi Gülbaba, Alaaddin Keykubad, halk ozanı Muzaffer Sarısözen, Nasreddin Hoca, Kurtuluş Savaşının isimsiz kahramanları, kağnılarla silah taşıyan kadınlar, şehitlerimiz, ağ çeken balıkçılar, madenciler, balerinler ve daha nicesi…

ULUS’U GÖRMEK İÇİN SİVRİHİSAR’A GİDECEKSİN…

Metin Yurdanur, bu heykel müzesi ile “Türk ulusunu” öyle güzel anlatıyor ki… Eskişehir İstasyon meydanındaki kavşağa konulan Anıt, Viyana’daki anıtlardan esinlenilmiş. “Ulus” olmaktan söz ediyorsak, Sivrihisar’a gideceksiniz ve o müzede tüyleriniz ürperecek. Ve siz değerli okuyucular, eğer hiç gitmediyseniz o müzeye mutlaka gidin. Zihniniz öyle bir açılacak ve aydınlanacaksınız ki…
Alıntı:http://www.2eylul.com.tr/Icerik/Haber/26137/ulusu-gormek-icin-sivrihisara-gideceksin

FOTO GALERİ ⇓

Add Comment

Click here to post a comment

logo