Köy & Mahalleler

Sivrihisar Dumluca

19- DUMLUCA KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Tarihçe: Kesin olarak bir bilgiye ulaşılamamakla birlikte, köy halkının yarısından fazlasının 1870′ li yıllardan sonra Aydın ili Nazilli ilçesinden göç ederek Dumluca’ya yerleştiği ve YÖRÜK Türklerinden olduğu bilinmektedir. Dumlubaba adında Türkmen aşiretlerinden bir zat tarafından kurulmuştur. Dumlu baba, Cebani baba, Musa baba türbeleri buradadır. Sivrihisar’ın manzara itibariyle en güzel köylerindendir.

Kültür: Köyün geneli tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Köyde geniş ovalar mevcuttur av hayvanlarının çokluğu ile meşhurdur. Bulunan av hayvanları geyik, keklik, tavşan, tilki, kurt, domuz vs.

Coğrafya: Eskişehir iline 98 km, Sivrihisar ilçesine 40 km uzaklıkta bulunan Dumluca mahallesi karasal iklim özelliklerini taşır. Bitki örtüsü maki’dir bir çok uygarlığa sahip olan köyde likya uygarlığının yaşadığını gösteren tarihi kalıntılar mevcuttur. Köy’ün yakınında sıcak su kaynağı vardır. Hamam denilen mevki yaklaşık 45 derecelik ısıya sahiptir.

Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus: Yıllara göre köy nüfus verileri

2007     

2000      80

1997      68

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dumluca Mahallesi

2 Comments

  • Köyün ulaşımını sağlayan yol topraktır.süleymaniye köyü ile dumluca köyü arasındaki yol toprak olup köye çıkan yolda güvenlik tedbiri yoktur. Yolun bozuk olmasından kaynaklanan sebeblerle ölümle sonuclanan kazalar olmuştur.

    • Köyün ulaşımını sağlayan yol topraktır. Süleymaniye köyü ile dumluca köyü arasındaki yol toprak olup köye çıkan yolda güvenlik tedbiri yoktur. Yolun bozuk olmasından kaynaklanan sebeblerle ölümle sonuclanan kazalar olmuştur. Yetkili kişilere duyurulur

Click here to post a comment

logo