Nasreddin Hoca Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar Bilim Şenliği

– TÜBİTAK 4007 Sivrihisar Nasreddin Hoca Bilim Şenliği –

2019 bilim senligi 1 - Sivrihisar Bilim Şenliği

Dünyanın Merkezi Sivrihisar, Bilimin de Merkezi oldu. Sivrihisar İlkleri yaşamaya devam ediyor. TÜBİTAK’ın en prestijli projelerinden 4007 Bilim Şenliklerini Destekleme Programı kapsamında Türkiye genelinde 50 projeye destek sağlandı.

Kabul edilen projelerden biri de Eskişehir bölgesinde tek olma özelliğine sahip, Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde, koordinatörlüğünü Şengül Şeber’in yaptığı 17 öğretmenden oluşan gönüllü AR-GE ekibi tarafından hazırlanan, yürütücülüğünü Matematik Öğretmeni Yusuf Şeber’in yaptığı ve Sivrihisar Belediyesinin desteklediği “TÜBİTAK 4007 Sivrihisar Nasreddin Hoca Bilim Şenliği” 26-27 Eylül tarihlerinde Metin Yurdanur Açık Hava Heykel Müzesi alanında gerçekleşti.

130 öğrenci ve öğretmenleri tarafından aylardır büyük emeklerle hazırlanan çalışmaların sergilendiği standlarda öğrencilerin tasarladıkları bilimsel çalışmalar, iki gün boyunca her yaş grubundan katılımcının büyük beğenisini topladı. Bu etkinlik sayesinde Sivrihisar tarihi günlerinden birini daha yaşadı.

Türkiye’de ilk kez bir ilçede Sivrihisar’da gerçekleştirilen Nasreddin Hoca Bilim Şenliğinin açılış programına; Kaymakam Alparslan Kılıç, Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Hava Meydan Komutanı Albay Ali İnci, daire amirleri, çok sayıda bürokrat, Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, öğretmenler ve öğrenciler yer aldı.

nasrettin hoca bilim senligi 2019 - Sivrihisar Bilim Şenliği

İki gün devam eden Bilim Şenliği kapsamında; 27 atölye çalışması, 3 konuşmacı, 1 sergi açılışı, çeşitli gösteri ve yarışmalar katılımcılarla buluştu. Nasreddin Hoca Bilim Şenliği proje yürütücüsü SEV Muzaffer Demir Anadolu Lisesi öğretmeni Yusuf Şeber “Bilim gerçeğin şiiridir, bugün bizim bayramımızdır. Biz bilimseverler olarak istiyoruz ki Dünyanın Merkezi Sivrihisar Bilimin de merkezi olsun.

Gönüllü AR-GE ekibimizce hazırlanan ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına yürüttüğümüz projeye katkılarından dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve bünyesindeki okullarımıza, TÜBİTAK Kurumuna, eğitim ve bilim adına verdikleri çok büyük destekleri için işbirliği yapan Sivrihisar Belediyesine, projemize katkı sunan, Üniversitelerimize, Okullarımıza, öğretmenlerimize, kurum ve kuruluşların temsilcilerine, siz değerli bilim-sever misafirlerimize, bütün mücadelemizin öznesi öğrencilerimize ve umudu aşılamak için göle maya çalan Nasreddin Hocamıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bilim Şenliğine TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Hasan MANDAL’da Katıldı

İki gün boyunca Sivrihisar’da büyük küçük her yaş grubundan katılımcıyı ve bilim-severleri buluşturan farklı disiplin alanlarından seçilmiş 27 atölye çalışması, 3 konuşmacı ve 1 sergi etkinliğinin yanı sıra çeşitli gösteri ve yarışmaların da yer aldığı Nasreddin Hoca Bilim Şenliği kapanış programına TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Hasan Mandal katıldı.

Başkan Mandal, tüm atölyeleri tek tek gezerek görevli öğrencilerle sohbet etti, çalışmaları yakından inceleyerek öğrencilerle ayrı ayrı ilgilendi.

Başkan Mandal’ın çocukların “Haydi Roketle” atölyesinde öğrendiği roketi çocuklarla birlikte havaya fırlatması renkli görüntüler oluşturdu.

Nasreddin Hoca Bilim Şenliği kapsamında düzenlenen “Sivrihisar’ın Tarihi ve Kültürel Mirası” adlı fotoğraf yarışmasında 1. olan Ömer Faruk Çapar’a, 2. olan Aslıhan Karasivri’ye ve 3. olan Şevval Demirel’e ödüllerini takdim eden TÜBİTAK Başkanı, Sivrihisar Nasreddin Hoca Bilim Şenliği projesinin bir ilçede düzenlenen ilk proje olduğunu belirterek, bu projenin öğrenciler için önemli, değerli ve anlamlı olduğunu söyledi.

Projenin gerçekleşmesinde emeği geçenleri tebrik ederek kutlayan Başkan Mandal’a, günün anısına Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İlhan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyyüp Mutlu tarafından teşekkür hediyeleri takdim edildi.

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, iki gün süren etkinlikte görevli atölye liderleri, rehberler, öğrenciler ve emeği geçenlerle günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

hasan mandal - Sivrihisar Bilim Şenliği

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Bilim Şenliği